Detail článku

Rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet

Finance

Rodinný rozpočet je záležitost, kterou tvoříme každý  měsíc. Někdo vědomě, svědomitě a písemnou formou, jiný zase trošku "rozevlátým způsobem" tak nějak za pochodu. Z našeho malého průzkumu na facebooku vyplývá, že se tyto dvě skupiny lidí dělí v populaci zhruba padesát na padesát.

 

Formulář rodinného rozpočtu:

rodinny rozpocet

Pro stažení klikněte pravým tlačítkem a zvolte "Uložit odkaz jako...". Následně jej uložte do počítače a vytiskněte.

 

Plánovači

To jsou ti z vás, kteří pravidelně, většinou za pomocí tužky a papíru sepisují předpokládané příjmy a především předpokládané výdaje pro nadcházející měsíc. Tento způsob je určitě dobrou volbou a možná právě plánovači ocení náš "mustr" rodinného rozpočtu, který si níže můžete stáhnout, vytisknout a pravidelně používat. Velkou výhodou je, že zkrátka víte, co si budete moci dovolit, kolik a zda budete něco moci dát na rezervu a také se třeba dobře rozhodnout, jestli je lepší utratit tisícovku, která bezpečně v rozpočtu "přebývá" za méně potřebnou věc, nebo zda ji pro jistotu nepřiložit na hromádku "rezerva" a nepojistit se tak na tušenou výměnu kotle, která vás možná brzo čeká. Nevýhodou pak je, že se trošku připravujete o bezprostřední radost, kterou vám právě nepotřebné, ale o to vítanější nákupy dělají.

 

Ti co žijí okamžikem

Extrémním protipólem dokonalého plánovače je člověk žijící pro tuto chvíli. Míněno tedy především finančně. S tím jak vyřeší finanční potřeby zítřka, natož třeba příštího měsíce si moc hlavu neláme, o to více ale prožívá emoce, které mu právě tento způsob zacházení s penězi nabízí. Nevýhodou bezesporu mohou být nenadále události, které se pak těžko bez vytvořených rezerv řeší.

 

Tak někde mezi

Většina z nás se nachází v rozumném středu mezi těmi co žijí okamžikem a plánovači. A určitě nebude od věci, když si od každé této "skupinky" vezmete kousek jejich největších výhod. Například zapomocí jednoduchého měsíčního rozpočtu budete tušit, kdy se budete moci "rozšoupnout". A jak vlastně takový rodinný rozpočet má vypadat a co má obsahovat?

Obecně lze říci, že osobní či rodinný rozpočt lze rozložit do pěti jednoduchých kroků.

 

1) Soupis příjmů

Jednoduše, sepište si všechny předpokládané čisté příjmy. Započítejte výplaty, dávky, ale třeba i očekávanou platbu za vrácené zboží.

 

2) Soupis výdajů

Zde postupujte od výdajů nezbytných a především jednorázově neovlivnitelných. Lze říci, že to jsou takové výdaje k jejichž výši vás váže smluvně stanovená částka (bydlení, energie, telefony, internet + tv ale například i sjednané finanční produkty - půjčky, spoření atd). Následně sepište výdaje nezbytné, jejichž částku ovšem ovlivnit v případě potřeby můžete (jídlo, doprava, drogerie). Samostatnou položkou potom můžou být výdaje postradatelné. V našem rozpočtu jsou záměrně vedeny samostatně. Nezapomeňte ani na částku denní spotřeby. Tedy zkuste si zhruba spočítat, kolik vás stojí každodenní běžná útrata (polední menu v restauraci, odpolední káva, cigarety apod), tuto částku následně vynásobte třiceti a zaneste do rozpočtu.

 

3) Bilance

Vytvořte bilanci. Tedy odečtě součet všech výdajů od příjmů. Dopracujete se ke stavu rozpočtu. Pokud máte více příjmů nežli výdajů hospodaříte s přebytkem. V opačeném případě hospodaříte se schodkem (a ten také budete muset řešit). Ideální stav je potom rozpočet vyvážený. Tedy takový v kterém příjmy pokrývají výdaje (v nichž už je ovšem ideálně započítaná tvorba rezervy).

 

4) Vyvození závěrů

 

Přebytek

Dobrou zprávu je, pokud hospodaříte s přebytkem. Neznamená to, ale že byste neměli přemýšlet "co s tím". Pokud hospodaříte s přebytkem i přesto, že si pravidelně odkládáte na rezervu, můžete začít uvažovat o "investicích". A nemusí se zdaleka jednat jen o investice v jejich pravém slova smyslu. Zhodnocení přebytku je pochopitelně jednou ze zajímavých možností, nese ovšem i svá rizika a tím pádem i rozhodování, zda se vám rizika bude chtít podstupovat. Smysl to ale určitě má. Pokud se vám ale bude dařit dostanete se do vlastně ještě příjemnější situace, kdy přebytek bude ještě vyšší. No a protože peníze si s sebou nikdo na onen svět nevezmeme. Bude možná dobrý nápad "investovat" do sebe. S touto částí si už ale určitě každý z nás hravě poradí.

 

Schodek

V okamžiku kdy hospodaříte se schodkem je situace poněkud složitější, ovšem není neřešitelná. Jde především o správný postup, abyste se nedostali do ještě větších problémů. Při schodku v rodinném rozpočtu vždy začněte seškrtáváním výdajů. A logicky začnete těmi, které jsou v rozpočtu vedeny jako postradatelné. Lidsky řečeno budete se muset uskromnit. Projděte a proškrtejte především výdaje na zábavu. Na rezervu (pokud jste ji tvořili) ještě v tomto bodu nesahejte. Bylo by sice příjemnější v ničem se neomezovat, jenže pokud se něco děje, bude určitě lepší si tuto rezervu podržet na další měsíce. Pokud nebude stačit snížení těchto výdajů budete muset sáhnout do zóny svého komfortu.

Zóny komfortu

To je sice nepříjemné, ale je to určitě lepší než li si svůj komfort třeba po dobu jednoho či dvou měsíců podržet a pak jít s komfortem ještě mnohem níže. Po dobu nezbytně nutnou snižte běžné spotřební výdaje na minimum (doprava, drogerie, jídlo). Do práce jezděte hromadnou dopravu, případně zvolte způsob spolujízdy (zkuste google, je to zajímvý způsob úspory a mnohdy tato varianta výjde výhodněji než hromadná doprava), kupujte kvalitní, ale méně "značkové" výrobky v oblasti kosmetiky či jídla. V případě, že ani proškrtání výdajů není dostatečnou náplastí na vzniklý schodek sáhněte do rezerv. Právě sáhnutí na rezervy je ale výstražným znamením. A jednoznačnou pobídkou k vytvoření tzv. "big picture".

Big picture

Tedy vytvoření obrazu celkové situace. V prvé řadě zjistěte, zda je takto výrazný schodek rozpočtu krátkodobou záležitostí (vzniklou například výpadkem příjmů jednoho z manželů důvodem nemoci), nebo zda se jedná o dlouhodobou záležitost. V tomto bodě bude ideální zkusit plánovat v delším časovém horizontu. To vás pochopitelně přivede k předpokladům. Zde ideálně buďte hodně pesimističtí. Nepočítejte s příjmy, které nemáte na 200% potvrzené, nepočítejte s tím, že manžel již příští měsíc půjde do práce, pokud ještě není zcela fit, netvrďte sami sobě, že přestanete kouřit, když jste se o to ještě nepokusili. Rezervy vnímejte jen jako záchranný kruh a přesvědčte se pomocí "big picture", zda pokryjí tu nejsložititější možnou dobu. Pokud rezervy nemáte, případně vezmou za své je na čase přejít do krizového režimu.

Krizový režim

V něm lze udělat několik  kroků, které sice mohou být nepříjemné, ale mohou vás "z toho vysekat". V žádném případě ještě neuvažujte nad půjčkou, ta může situaci ještě výrazně zhoršit. Pokud vám big picture napověděl, že krizie nebude trvat více než napříkald tři měsíce začněte jednat. V prvé řadě kontaktujte společnosti a instituce jímž, jste smluvně vázání měsíčně platit. Pokuste se s nimi vyjednat odklad splátek. Pohodlnější, než se "doprošovat" banky by sice bylo v elektronickém bankovnictví dvakrát kliknout, výjde vás to ale určitě mnohem, ale mnohem dráž. A v tomto případě jde především a hlavně o to, na kolik vás krize příjde. Pokud si totiž půjčitě zaplatíte úroky. Ano slyšíte správně zaplatíte! V době kdy vaše příjmy nepokrývají výdaje se právě zde rozhodujete o tom, zda za nějakou službu (v tomto případě půjčení peněz) zaplatíte. Oproti tomu, pokud se domluvíte s věřiteli a dodavateli nezaplatíte ani korunu navíc a v době krize vám to zásadně rozváže ruce. Pomocí může být také již zmiňovaná půjčka. Do té se ovšem "vrhněte" pouze v případě, že jste si jistí rychlým návratem k normálnímu hospodaření. Pokud je situace tak složitá, že nevidíte "světlo na konci tunelu", je na čase se obrátit na odborníky. Mohou vám pomoci finanční poradci specializující se na kompletní finanční poradenství.

 

Vyvážený rozpočet

Posledním scénářem je vyvážený rozpočet. Pokud obsahuje i položku tvorba rezervy, krytí rizik a ideálně i částku určenou ke zhodnocení, pak jste vzorným hospodářem. Pokud tyto položky ve vyváženém rozpočtu chybí, je to naopak riskantní záležitost. V takovém případě je idální optimalizovat výdaje do takové míry, kdy minimálně položky tvorba rezervy a krytí rizik budou v rozpočtu zahrnuty.

 

Tvorba rozpočtu

Rozpočet více než doporučujeme tvořit. Je to mimochodem jedno z kritérií finanční gramotnosti. Na internetu najdete mnoho méně či více sofistikovaných programů či aplikací (mnoho z nich je zdarma), které vám rozpočet pomohou tvořit. Pokud jste více "analogoví" můžete využít ten, který jsme pro vás v jednoduché podobě vytvořili.

 

Hospodaření zdar!

 

 

Kategorie článků

Vyhledávání v letech

Mohlo by Vás zajímat

KAPITOL GOLD - vaše cesta ke zlatu RIZIKOVÉ E-SHOPY Základní seminář Kapitolu Poplatky za TV a Rozhlas SKRYTÁ RIZIKA POJIŠTĚNÍ ZABEZPEČENÍ DOMU PŘED DOVOLENOU DLUH JE JAKO OHEŇ Oddlužení jednoho z manželů A JE PO DÁLNIČNÍ ZNÁMCE! Povinná výbava v Evropě Dotace na jímku s akcí Dešťovka II. Rodinný rozpočet DLUH NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ Pojištění stavby NOVINKY 2018 iiplan® jako spoření do penze Tipy: DŮM Zkratky: LTV Revize před zimou První školní den a kornoutovník Byl Titanic pojistný podvod? Pozor na podpojištění! Chci investovat! Ale kam? Příspěvek na bydlení VÝHODY RODINÁM Nešetříte na špatných místech? POMOC V MATEŘSTVÍ - kde brát peníze? POMOC V MATEŘSTVÍ - kde brát peníze? NEJVÝHODNĚJŠÍ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - svépomocí POMOC V MATEŘSTVÍ - kde brát peníze? Kam až porostou nájmy? UŽ VÁM NEPŮJČÍ JEN TAK NĚKDO OTCOVSKÁ TÝDENNÍ DOVOLENÁ SAMOŽIVITELKOU V ROCE 2017 - porodné DNES MÁ SVÁTEK DITA - fenka DITA 6. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! PREVENCE PROBLÉMŮ MONEY, MONEY, MONEY 5. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! KAM MIZÍ PENÍZE Z KARTY? FINANČNÍ NEVĚRA 4. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! DESATERO FIS KDYŽ SE ŘEKNE AU! 3. ČÁST - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI - NEMĚLO BY BÝT POVINNÉ? VÁNOCE 2016 V ČESKU Co je to SOLUS! A jak z toho ven? Češi se nebojí vytáhnout kostlivce ze skříní! 2. část - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! Kapitol spolupracuje s jedničkami na trhu financí 1.část - VE FINANCÍCH 2017 SE NEZTRATÍME! Kupujeme byt, část 3. 2017 a řidiči z velkých měst? DOBRÁ ZPRÁVA! Chystají se velké daňové kontroly Kupujeme byt, část 2. Chystáte se na lyže? Užijte si je bez starostí! Mikrojesle - novinka pro pracující rodiče Jak se vyhnout problémům? Zalézt pod peřinu! Kupujeme byt, část 1. Slevová akce? Pozor, ať nenaletíte! Dojíždíte do zaměstnání? Požádejte o příspěvek na dopravu! 3 x 5 tipů, jak si neprodražit vánoční nákupy Práce z domova, radost nebo neštěstí? Naučte děti hospodařit hrou! Proplatí vám pojišťovna facku? A ZAČÍNÁ SE ZDRAŽOVAT Pohodlnost vás může vyjít draho! VÝHODNÝ PODZIM U ČPP Nedostali jste od pojišťovny plnou kompenzaci? Připravte se na Vánoce Zimní pneumatiky, kde ano? "Jejda, tak trochu jsem ti vyprala peníze!" Zase ty dárky, tentokrát ze zahraničí Víte, že můžete žádat o vyšší důchod? Pět milionů od babičky? Tak určitě. Očkování proti chřipce? Právě teď! Ne, Honzíku, peníze nám nedává bankomat! A je to tu, daň z nabytí už platí kupující 1. listopad 1945: Neveselé výročí Světový den spoření Honem na nákup! Je tu zas zimní čas! ZMĚNY, KTERÉ SE DOTKNOU PŘEDŠKOLÁKŮ, ŠKOLÁKŮ A STUDENTŮ PODZIM PŘEJE NEHODÁM Globální měnová politika, cena ropy a neklid spojený s významnou bankou Jak na výběr pneumatik? Čtěte... Skutečně musíte jet do práce na kole? Pomůže vám stát s výdaji? Podzim, ideální čas na kontrolu autobaterie Slevové portály? Opatrnost se vyplatí Vláda schválila návrh novely stavebního zákona Podzimní výlet na motorce? Ještě to jde, ale... V kanceláři je bezpečno. Fakt? Student neplatičem? Pozor, už máte poslední den! Dítě místo Ferrari Otcovská dovolená už od příštího roku? Odchod do důchodu v 65 letech Nápor na peněženky pokračuje Pamlsková vyhláška Máme tu akce a slevy, nenechte se napálit! Finanční gramotnost Jaké další změny nás čekají od 1. listopadu? Čeká nás omezení u hypoték a úvěrů? Daň z nabytí nemovitých věcí Kotlíkové dotace frčí Jak si vede stavební spoření? Končí jedna etapa aneb máme doma školáka Ze života: Účtenky si schovávám! Investiční zlato zblízka Léto a letní úrazy Jak si stojí investiční trhy? Kam investovat? Sirotčí důchod a letní brigáda Konec nerovnoměrného danění důchodů Zahraničí, krása i nebezpečí Dostali jste neschopenku? Tak raději pěkně ležte. Investiční stříbro Chystáte se na Olympiádu? Máme pro vás několik tipů Pojistné podvody Investice do nemovitostí? Zkuste dražbu. Aktuálně: Zvyšuje se příspěvek na péči. O kolik? 5 tipů pro bezpečné online nakupování Vdovská a vdovecká penze Kdy přidat investiční kovy do svého majetku? Když se řekne "klukovina"... Rodičovský příspěvek jinak a lépe Jak se mít dobře i v důchodu? MAMI, TATI, MÁM PROBLÉM! CHYSTANÉ ZMĚNY DAŇOVÝCH ZÁKONŮ Výsledek britského referenda otřásl trhy STAŇTE SE INVESTOREM Kryštůfek záchranář slavil s dětmi Miláčku, já jsem tak trochu boural... KAPITOL SLAVÍ SPOLEČNĚ S KOOPERATIVOU MOJE DANĚ A ZASE TA DOVOLENÁ! NELEGÁLNÍ KOPÍROVÁNÍ PLATEBNÍCH KARET - SKIMMING HURÁ NA PRÁZDNINY! Stavíme! Hypotéka na koupi pozemku UŽ JEN HODINY ZBÝVAJÍ DO ZAPLACENÍ DANĚ Z NEMOVITOSTI SPOŘENÍ NA PENZI PRO DĚTI Zvýšení minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění pro OSVČ Slevy pro rodiče v roce 2016 Cestovní pasy a občanské průkazy v roce 2016 Zvýšení minimální mzdy pro rok 2016 Změny pro plátce DPH v roce 2016 Změna u příjmů osvobozených od daně - rok 2016 Změny v důchodech v roce 2016 Co se děje na silnicích v roce 2016? Změna systému ve vyúčtování tepla v bytových domech Nejhorší začátek roku v historii zaznamenaly akcie kvůli obavám z oslabení růstu Trhy se propadly ve všech regionech a na vině byly opět zejména centrální banky Zdravotní pojištění Trhy nabídly smíšený obrázek Dětský podzim 2015 Jak vypovědět stavební spoření dítěte? Silnou nervozitu na trzích tentokrát způsobila Čína Co mají společného sociální sítě a půjčka? Řecké drama vystřídala úleva a slovo dostaly i další faktory Překvapující zprávy z Řecka ovládly trhy Linka pomoci řidičům Vyspělé akciové trhy přešlapují u dosažených maxim Jak řešit ztrátu dokladů? Evropské akcie díky kvantitativnímu uvolňování na výsluní Investovat? Neinvestovat? V nejkratším měsíci roku posunuly americké akciové indexy svá maxima Máte datovou schránku? POZOR NA DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ! Vyvázání z hypotéky při rozvodu Hypotéka nebo úvěr od stavební spořitelny? Zima a Vánoce Nezapomněli jste přezout? Nejlepší přítel člověka Zimní cestovní pojištění ABY NÁS NOVELA ZÁKONA O DANÍCH Z PŘIJMU NEZASKOČILA SPOLÉHAT MUSÍME PŘEDEVŠÍM NA SEBE Je tu podzim! POZOR NA M Property business group Ltd. Pozor na zloděje Nemocenské pojištění Kooperativa připravila pojištění špičkové léčby v zahraničí - BEST DOCTORS Nárůst klientů psychologických poraden Haló, tady klient Neoprávněné hrozby exekucí za auta, která nevlastníte Snížit, přerušit, nebo zrušit? Česká republika = zprostředkovatelská velmoc Měsíční „mzda“ státu? Občane, zaplať 10.000 Kč Patříte mezi průměrného občana, který utratí za potraviny do 5.000 Kč měsíčně? Jste žena, je vám 35-40 let, smiřte se s nižším platem než muž. 5 milionů klientů spoří ve třetím pilíři Iluzorní jistota životních pojistek Novinky Kooperativy pro rok 2014 Peníze ze stavebního spoření jsou dítěte Na hory si k lyžím přibalte i dobrou pojistku „POJISTKA NA BLBOST“ – pojištění vlastní nešikovnosti Některé změny v novém občanském zákoníku pro klienty Pojistné podvody pojišťovna odhalí pomocí armádního detektoru Přepisujete auto? Nenaleťte podvodníkům Změny v daních a dalších odvodech 2014 Prodej bytu s hypotékou? Úvěr na bydlení? Kolik stojí vlastní bydlení? Co je to RPSN? Pojištění domácnosti Platím z pronájmu bytu nějakou daň? Obecně k pojišťovnictví Dopady nového občanského zákoníku do majetku občanů. Změna trvalého bydliště?

created by entity

kapitol © 2018 kapitol, všechna příslušná práva vyhrazena.