Detail článku

Co se děje na silnicích v roce 2016?

Co se děje na silnicích v roce 2016?

Ekonomika v širším pohledu

Některé z rychlostních silnic papírově povýšily na „dálnice“. Konkrétně jde o 450 km dálnic v naší republice navíc. Zde nabízíme tabulku pro přehled, kde se nachází nově všechny zpoplatněné úseky dálnic. Pokud se váš kousek dálnice v této tabulce najdete, myslete na dálniční známku.


 

Nově zpoplatněné dálniční úseky, platné od 1.1.2016 (zdroj: Státní fond dopravní infrastruktury):

D0 Modletice – Praha, Řepy (exity 76–26)                                  33,6 km

D1 Praha, Chodov – Kývalka (exity 2–182)                               180,3 km

D1 Holubice - Říkovice (exity 210 - 272)                                      61,2 km

D1 Lipník nad Bečvou – Ostrava, Rudná (exity 298–354)        57,7 km

D2 Brno, Chrlice – státní hranice (exit 3 až km 61)
(v opačném směru až od Lanžhotu, odpočívka)                          57,8 km

D3 Mezno – Čekanice (km 62 až exit 76)                                    14,2 km

D3 Měšice – Veselí nad Lužnicí, sever (exity 79–104)               27,4 km

D4 Jíloviště – Skalka (exity 9–41)                                                   31,6 km

D5 Praha, Třebonice – státní hranice (exit 1 až km 151)
(v opačném směru až od Rozvadova, odpočívka)                      150,9 km

D6 Praha, Řepy – Nové Strašecí (exity 1–32)                             31,7 km

D6 Jenišov – Jesenice (exity 131–162)                                        31,4 km

D7 Praha, Ruzyně–letiště – Knovíz (exity 2–18)                         16,6 km

D8 Zdiby – státní hranice (exit 1 až km 92)
(v opačném směru až od Varvažova, odpočívka)                         92,8 km

D10 Radonice – Bezděčín (exity 3–39)                                        36,5 km

D10 Kosmonosy – Ohrazenice (exity 46–71)                               25 km

D11 Praha, Horní Počernice – Sedlice (exity 1–84)                    84,7 km

D35 Sedlice – Opatovice (exity 126–129)                                    4,1 km

D35 Mohelnice, jih – Křelov (exity 235–261)                               25,8 km

D35 Olomouc, Topolany – Lipník nad Bečvou (km 264 až exit 296)       33 km

D46 Vyškov, východ – Olomouc, Slavonín (exit 1 až km 39)    39,2 km

D48 Bělotín – Bělotín, východ (exity 1–3)                                     3,5 km

D48 Frýdek-Místek – Žukov (km 47 až exit 70)                           19,4 km

D52 Rajhrad – Pohořelice, jih (exity 10–26)                               16,9 km

D55 Hulín – Otrokovice (exity 16–32)                                           16,4 km

D56 Ostrava, Hrabová–průmyslová zóna – Frýdek-Místek (exity 40–51)     11,5 km

 

Nové dálniční známky
Změny se dotkly i vzhledu dálničních známek, které změnily tvary. Desetidenní dálniční známku poznáte podle tvaru trojúhelníku a žluté barvy, měsíční podle modré barvy a tvaru čtverce a roční známka je kulatá a červená. Ceny zůstávají stejné - roční kupon (platný od 1.12.2015 - 31.1.2017) 1.500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní vyjde provozovatele vozidla na 310 Kč.
Proč ke změně tvaru došlo? Ministerstvo dopravy chce tímto krokem zjednodušit policejním hlídkám kontroly a díky posílení ochranných prvků na těchto dálničních kuponech, ztížit práci padělatelům.

Na placených úsecích pozemních komunikací, které jsou označeny dodatkovou tabulkou „BEZ POPLATKU“ nebo „BEZ ČASOVÉHO POPLATKU A MÝTNÉHO“, mohou řidiči projet bez dálničního kuponu. Na ostatních úsecích, kde je dálniční kupon nutný, hrozí řidičům pokuty od 5.000 - 100.000 Kč, pokud kupon nemají na čelním skle nalepen. Pokuty hrozí i těm řidičům, kteří mají stále nalepenou dálniční známku s loňskou platností.Registrační značky na přání
S platností od 1.1.2016 můžete žádat o registrační značku pro své vozidlo na přání. S žádostí zajdete na příslušný úřad s rozšířenou působností (úřad v místě registrace vozidla). Co vše musí žádost obsahovat? Z každé žádosti musí jít vše snadno a přehledně vyčíst. Pokud jste fyzická osoba, musíte na žádost uvést následující: jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a samozřejmě navrhovanou variantu znění vaší nové registrační značky. Pokud jste osoba právnická, musíte uvést název společnosti, vaše IČ, adresu sídla a také návrh RZ.

Cena za tuto službu je 5.000 Kč za jednu tabulku. Je třeba si uvědomit, že například osobní automobil potřebuje k provozu tabulky dvě. Celková cena registrační značky na přání vyjde tedy na 10.000 Kč.

Výběr registrační značky není zcela bez omezení. Registrační značka auta musí obsahovat 8 znaků, motocykl má 7 znaků a moped znaků pouze 5. Znaky, které jsou zakázány, protože jsou snadno vizuálně zaměnitelné, jsou tyto: G, CH, O, Q a W. RZ musí obsahovat alespoň jednu číslici. Písmena musí být bez diakritiky a bez speciálních znaků. Každý úřad, u kterého lze o RZ na přání žádat, vlastní doporučující instrukce a obecná kritéria, dle kterých budou při schvalování těchto registračních značek postupovat. Každý úřad bude posuzovat, zda RZ uzná, či nikoli.

Značku lze i rezervovat, a to po dobu 3 měsíců. Pro více informací ohledně rezervace znění vaší registrační značky na přání se obraťte na konkrétní úřad.

Pro ty, kteří si připlatí za tuto originální registrační značku, máme ale bohužel ještě jednu zprávu. V případě ztráty tabulky z vozidla, motorista nebude mít nárok na vystavení duplikátu. V takové situaci si může zažádat o novou registrační značku na přání (která ale nesmí být stejná) nebo se spokojí s klasickou registrační značkou, která je přidělována vozidlům standardně. Bohužel ale musíte částku za RZ na přání, uhradit znovu. Pokud tedy ztratíte z vozidla jednu tabulku, musíte investovat znovu do obou.


Změny v pravidlech STK
Přísnější pravidla pro získání STK platí od počátku roku 2016. Na co si musíte dát pozor, aby vaše vozidlo prošlo technickou kontrolou, se dozvíte zde.

Technická kontrola je důslednější a méně tolerantní. Důslednost ovlivní i cenu STK, která může být až o třetinu vyšší než doposud. Při technické kontrole totiž musí provozovatelé STK nově pořizovat fotodokumentaci daného vozidla, kterou musí následně po dobu 5-ti let archivovat. Fotografie jsou následně zasílány do databáze ministerstva dopravy. Toto opatření má odstranit problémy s podvody a obcházením toho, že vozidlo od nynějška bude vždy přítomno technické kontrole. Protokol o technické prohlídce bude nově obsahovat číslo technického průkazu a informaci o barvě vozidla. Novinkou, která bude dále technickou kontrolu provázet, je načítání čárového kódu technika, který kontrolu provádí a čárového kódu záznamu o provedené STK. Tyto kódy se spárují a nebude dále možné STK přerušit, ani předat jinému technikovi.


Chodci a viditelnost

20.2.2016 vešla v platnost novela zákona o silničním provozu, která upravuje pravidla v bezpečnosti pohybu chodců na vozovce nebo blízko ní. Konkrétně se jedná o úseky vozovky mimo obec, které nejsou osvětleny veřejným osvětlením. V těchto místech mají chodci povinnost mít na sobě reflexní prvky, které umožní řidiči vozidla lepší přehled o situaci.

Jako reflexní prvek je považován například reflexní pásek, který může mít chodec stále u sebe. Pásek nebo jakýkoli jiný reflexní prvek je vhodné mít na části těla, která zasahuje nejvíce do vozovky. Reflexní prvek může být součástí bundy, batohu, či jiného oblečení, ze kterého ale bude jednoznačně vidět (zakrytá reflexní část nás totiž nijak neochrání). Obecně ale platí, že reflexní prvek by měl mít na sobě chodec všude, kde je snížená viditelnost, nejen tedy na neosvětlených částech mezi obcemi. Myslete na to, že tato povinnost vás nijak neomezí a může vám zachránit život.

Za každé nedodržení pravidla hrozí postih, ani tento případ není výjimka. V případě porušení této povinnosti hrozí chodci pokuta do výše 2.000 Kč.
 

Kategorie článků

Vyhledávání v letech

Mohlo by Vás zajímat

RIZIKOVÉ E-SHOPY Využíváte všech výhod „penzijka“? Získejte od státu až 6 360 Kč ročně! Jak uplatnit životní pojištění u epidemie koronaviru? Základní seminář Kapitolu Poplatky za TV a Rozhlas SKRYTÁ RIZIKA POJIŠTĚNÍ ZABEZPEČENÍ DOMU PŘED DOVOLENOU DLUH JE JAKO OHEŇ Oddlužení jednoho z manželů A JE PO DÁLNIČNÍ ZNÁMCE! Povinná výbava v Evropě Dotace na jímku s akcí Dešťovka II. Rodinný rozpočet DLUH NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ Pojištění stavby NOVINKY 2018 iiplan® jako spoření do penze Tipy: DŮM Zkratky: LTV Revize před zimou První školní den a kornoutovník Byl Titanic pojistný podvod? Pozor na podpojištění! Chci investovat! Ale kam? Příspěvek na bydlení VÝHODY RODINÁM Nešetříte na špatných místech? POMOC V MATEŘSTVÍ - kde brát peníze? POMOC V MATEŘSTVÍ - kde brát peníze? NEJVÝHODNĚJŠÍ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - svépomocí POMOC V MATEŘSTVÍ - kde brát peníze? Kam až porostou nájmy? UŽ VÁM NEPŮJČÍ JEN TAK NĚKDO OTCOVSKÁ TÝDENNÍ DOVOLENÁ SAMOŽIVITELKOU V ROCE 2017 - porodné DNES MÁ SVÁTEK DITA - fenka DITA 6. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! PREVENCE PROBLÉMŮ MONEY, MONEY, MONEY 5. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! KAM MIZÍ PENÍZE Z KARTY? FINANČNÍ NEVĚRA 4. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! DESATERO FIS KDYŽ SE ŘEKNE AU! 3. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI - NEMĚLO BY BÝT POVINNÉ? VÁNOCE 2016 V ČESKU Co je to SOLUS! A jak z toho ven? Češi se nebojí vytáhnout kostlivce ze skříní! 2. část - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! Kapitol spolupracuje s jedničkami na trhu financí 1.část - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! Kupujeme byt, část 3. 2017 a řidiči z velkých měst? DOBRÁ ZPRÁVA! Chystají se velké daňové kontroly Kupujeme byt, část 2. Chystáte se na lyže? Užijte si je bez starostí! Mikrojesle - novinka pro pracující rodiče Jak se vyhnout problémům? Zalézt pod peřinu! Kupujeme byt, část 1. Slevová akce? Pozor, ať nenaletíte! Dojíždíte do zaměstnání? Požádejte o příspěvek na dopravu! 3 x 5 tipů, jak si neprodražit vánoční nákupy Práce z domova, radost nebo neštěstí? Naučte děti hospodařit hrou! Proplatí vám pojišťovna facku? A ZAČÍNÁ SE ZDRAŽOVAT Pohodlnost vás může vyjít draho! VÝHODNÝ PODZIM U ČPP Nedostali jste od pojišťovny plnou kompenzaci? Připravte se na Vánoce Zimní pneumatiky, kde ano? "Jejda, tak trochu jsem ti vyprala peníze!" Zase ty dárky, tentokrát ze zahraničí Víte, že můžete žádat o vyšší důchod? Pět milionů od babičky? Tak určitě. Očkování proti chřipce? Právě teď! Ne, Honzíku, peníze nám nedává bankomat! A je to tu, daň z nabytí už platí kupující 1. listopad 1945: Neveselé výročí Světový den spoření Honem na nákup! Je tu zas zimní čas! ZMĚNY, KTERÉ SE DOTKNOU PŘEDŠKOLÁKŮ, ŠKOLÁKŮ A STUDENTŮ PODZIM PŘEJE NEHODÁM Globální měnová politika, cena ropy a neklid spojený s významnou bankou Jak na výběr pneumatik? Čtěte... Skutečně musíte jet do práce na kole? Pomůže vám stát s výdaji? Podzim, ideální čas na kontrolu autobaterie Slevové portály? Opatrnost se vyplatí Vláda schválila návrh novely stavebního zákona Podzimní výlet na motorce? Ještě to jde, ale... V kanceláři je bezpečno. Fakt? Student neplatičem? Pozor, už máte poslední den! Dítě místo Ferrari Otcovská dovolená už od příštího roku? Odchod do důchodu v 65 letech Nápor na peněženky pokračuje Pamlsková vyhláška Máme tu akce a slevy, nenechte se napálit! Finanční gramotnost Jaké další změny nás čekají od 1. listopadu? Čeká nás omezení u hypoték a úvěrů? Daň z nabytí nemovitých věcí Kotlíkové dotace frčí Jak si vede stavební spoření? Končí jedna etapa aneb máme doma školáka Ze života: Účtenky si schovávám! Investiční zlato zblízka Léto a letní úrazy Jak si stojí investiční trhy? Kam investovat? Sirotčí důchod a letní brigáda Konec nerovnoměrného danění důchodů Zahraničí, krása i nebezpečí Dostali jste neschopenku? Tak raději pěkně ležte. Investiční stříbro Chystáte se na Olympiádu? Máme pro vás několik tipů Pojistné podvody Investice do nemovitostí? Zkuste dražbu. Aktuálně: Zvyšuje se příspěvek na péči. O kolik? 5 tipů pro bezpečné online nakupování Vdovská a vdovecká penze Kdy přidat investiční kovy do svého majetku? Když se řekne "klukovina"... Rodičovský příspěvek jinak a lépe Jak se mít dobře i v důchodu? MAMI, TATI, MÁM PROBLÉM! CHYSTANÉ ZMĚNY DAŇOVÝCH ZÁKONŮ Výsledek britského referenda otřásl trhy STAŇTE SE INVESTOREM Kryštůfek záchranář slavil s dětmi Miláčku, já jsem tak trochu boural... KAPITOL SLAVÍ SPOLEČNĚ S KOOPERATIVOU MOJE DANĚ A ZASE TA DOVOLENÁ! NELEGÁLNÍ KOPÍROVÁNÍ PLATEBNÍCH KARET - SKIMMING HURÁ NA PRÁZDNINY! Stavíme! Hypotéka na koupi pozemku UŽ JEN HODINY ZBÝVAJÍ DO ZAPLACENÍ DANĚ Z NEMOVITOSTI SPOŘENÍ NA PENZI PRO DĚTI Zvýšení minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění pro OSVČ Slevy pro rodiče v roce 2016 Cestovní pasy a občanské průkazy v roce 2016 Zvýšení minimální mzdy pro rok 2016 Změny pro plátce DPH v roce 2016 Změna u příjmů osvobozených od daně - rok 2016 Změny v důchodech v roce 2016 Co se děje na silnicích v roce 2016? Změna systému ve vyúčtování tepla v bytových domech Nejhorší začátek roku v historii zaznamenaly akcie kvůli obavám z oslabení růstu Trhy se propadly ve všech regionech a na vině byly opět zejména centrální banky Zdravotní pojištění Trhy nabídly smíšený obrázek Dětský podzim 2015 Jak vypovědět stavební spoření dítěte? Silnou nervozitu na trzích tentokrát způsobila Čína Co mají společného sociální sítě a půjčka? Řecké drama vystřídala úleva a slovo dostaly i další faktory Překvapující zprávy z Řecka ovládly trhy Linka pomoci řidičům Vyspělé akciové trhy přešlapují u dosažených maxim Jak řešit ztrátu dokladů? Evropské akcie díky kvantitativnímu uvolňování na výsluní Investovat? Neinvestovat? V nejkratším měsíci roku posunuly americké akciové indexy svá maxima Máte datovou schránku? POZOR NA DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ! Vyvázání z hypotéky při rozvodu Hypotéka nebo úvěr od stavební spořitelny? Zima a Vánoce Nezapomněli jste přezout? Nejlepší přítel člověka Zimní cestovní pojištění ABY NÁS NOVELA ZÁKONA O DANÍCH Z PŘIJMU NEZASKOČILA SPOLÉHAT MUSÍME PŘEDEVŠÍM NA SEBE Je tu podzim! POZOR NA M Property business group Ltd. Pozor na zloděje Nemocenské pojištění Kooperativa připravila pojištění špičkové léčby v zahraničí - BEST DOCTORS Nárůst klientů psychologických poraden Haló, tady klient Neoprávněné hrozby exekucí za auta, která nevlastníte Snížit, přerušit, nebo zrušit? Česká republika = zprostředkovatelská velmoc Měsíční „mzda“ státu? Občane, zaplať 10.000 Kč Patříte mezi průměrného občana, který utratí za potraviny do 5.000 Kč měsíčně? Jste žena, je vám 35-40 let, smiřte se s nižším platem než muž. 5 milionů klientů spoří ve třetím pilíři Iluzorní jistota životních pojistek Novinky Kooperativy pro rok 2014 Peníze ze stavebního spoření jsou dítěte Na hory si k lyžím přibalte i dobrou pojistku „POJISTKA NA BLBOST“ – pojištění vlastní nešikovnosti Některé změny v novém občanském zákoníku pro klienty Pojistné podvody pojišťovna odhalí pomocí armádního detektoru Přepisujete auto? Nenaleťte podvodníkům Změny v daních a dalších odvodech 2014 Prodej bytu s hypotékou? Úvěr na bydlení? Kolik stojí vlastní bydlení? Co je to RPSN? Pojištění domácnosti Platím z pronájmu bytu nějakou daň? Obecně k pojišťovnictví Dopady nového občanského zákoníku do majetku občanů. Změna trvalého bydliště?

created by entity

kapitol © 2018 kapitol, všechna příslušná práva vyhrazena.