Kapitol Kontakt

Napište nám e-mail Volat klientskou linku Vypnout mobilní verzi webu

Magazín

Oddlužení jednoho z manželů
Oddlužení jednoho z manželů

Oddlužení jednoho z manželů je jedna z možností jak se zbavit dluhů aniž by ten druhý musel absolvovat "omezení" s oddlužením spojená. Nutno ovšem říci, že prakticky existuje...
28.6.2018

A JE PO DÁLNIČNÍ ZNÁMCE!
A JE PO DÁLNIČNÍ ZNÁMCE!

Dálniční známka a výměna čelního skla? Může se stát i spousta dalších situací, při kterých můžete o dálniční známku přijít. Napadlo vás někdy, jak v takovém případě...
19.6.2018

Povinná výbava v Evropě
Povinná výbava v Evropě

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás se vysněným odpočinkem vydává vlastním vozem. Tento způsob dopravy má zhruba stejně výhod jako nevýhod. Jedna z těch méně výrazných,...
28.5.2018

Dotace na jímku s akcí Dešťovka II.
Dotace na jímku s akcí Dešťovka II.

Akce "Dešťovka" Zalévat zahradu vodou z řádu je nejen neekonomické ale také trochu "lajdácké" co se životního prostředí týče. A protože stát i nejrůznější organizace...
23.5.2018

Rodinný rozpočet
Rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet je záležitost, kterou tvoříme každý  měsíc. Někdo vědomě, svědomitě a písemnou formou, jiný zase trošku "rozevlátým způsobem" tak nějak za pochodu. Z...
14.5.2018

DLUH NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ
DLUH NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

Nemusíme si nic povídat, suma, která je odváděna na zdravotní pojištění není nijak přívětivá, a to zvlášť pokud jste průměrně vydělávající podnikatel. Na úhradu...
20.4.2018

Pojištění stavby
Pojištění stavby

Stavba to je příslib mnoha radostí, ke kterým ovšem vede cesta přes mnoho starostí. Abyste mohli alespoň o trochu klidněji spát je minimálně dobrý nápad stavbu pojistit. A rizik,...
17.4.2018

NOVINKY 2018
NOVINKY 2018

Je to tady! Rok 2000 je konečně plnoletý a s jeho osmnáctinami přichází také řada změn týkajících se nejen vaší peněženky. Tento článek je částečnou citací článku z...
12.1.2018

Copyright © 2018

Zpět

Kdo jsme?

Proč právě Kapitol?

KAPITOL je společnost s dlouholetou historií ve svém oboru. KAPITOL patří do významné finanční skupiny Vienna Insurance Group (VIG).

Stejně jako Kapitol, patří do VIG také nejvýznamnější společnosti rakouského a českého trhu, jako jsou Wiener Städtische a Kooperativa. Právě tyto dvě společnosti jsou akcionáři KAPITOLu (Kooperativa drží 70% akcií, zbývajících 30% vlastní Wiener Städtische).

Díky zázemí této skupiny si můžete být jisti seriózností, důvěryhodností KAPITOLu, a to nejen pro klienty, ale i pro naše spolupracovníky.

Kapitol úzce spolupracuje s mnohými společnostmi, díky nimž klientům přináší kvalitní komplexní finanční služby složené z nejkvalitnějších produktů.

Během své existence Kapitol vybudoval široké zázemí, díky zkušenostem i kvalitním partnerům a získal si tak neochvějné místo na trhu.

Kapitol za všech okolností dbá na etický kodex a ctí hodnoty, které má nastaveny.

KAPITOL pojišťovací
a finanční poradenství, a.s.,

Rašínova 692/4, 602 00, Brno
IČ 60751070
DIČ CZ699000955
Bankovní spojení: 1045462/0800
Zapsáno v obchodním rejstříku Krajského
soudu v Brně v oddílu B, vložce 1604,

Partneři

KOOPERATIVA

Majoritní akcionář Kapitolu a jeho nejvýznamnější obchodní partner.

ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJIŠŤOVNA ČPP

Jako člen skupiny VIG je obchodním partnerem Kapitolu v oblasti pojištění vozidel,
odpovědnosti za škodu a životního pojištění.

POJIŠŤOVNA ČESKÉ SPOŘITELNY

Další obchodní partner Kapitolu ze skupiny VIG, se kterým Kapitol rozšířil nabídku životního pojištění.

STAVEBNÍ SPOŘITELNA ČS

Kapitol zprostředkovává stavební spoření vč. úvěrů.

PENZIJNÍ SPOLEČNOST ČESKÉ SPOŘITELNY

Spolupracujeme v oblasti doplňkového penzijního spoření a důchodového spoření.

HYPOTEČNÍ BANKA

Partner, jehož hypotéční úvěry zařadil Kapitol do svého portfolia.

KOMERČNÍ BANKA

Partner v oblasti financování bydlení.

UNICREDIT BANK

Hypoteční úvěry a další půjčky jak fyzickým, tak právnickým osobám.

EQUA BANK

Kapitol zprostředkovává různé druhy úvěrů.

MODRÁ PYRAMIDA

Kapitol zprostředkovává stavební spoření a úvěry ze stavebního spoření.

GENERALLI INVESTMENTS

Obchodní partner v oblasti přímého investování.

ČESKÁ SPOŘITELNA

Česká spořitelna je partnerem naší společnosti v rámci úvěrů, hypoték a osobních účtů.

PENZIJNÍ SPOLEČNOST ALLIANZ

Kapitol zprostředkovává důchodové spoření a doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem.

CONSEQ INVESTMENT MANAGEMENT

Obchodní partner Kapitolu v oblasti přímého investování.

GE MONEY BANK

Obchodní partner Kapitolu.

GEPARD FINANCE

Partner v oblasti hypoték.

Společné sdílené hodnoty

V KAPITOLu existuje standardní systém péče o klienta. Je to soupis pravidel (činností, plánů, harmonogramů atd.), která je povinen dodržovat každý poradce. V případě ukončení spolupráce je péče neprodleně svěřena jinému poradci, takže klient není nikdy ponechán bez podpory. Vzniká tak mezi klientem a poradcem postupně nejen odborné poradenské propojení, ale i vztah vzájemné důvěry a v ideálním případě i vztah přátelský.

Kdo stojí za značkou KAPITOL?

KAPITOL má dva akcionáře, které Vám následně představíme. Pojišťovna Kooperativa vlastní podíl 70% a koncern VIG (Vienna Insurance Group) 30% podílu.

Společnost KAPITOL patří do významné finanční skupiny Vienna Insurance Group. Toto jméno stojí za takovými pojišťovacími giganty, jako jsou Kooperativa nebo rakouská Wiener Städtische. Právě tyto dvě společnosti jsou akcionáři KAPITOLu. Můžete si tak být jistí, že KAPITOL je zárukou serióznosti, důvěryhodnosti a dobrého zázemí. Jak pro spolupracovníky, tak pro klienty. Protože silná značka je vždy výhodou.

Dobročinný projekt
Kryštůfek záchranář

Kapitol ve spolupráci s Asociací zdravotnické záchranné služby ČR, s územními středisky této služby a s vybranými komerčními záchrannými službami zahájil v červenci 2011 realizaci dobročinného projektu Kryštůfek záchranář dětem. Smyslem projektu je zmírnit nepříjemné pocity dětských pacientů, kteří se zranění nebo nemocní dostanou do péče záchranářů.

V tomto roce se podařilo vyexpedovat na různé zdravotnické záchranné služby celkem 18 822 Kryštůfků

Více o Kryštůfkovi zde

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Optimalizace financí

Staňte se pánem
svých financí

Analýza potřeb klienta, představení finančního plánu a zprostředkování finančních a pojistných produktů je jen počátek celé věci. Následuje dlouhodobá služba, kdy poradce KAPITOLu o klienta pečuje. Poskytuje mu nejnovější informace, průběžně analyzuje jeho finanční situaci, dává mu profesionální rady vedoucí k lepšímu zabezpečení jeho samého i jeho rodiny a zajišťuje mu různé další technické úkony spojené s celou agendou (např. při pojistném plnění apod.).

Klient a jeho potřeby
jsou na prvním místě.

Tak zní první ze sedmi HODNOT, které sdílíme v KAPITOLu a vštěpujeme svým poradcům. Všem klientům je k dispozici naše klientské centrum KAPITOLu, které Vám podá odborné informace, které právě potřebujete.

Produktové portfolio

Sjednáváme to nejlepší, co na trhu pojistných, bankovních a finančních produktů je.

Bankovní a finanční produkty

Pojistné produkty

Volejte: 810 444 444

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Staňte se poradcem

Staňte se
pánem svého života

My Vám s tím rádi pomůžeme. Nabízíme svým poradcům bezkonkurenční zázemí obrovského rozsahu. Nejde pouze o kanceláře, ale jde i o programy vzdělávání a o nástroje, které poradce dostane do rukou, aby mu maximálně usnadnily práci.

KAPITOL dbá na vzdělávání svých poradců, protože věří, že pouze vzdělávaný poradce, jak vědomostmi, tak komunikačními prostředky, je schopen uspokojit klienta, který nebude mít důvod měnit jak poradce jako takového, tak ani společnost Kapitol.

KAPITOL vychází svým poradcům maximálně vstříc ve vzdělávacích programech. Školení jsou vedena největšími odborníky svého oboru a tudíž je kvalita školení a seminářů na vysoké úrovni.

Nástroje pro poradce

Přihlašte se do zóny poradců

KAPITOL si velmi zakládá na vzdělávání a podpoře svých spolupracovníků. Snaží se maximálně vycházet vstříc svým poradcům v mnoha ohledech. Mimo financování kanceláří nebo obchodních zastoupení a vzdělávacích programů, KAPITOL usnadňuje i práci.

KISS - Komplexní Informační Systém Spolupracovníka

Na základě vyjádření poradců, kteří k nám přicházejí z jiných společností, má KAPITOL k dispozici pro své poradce nejdokonalejší informační systém. Je to velká konkurenční výhoda. KISS a ostatní software usnadňují práci poradce ve všech obchodních postupech. Jsou jeho hlavním průvodcem a pomocníkem.

Intranet - metodické pokyny a pomůcky pro poradce

Je k dispozici bez výjimky všem poradcům. Obsahuje veškeré vnitřní informace KAPITOLu, aktuální i historické. Jsou na něm uloženy různé pokyny, metodiky, formuláře, ale také fotografie nebo plakáty.

SMART - poradenský software

Unikátní systém pro poradce na podporu komplexního finančního poradenství přímo u klientů.

SOFTWARE - konfigurátor smluv

Slouží jako nástroj pro tvorbu a konfiguraci smluv a pro správu klientů a smluv.

Poradci jsou informováni o novinkách v KAPITOLu tištenou i elektronickou formou vlastním Bulletinem, který vydává KAPITOL.

Odbor podpory prodeje

Pracovníci odboru podpory prodeje poskytují služby klientům i poradcům. Jsou k dispozici na telefonu a na e-mailu každý pracovní den. Poskytují odbornou pomoc v problematice všech pojistných i finančních produktů a také v provozně technických a metodických otázkách. A to jak ve fázi sjednávání nových produktů, tak ve fázi péče o klienty, při plnění pojistných událostí nebo i v případech vyřizování stížností.

Chci vyhledat nejbližší pobočku a zjistit více

Co neumíš dnes...

... neznamená, že to nebudeš umět zítra. Tímto heslem se KAPITOL řídí. Proto poskytujeme poradcům špičkové vzdělání.

Pouze znalostně a komunikačně vybavený poradce je schopen kvalitního poradenství, jehož konečným výsledkem je spokojený a stabilní klient. KAPITOL zajišťuje odborná i osobní školení, která jsou vedena nejlepšími školicími trenéry ve svém oboru.

KAPITOL vynakládá značné úsilí a velký objem financí právě na vzdělání, to znamená, že většina vzdělávacích programů je pro poradce zdarma nebo pouze se symbolickou spoluúčastí. Mimo školení jsou v programu i semináře, které jsou zaměřeny na konkrétní pozice a konkrétní pracovní náplň spolupracovníka.

Stabilita a zázemí

Zázemí pro naše spolupracovníky nespočívá pouze ve stabilitě společnosti Kapitol, ale jde i o zázemí reprezentativních kanceláří, kde má každý poradce své místo dle své potřeby. V každém městě, kde má Kapitol svá obchodní zastoupení, je kancelář pro spolupracovníky samozřejmostí.

Podnikání

1) Podpora, zázemí, stabilita

Výhodou pro Vaše podnikání v KAPITOLu je stabilní značka

 • financování kanceláří a obchodních zastoupení
 • zaběhlé a funkční know-how
 • zajištění jednotného pasportu
 • reklamní kampaně (s celostátní působností)
 • PR a mediální spolupráce
 • společná strategie s VIG

2) Vzdělávání & nástroje

Vzdělávání, které KAPITOL považuje za nejdůležitější věc, kterou poradce potřebuje. Vzdělaný poradce = spokojený a stálý klient.

 • předáme Vám úspěšné know-how
 • centrální i lokální systém vzdělávání
 • školení externími i interními lektory
 • centrální prezentace a vzdělávací postupy
 • vzdělávání pro poradce i manažery ZDARMA
 • řada SW nástrojů pro poradce

3) Produkty & ocenění

KAPITOL Vám zajistí nejlepší podmínky pro sjednávání našich produktů, na které budete špičkově proškoleni.

 • exkluzivní produkty
 • jednorázové i pravidelné investice
 • široké produktové portfolio
 • životní pojištění
 • majetkové pojištění
 • auto pojištění
 • pojištění podnikatelů a velkých rizik
 • finanční produkty
 • přímé investice
 • hypoteční úvěry
 • zaměstnanecké motivační programy
 • nejvyšší provize

Přemýšlíte, jak vybudovat vlastní firmu, dosáhnout úspěchu v podnikání, který Vám umožní s jistotou a v reálném čase dosáhnout finanční a časové nezávislosti? Chcete mít jistotu obchodní příležitostí? Záleží Vám na kvalitě práce, etice a dobré pověsti? Chcete být za svoji práci dobře zaplaceni a přitom mít svobodu rozhodování? Je pro Vás zajímavé využít kvalitní zázemí nadnárodní skupiny a oporu silné značky na trhu v ČR?

Vlastní kancelář nebo obchodní zastoupení KAPITOLu pro Vás může být tím nejlepším řešením.

Chci vyhledat nejbližší pobočku a zjistit více

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Kontakt

Kontaktujte KAPITOL

Kapitol má v současnosti celkem 47 obchodních zastoupení. Z nich 15 má stálou službu. Kromě obchodních zastoupení uvedených zde funguje v jiných městech a obcích ČR dalších 100 kanceláří Kapitolu.

Potřebujete-li jakékoli informace, neváhejte zavolat na naši modrou linku (8:00 - 16:00). Volání je účtováno jako místní hovor.

Volejte: 810 444 444

Hlavní kontaktní informace

Sekretariát

Tel.: +420 542 423 666
Fax: +420 542 423 667
E-mail: sekretar@kapitol.cz

Klientské centrum

Modrá linka: +420 810 444 444
Fax: +420 542 423 617
E-mail: info@kapitol.cz

Sídlo společnosti

KAPITOL pojišťovací a finanční poradenství, a.s.
Rašínova 4, 602 00 Brno
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955
Česká republika
Zobrazit sídlo na mapě Výpis z obchodního rejstříku Přehled poboček Napište nám e-mail Volat klientskou linku

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Pobočky

Pobočky

Hlavní město Praha

Vlkova 46, 130 00 Praha 3

vedoucí OZ-474: Vlášek Robert, Bc.
e-mail: vlasek.r@kapitol.cz
tel.: 603 749 045

vedoucí OZ-480: Vrána Martin, Bc.
e-mail: vrana.m@kapitol.cz
tel.: 603 481 567

Bratislavská 1527/17, 102 00 Praha 15

tel.: 776 591 568
vedoucí OZ-484: Čihák Petr
E-mail: cihak.p@kapitol.cz
tel.: 776 591 568

Jihočeský

U Staré trati 1775/3, České Budějovice 370 11

tel.: 775 624 112
vedoucí OZ-733: Veselý Michal, DiS.
E-mail: vesely.m@kapitol.cz

Budějovická 234, 381 01 Český Krumlov

tel.: 776 148 872
vedoucí OZ-738: Vladimír Křížek
E-mail: krizek.v@kapitol.cz

Jihomoravský

Rašínova 4, 602 00 Brno

tel.: 724 236 114
vedoucí OZ-12: Preisingerová Renata
E-mail: rpreisingerova@kapitol.cz

Koliště 259/55, 602 00 Brno

vedoucí OZ-700: Groh Ivan, Mgr.
e-mail: groh.i@kapitol.cz

vedoucí OZ-710: Lesák Rostislav, Mgr.
e-mail: lesak.r@kapitol.cz
tel.: 602 548 349

Komenského 604, 697 01 Kyjov

tel.: 606 825 346
vedoucí OZ-780: Uhýrek Miroslav, Dis.
E-mail: uhyrek.m@kapitol.cz

Dobrovského 1361/1A, 697 01 Kyjov

tel.: 608 636 343
vedoucí OZ-711: Hrabec Milan
E-mail: hrabec.m@kapitol.cz

Karlovarský

Tylova 165, 348 15 Planá u Mariánských Lázní

tel.: 608 903 020
vedoucí OZ-490: Dusil Miroslav
E-mail: dusil.m@kapitol.cz

Královéhradecký

Aloise Hlavatého 2177, 508 01 Hořice

tel.: 608 520 914
vedoucí OZ-404: Kareš Jaromír
E-mail: kares.j@kapitol.cz

Liberecký

Hrnčířská 2985, 470 01 Česká Lípa

tel.: 602 319 329
vedoucí OZ-641: Holan Zbyněk
E-mail: holan.z@kapitol.cz

Kostelní 10/5, 460 01 Liberec

tel.: 606 645 397
vedoucí OZ-800: Šmejkal Kamil, Bc.
E-mail: smejkal.k@kapitol.cz

Dvořákova 56, 473 01 Nový Bor

tel.: 602 375 865
vedoucí OZ-600: Hujsl Milan
E-mail: hujsl.m@kapitol.cz

Moravskoslezský

Albrechtická 38, 794 01 Krnov

tel.: 777 559 018
vedoucí OZ-500: Michailidis Sawas, Ing.
E-mail: michailidis.s@kapitol.cz

Nákladní 471/32, 746 01 Opava

tel.: 602 705 472
vedoucí OZ-470: Kopčil Milan
E-mail: kopcil.m@kapitol.cz

Olomoucký

Škodova 3, 750 02 Přerov

tel.: 777 334 660
vedoucí OZ-520: Panáček Pavel, Ing.
E-mail: panacek.p@kapitol.cz

Pardubický

Jilemnického 152, 561 51 Letohrad

tel.: 608 718 686
vedoucí OZ-713: Majvald Lukáš
E-mail: majvald.l@kapitol.cz

T. G. Masaryka 49/19, 568 02 Svitavy

vedoucí OZ-542: Jan Krejčí
e-mail: krejci.j@kapitol.cz

vedoucí OZ-550: Ladislav Diviš
e-mail: divis.l@kapitol.cz
tel.: 777 981 423

Litomyšlská 66, 566 01 Vysoké Mýto

tel.: 724 220 026
vedoucí OZ-540: Beneš Ivo
E-mail: benes.i@kapitol.cz

Plzeňský

Randova 206, 339 01 Klatovy

tel.: 777 677 719
vedoucí OZ-497: Jánský Jiří, Mgr.
E-mail: jansky.j@kapitol.cz

Švihovská 136/8, 301 00 Plzeň

tel.: 775 277 249
vedoucí OZ-491: Šlechta Jan
E-mail: slechta.j@kapitol.cz
tel.: 775 277 249

Středočeský

Formíkova 95/5, 286 01 Čáslav

tel.: 603 575 568
vedoucí OZ-770: Jelínek Martin
E-mail: jelinek.m@kapitol.cz

Mariánské údolí 126, 261 01 Příbram

tel.: 604 806 184
vedoucí OZ-887: Klíma Josef
E-mail: klima.j@kapitol.cz

Ústecký

Jaroslava Průchy 1682, 434 01 Most

tel.: 777 562 246
vedoucí OZ-820: Hajzler Libor
E-mail: hajzler.l@kapitol.cz

28.října 889/32, 415 01 Teplice

vedoucí OZ-833: Hrňa Martin
e-mail: hrna.m@kapitol.cz
tel.: 777 666 589

vedoucí OZ-866: Jirava Jakub
e-mail: jirava.j@kapitol.cz
tel.: 724 909 510

vedoucí OZ-888: Šafář Václav
e-mail: safar.v@kapitol.cz
tel.: 775 266 677

vedoucí OZ-899: Říha David
e-mail: riha.d@kapitol.cz
tel.: 721 237 333

Vysočina

Kamarytova 179, 396 01 Humpolec

tel.: 776 027 708
vedoucí OZ-776: Jaroslav Hodač
E-mail: hodac.j@kapitol.cz

Zlínský

Protzkarova 1220, 686 01 Uherské Hradiště

tel.: 724 585 582
vedoucí OZ-792: Řihová Lenka, Mgr.
E-mail: rihova.l@kapitol.cz

K Pasekám 4086, 760 01 Zlín

tel.: 737 110 548
vedoucí OZ-796: Kmeťo Robert
E-mail: kmeto.r@kapitol.cz

Budovatelská 4821, 760 05 Zlín

vedoucí OZ-797: Cepák Jiří
e-mail: cepak.j@kapitol.cz

vedoucí OZ-791: Malina Pavel
e-mail: malina.p@kapitol.cz
tel.: 724 577 633

Očadlíkova 1350, 769 01 Holešov

tel.: 604 994 348
vedoucí OZ-790: Kamil Chramosta
E-mail: chramosta.k@kapitol.cz

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Zóna poradců

Přihlášení do zóny poradců

 

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

Oddlužení jednoho z manželů

Oddlužení jednoho z manželů

Oddlužení jednoho z manželů je jedna z možností jak se zbavit dluhů aniž by ten druhý musel absolvovat "omezení" s oddlužením spojená. Nutno ovšem říci, že prakticky existuje pouze jediná varianta, kdy se oddlužení "vyplatí" samostatně a to v případě, že dluhy vznikly před manželstvím.

 

Dluhy vzniklé před manželstvím

 

Řekněme, že se bavíme o mladém páru, který za sebou má pár let chození a rozhodnou se vstoupit do svazku manželského. Jeden z nich má ovšem dluhy a chtěl by se v budoucnu nechat oddlužit. Mohlo by se zdát, že zde je vše naprosto bezproblémové - vždyť dluhy vznikly jednomu z manželů prokazatelně před manželstvím, takže jsou jednoznačně jen jeho. Pokud ale neprovedete úpravu režimu společného mění manželů (SJM), sňatkem spojí oba manželé veškerý svůj majetek, včetně dluhů a tímto se majetek manželky automaticky stává postihnutelným v rámci vymáhání dluhů manžela. V praxi často stačí prokázat, že dluhy vznikly před manželstvím, určitě je ale lepší zvolit "neprůstřelnou variantu" a to "předmanželskou smlouvu". Tedy dohodou o změně režimu SJM. Pro tyto smlouvy existuje speciální "registr", do něhož u notáře dohodu necháte ověřit a vložit -  to je opatření proti zpětnému sepisování předmanželských smluv. Pokud takovou dohodu sepíšete, tak se při následném oddlužení postupuje prakticky jako byste ani manželé nebyli.

 

Dluhy vzniklé během manželství

 

Pokud dluhy vznikly během manželství existuje prakticky minimum variant, kdy nedojde k postihu SJM. Může jít například o dluhy týkající se majetku, který výhradně náleží druhému z manželů, nebo v případě, kdy dluhy převzal manžel bez souhlasu druhého manžela, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny (§ 710 NOZ) – tady pak záleží na posouzení konkrétního případu, zda ten dluh, který manžel převzal je přiměřený, tj. třeba půjčka nákup TV v desítkách tisíc Kč ano, ale půjčka nad 500.000,- Kč už bude nejspíš za limitem, a to vždy s přihlédnutím k běžnému hospodaření manželů.

 

Buďte upřímní sami k sobě

 

Pokud existuje nějaké opravdu vhodné doporučení co se insolvence týče, pak je to upřímnost a to upřímnost hlavně sami před sebou. Řekněte si na rovinu, zda dluhy s kterými se potýkáte ve vašem lidském vnímání jsou dluhem společným, nebo zda vnímáte vzniklý dluh jako nefér a křivdu. Pokud jde o ten druhý případ, prověřte prokazatelnost vzniku dluhů bez vašeho vědomí. Může vám to pomoct, s největší pravděpodobností vám to ale nepomůže. Jednou jste manželé, kteří hospodaří spolu a přesně v tomto duchu je i nastavena možnost oddlužení manželů. Je výhodnější a nese méně ale. Zkuste nehledat kličky a postavit se problémům čelem. Pět let, které jsou aktuálně nastaveny jako doba pro oddlužení uteče jako voda a pokud vám permanetně dýchají exekutoři na krk velmi se vám uleví. Budete od nich totiž mít naprostý klid.

 

 

28.6.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

A JE PO DÁLNIČNÍ ZNÁMCE!

A JE PO DÁLNIČNÍ ZNÁMCE!

Dálniční známka a výměna čelního skla? Může se stát i spousta dalších situací, při kterých můžete o dálniční známku přijít. Napadlo vás někdy, jak v takovém případě postupovat? V prvním momentě vás jistě přepadne vztek, protože si myslíte, že jste s kamínkem v čelním skle přišli i o dálniční známku.

Za jakých podmínek a kde lze známku vyměnit? Čtěte dále…

Kde známku vyměníte?

Dálniční známky můžete vyměnit na všech poštách a smluvních provozovnách České pošty, které jsou k výměně oprávněny - viz tabulka vybraných pošt.

Za jakých okolností vám známku vymění?

- při poškození a případné výměně čelního skla vozu
- při poškození kupónu např. před jeho samotným nalepením
- při změně z převozní značky na značku registrační
- při chybném vyplnění registrační značky
Samozřejmostí je i výměna v případě, že zjistíte poškození z výroby.


Kdy naopak známku vyměnit nelze?

- pokud nemáte druhou část dálniční známky (to je ta část, která se nelepí na čelní sklo)
- pokud bylo vozidlo odcizeno
- pokud vozidlo prodáváte
- pokud nastala totální škoda

Pokud se vás výměna dálniční známky přímo týká, zde nabízíme kompletní přehled, jak v jakém případě postupovat. Jak se v kompletním přehledu dočtete, budete k některým "hlášením" potřebovat žádost o výměnu kupónu, kterou naleznete zde
 

Zdroj externích souborů: SFDI.CZ

autor: kapitol.cz

19.6.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

Povinná výbava v Evropě

Povinná výbava v Evropě

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás se vysněným odpočinkem vydává vlastním vozem. Tento způsob dopravy má zhruba stejně výhod jako nevýhod. Jedna z těch méně výrazných, zato ale v některých případech o to nepříjemnějších může být podcenění povinné výbavy. Lépě řečeno povinné výbavy, která bude vyhovovat předpisům všech zemí přes něž budete v rámci své cesty na dovolenou cestovat.

Pojďme ale postupně. Pro jistotu si zrekapitulujeme povinnou výbavu v ČR:

1. Klíč na výměnu kola (přesněji na matice kol)

2. Rezervní kolo

3. Zvedák neboli hever

4. Náhradní žárovky

5. Náhradní pojistky

6. Reflexní vestu

7. Výstražný trojúhelník

8. Lékarničku

 

Evropská unie se snaží maximálně snaží povinnou výbavu sjednotit, přesto ale není špatné vědět, že v některých zemí "je doporučeno" například mít ve voze hasící přístroj. Oproti našim zvyklostem také platí pár drobných odchylek.

Belgie

Jedna ze zemí kde je "minimax" povinosti - ovšem pouze v případě, že v Belgii máte auto registrováno. Pokud sem pojedete s vozem registrovaným v ČR je hasící přístroj doporučen.

Chorvatsko

Pokud do Chorvatska pojedete s přívěsem je povinností mít ve výbavě dva výstražné trojúhelníky. Platí zde také, že děti do 12 let nesmějí sedět na předních sedadlech.

Francie

Zajímavým prvkem povinné výbavy ve Francii je alkohol tester. Platí zde také regule, že dítě do 10 let smí sedět na předním sedadle pouze v případě, že zadní sedadla jsou obsazeny cestujícími.

Maďarsko

Zde je výbava shodná s tou naší. Zajímavostí je povinnost svícení zadních obrysových světel v případě, že vozidlo má "dodělávaná" přední světla pro denní svícení.

Polsko

Jedna z mála Evropských zemí, kde je hasící přístroj povinností.

Rakousko

Platí totožná výbava jako u nás, ovšem s doporučením mít ve voze výstražné vesty pro všechny cestující.

 

Přejeme klidnou, příjemnou a hlavně bezpečnou cestu na dovolenou i zpět!

 

Autor: Kapitol.cz

 

28.5.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

Dotace na jímku s akcí Dešťovka II.

Dotace na jímku s akcí Dešťovka II.

Akce "Dešťovka"

Zalévat zahradu vodou z řádu je nejen neekonomické ale také trochu "lajdácké" co se životního prostředí týče. A protože stát i nejrůznější organizace takovéto a podobné poučky zopakovaly bez valnějšího efektu nejméně tisíckrát rozhodl se právě stát přistupit k motivaci. Konkrétně tedy motivuje až padesátiprocentním příspěvkem na pořízení vybavení které buď zachytává srážkovou vodu na zalévání zahrady, nebo akumuluje srážkové vody pro splachování v domácnosti případně řeší zalévání zahrady a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. Druhé kolo Dešťovky odstartovalo 7.9.2017 a je na něj alokováno 240 milionů korun. Zkontrolujte v seznamu níže, zda se vaše obec nachází na seznamu "suchých" obcí. Pokud ano, projďěte si podmínky programu na webu Národního programu životního prostředí a hurá do toho! Kompletní a pravidelně aktualizovaný seznam naleznete zde.

Název obce

Okres

Albrechtice Ústí nad Orlicí
Albrechtice nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Anenská Studánka Ústí nad Orlicí
Anenská Studánka Ústí nad Orlicí
Babice Praha-východ
Babice Hradec Králové
Bačalky Jičín
Bačalky Jičín
Bačice Třebíč
Bačice Třebíč
Baliny Žďár nad Sázavou
Barchov Hradec Králové
Barchovice Kolín
Barchovice Kolín
Barchovice Kolín
Bašnice Jičín
Bdín Rakovník
Bečváry Kolín
Bečváry Kolín
Bečváry Kolín
Bečváry Kolín
Bečváry Kolín
Bečváry Kolín
Běhařovice Znojmo
Běhařovice Znojmo
Běhařovice Znojmo
Běchary Jičín
Bělušice Kolín
Benešov nad Ploučnicí Děčín
Benešov nad Ploučnicí Děčín
Benetice Třebíč
Benetice Třebíč
Beroun Beroun
Beroun Beroun
Beroun Beroun
Beroun Beroun
Běrunice Nymburk
Běrunice Nymburk
Běrunice Nymburk
Běrunice Nymburk
Běrunice Nymburk
Beřovice Kladno
Beřovice Kladno
Běstvina Chrudim
Běstvina Chrudim
Běstvina Chrudim
Běstvina Chrudim
Bílá Třemešná Trutnov
Bílá Třemešná Trutnov
Bílé Poličany Trutnov
Bílichov Kladno
Bílsko u Hořic Jičín
Biskupice Chrudim
Biskupice-Pulkov Třebíč
Biskupice-Pulkov Třebíč
Bítovany Chrudim
Blatno Louny
Blatno Louny
Blízkov Žďár nad Sázavou
Blízkov Žďár nad Sázavou
Blšany Louny
Blšany Louny
Blšany Louny
Blšany Louny
Blšany Louny
Blšany Louny
Boháňka Jičín
Boháňka Jičín
Boháňka Jičín
Bohdalov Žďár nad Sázavou
Bohdalov Žďár nad Sázavou
Bohuslavice Náchod
Bochovice Třebíč
Bochovice Třebíč
Bojanov Chrudim
Bojanov Chrudim
Bojanov Chrudim
Bojanov Chrudim
Bojiště Havlíčkův Brod
Bojiště Havlíčkův Brod
Bolehošť Rychnov nad Kněžnou
Bor u Skutče Chrudim
Borek Jičín
Borek Jičín
Borek Jičín
Borkovany Břeclav
Borohrádek Rychnov nad Kněžnou
Borohrádek Rychnov nad Kněžnou
Borovnice Rychnov nad Kněžnou
Borovnice Trutnov
Borovnice Rychnov nad Kněžnou
Borovnička Trutnov
Bory Žďár nad Sázavou
Bory Žďár nad Sázavou
Bořice Chrudim
Bousov Chrudim
Brada-Rybníček Jičín
Branov Rakovník
Bransouze Třebíč
Brusné Kroměříž
Březejc Žďár nad Sázavou
Březí Žďár nad Sázavou
Březí Praha-východ
Březí Žďár nad Sázavou
Březí nad Oslavou Žďár nad Sázavou
Březina Jičín
Březské Žďár nad Sázavou
Březůvky Zlín
Břežany Klatovy
Břežany Rakovník
Břežany I Kolín
Břežany I Kolín
Bříšťany Jičín
Bubovice Beroun
Budčeves Jičín
Budčeves Jičín
Budeč Jindřichův Hradec
Budišov Třebíč
Buk Prachatice
Buk Prachatice
Buk Prachatice
Bukovec Frýdek-Místek
Bukvice Jičín
Butoves Jičín
Býchory Kolín
Bykoš Beroun
Bylany Chrudim
Bystřice Benešov
Bystřice Jičín
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Benešov
Bystřice Jičín
Bzová Beroun
Cerekvice nad Bystřicí Jičín
Cerekvice nad Bystřicí Jičín
Cerhenice Kolín
Cerhenice Kolín
Cerhovice Beroun
Cerhovice Beroun
Církvice Kolín
Cotkytle Ústí nad Orlicí
Cotkytle Ústí nad Orlicí
Cotkytle Ústí nad Orlicí
Ctětín Chrudim
Čankovice Chrudim
Čáslavice Třebíč
Častolovice Rychnov nad Kněžnou
Čechočovice Třebíč
Čechtice Benešov
Čechtice Benešov
Čechtice Benešov
Čechtice Benešov
Čechtice Benešov
Čechtín Třebíč
Čelčice Prostějov
Čenkovice Ústí nad Orlicí
Čermná nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Čermná nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Čermná nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Černá Žďár nad Sázavou
Černá Žďár nad Sázavou
Černčice Náchod
Černé Voděrady Praha-východ
Černíkovice Rychnov nad Kněžnou
Černíkovice Rychnov nad Kněžnou
Černíky Nymburk
Černotín Přerov
Černotín Přerov
Černovice Domažlice
Černovice Domažlice
Černuc Kladno
Černuc Kladno
Černuc Kladno
Černuc Kladno
Červená Lhota Třebíč
Červená Třemešná Jičín
Červené Pečky Kolín
Červené Pečky Kolín
Červené Pečky Kolín
Červené Pečky Kolín
Červené Pečky Kolín
Česká Kamenice Děčín
Česká Kamenice Děčín
Česká Kamenice Děčín
Česká Kamenice Děčín
Česká Kamenice Děčín
Česká Kamenice Děčín
České Lhotice Chrudim
Český Šternberk Benešov
Čestice Rychnov nad Kněžnou
Čestlice Praha-východ
Češov Jičín
Češov Jičín
Číhalín Třebíč
Číchov Třebíč
Číchov Třebíč
Číměř Třebíč
Činěves Nymburk
Čistá Rakovník
Čistá Rakovník
Čistá Rakovník
Čistá Rakovník
Čistá Rakovník
Čistá Rakovník
Dalešice Třebíč
Damníkov Ústí nad Orlicí
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děčín Děčín
Děkov Rakovník
Děkov Rakovník
Dětenice Jičín
Dětenice Jičín
Dětenice Jičín
Dílce Jičín
Dlouhopolsko Nymburk
Dlouhý Újezd Tachov
Dobrá Voda Žďár nad Sázavou
Dobrá Voda u Hořic Jičín
Dobrá Voda u Hořic Jičín
Dobročovice Praha-východ
Dobřejovice Praha-východ
Dobřichov Kolín
Dobšice Nymburk
Dolní Bečva Vsetín
Dolní Bezděkov Chrudim
Dolní Brusnice Trutnov
Dolní Čermná Ústí nad Orlicí
Dolní Čermná Ústí nad Orlicí
Dolní Habartice Děčín
Dolní Heřmanice Žďár nad Sázavou
Dolní Heřmanice Žďár nad Sázavou
Dolní Hořice Tábor
Dolní Hořice Tábor
Dolní Chvatliny Kolín
Dolní Chvatliny Kolín
Dolní Chvatliny Kolín
Dolní Kalná Trutnov
Dolní Kalná Trutnov
Dolní Krupá Havlíčkův Brod
Dolní Libochová Žďár nad Sázavou
Dolní Lochov Jičín
Dolní Těšice Přerov
Dolní Vilémovice Třebíč
Dománovice Kolín
Doubek Praha-východ
Doubravčice Kolín
Doubravice Trutnov
Doubravice Trutnov
Doudleby nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Doudleby nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Drahanovice Olomouc
Drahanovice Olomouc
Drahanovice Olomouc
Drahobudice Kolín
Drahouš Rakovník
Drahouš Rakovník
Dražíč České Budějovice
Drnek Kladno
Drozdov Beroun
Dřenice Chrudim
Dřevěnice Jičín
Dřínov Kladno
Dřínov Kladno
Dubenec Trutnov
Dubno Příbram
Dukovany Třebíč
Dukovany Třebíč
Dukovany Třebíč
Dvakačovice Chrudim
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dvůr Králové nad Labem Trutnov
Dymokury Nymburk
Dymokury Nymburk
Dymokury Nymburk
Františkov nad Ploučnicí Děčín
Františkov nad Ploučnicí Děčín
Grunta Kolín
Hartmanice Svitavy
Herálec Havlíčkův Brod
Heraltice Třebíč
Herink Praha-východ
Heřmanov Děčín
Heřmanov Děčín
Heřmanov Děčín
Heřmanov Žďár nad Sázavou
Heřmanův Městec Chrudim
Heřmanův Městec Chrudim
Hluboká Chrudim
Hluboká Chrudim
Hlušice Hradec Králové
Hlušice Hradec Králové
Hobšovice Kladno
Hobšovice Kladno
Hodějice Vyškov
Hodonín Chrudim
Hodov Třebíč
Holín Jičín
Holín Jičín
Holín Jičín
Holín Jičín
Holovousy Jičín
Honbice Chrudim
Honbice Chrudim
Horka Chrudim
Horka Chrudim
Horní Bečva Vsetín
Horní Bradlo Chrudim
Horní Bradlo Chrudim
Horní Bradlo Chrudim
Horní Bradlo Chrudim
Horní Brusnice Trutnov
Horní Čermná Ústí nad Orlicí
Horní Čermná Ústí nad Orlicí
Horní Habartice Děčín
Horní Heřmanice Ústí nad Orlicí
Horní Heřmanice Třebíč
Horní Heřmanice Ústí nad Orlicí
Horní Heřmanice Ústí nad Orlicí
Horní Jiřetín Most
Horní Jiřetín Most
Horní Jiřetín Most
Horní Jiřetín Most
Horní Jiřetín Most
Horní Jiřetín Most
Horní Kruty Kolín
Horní Kruty Kolín
Horní Kruty Kolín
Horní Kruty Kolín
Horní Libochová Žďár nad Sázavou
Horní Radslavice Žďár nad Sázavou
Horní Smrčné Třebíč
Horní Těšice Přerov
Horní Třešňovec Ústí nad Orlicí
Horní Újezd Třebíč
Horní Vilémovice Třebíč
Hořesedly Rakovník
Hořešovice Kladno
Hořešovičky Kladno
Hořice Jičín
Hořice Jičín
Hořice Jičín
Hořice Jičín
Hořice Jičín
Hořice Jičín
Hořovičky Rakovník
Hořovičky Rakovník
Hořovičky Rakovník
Hořovičky Rakovník
Hospozín Kladno
Hošťálková Vsetín
Hošťalovice Chrudim
Hošťalovice Chrudim
Hrabětice Znojmo
Hrabůvka Přerov
Hradčany Nymburk
Hracholusky Rakovník
Hranice Přerov
Hranice Přerov
Hranice Přerov
Hranice Přerov
Hranice Přerov
Hranice Přerov
Hranice Přerov
Hranice Přerov
Hrdlív Kladno
Hrochův Týnec Chrudim
Hrochův Týnec Chrudim
Hrochův Týnec Chrudim
Hrochův Týnec Chrudim
Hrotovice Třebíč
Hroubovice Chrudim
Hroznatín Třebíč
Hrusice Praha-východ
Hřebečníky Rakovník
Hřebečníky Rakovník
Hřebečníky Rakovník
Hřebečníky Rakovník
Hředle Rakovník
Hřensko Děčín
Hřensko Děčín
Hřibiny-Ledská Rychnov nad Kněžnou
Hřibiny-Ledská Rychnov nad Kněžnou
Hřibojedy Trutnov
Hřibojedy Trutnov
Hříšice Jindřichův Hradec
Hříšice Jindřichův Hradec
Humburky Hradec Králové
Huntířov Děčín
Huntířov Děčín
Huntířov Děčín
Husinec Praha-východ
Hustopeče nad Bečvou Přerov
Hustopeče nad Bečvou Přerov
Hustopeče nad Bečvou Přerov
Hustopeče nad Bečvou Přerov
Hutisko-Solanec Vsetín
Hutisko-Solanec Vsetín
Hvězdlice Vyškov
Hvězdlice Vyškov
Hvězdoňovice Třebíč
Hvozd Rakovník
Hvozdec Brno-venkov
Hvozdná Zlín
Chleny Rychnov nad Kněžnou
Chlístov Třebíč
Chlum Třebíč
Chlumec nad Cidlinou Hradec Králové
Chlumec nad Cidlinou Hradec Králové
Chlumec nad Cidlinou Hradec Králové
Chlumec nad Cidlinou Hradec Králové
Chodouň Beroun
Chodov Domažlice
Chlumek Žďár nad Sázavou
Cholenice Jičín
Chomutice Jičín
Chomutice Jičín
Chomutice Jičín
Choťánky Nymburk
Choteč Jičín
Chotěšice Nymburk
Chotěšice Nymburk
Chotěšice Nymburk
Chotěšice Nymburk
Choťovice Kolín
Chotěšice Nymburk
Chotoviny Tábor
Chotoviny Tábor
Chotutice Kolín
Chotoviny Tábor
Choustníkovo Hradiště Trutnov
Chrast Chrudim
Chrast Chrudim
Chrast Chrudim
Chrast Chrudim
Chrášťany Rakovník
Chroustov Nymburk
Chroustov Nymburk
Chroustovice Chrudim
Chroustovice Chrudim
Chroustovice Chrudim
Chroustovice Chrudim
Chroustovice Chrudim
Chroustovice Chrudim
Chržín Kladno
Chržín Kladno
Chržín Kladno
Chudenice Klatovy
Chudenice Klatovy
Chudenice Klatovy
Chyjice Jičín
Chýně Praha-západ
Jabloňov Žďár nad Sázavou
Janov Rakovník
Janská Děčín
Jaroměřice nad Rokytnou Třebíč
Jaroměřice nad Rokytnou Třebíč
Jaroměřice nad Rokytnou Třebíč
Jaroměřice nad Rokytnou Třebíč
Jaroměřice nad Rokytnou Třebíč
Jaroměřice nad Rokytnou Třebíč
Jaroměřice nad Rokytnou Třebíč
Jarcová Vsetín
Jarpice Kladno
Jedomělice Kladno
Jemníky Kladno
Jenišovice Chrudim
Jenišovice Chrudim
Jenišovice Chrudim
Jenišovice Chrudim
Jeřice Jičín
Jeřice Jičín
Jesenice Rakovník
Jesenice Rakovník
Jesenice Rakovník
Jesenice Rakovník
Jesenice Rakovník
Jestřabí Lhota Kolín
Jestřebí Náchod
Jesenice Rakovník
Jetřichovice Děčín
Jetřichovice Děčín
Jetřichovice Děčín
Jetřichovice Děčín
Jevany Praha-východ
Ježovy Klatovy
Ježovy Klatovy
Ježovy Klatovy
Jičín Jičín
Jičín Jičín
Jičín Jičín
Jičín Jičín
Jičíněves Jičín
Jičíněves Jičín
Jičíněves Jičín
Jičíněves Jičín
Jičíněves Jičín
Jičíněves Jičín
Jindřichovice pod Smrkem Liberec
Jindřichovice pod Smrkem Liberec
Jinolice Jičín
Jivina Beroun
Jivno České Budějovice
Jívová Olomouc
Jívoví Žďár nad Sázavou
Kacákova Lhota Jičín
Kácov Kutná Hora
Kácov Kutná Hora
Kácov Kutná Hora
Kadolec Žďár nad Sázavou
Kaliště Praha-východ
Kaliště Praha-východ
Kalivody Rakovník
Kamenice Praha-východ
Kamenice Praha-východ
Kamenice Praha-východ
Kamenice nad Lipou Pelhřimov
Kamenná Třebíč
Kamenná Třebíč
Kamenice nad Lipou Pelhřimov
Kamenný Most Kladno
Karlštejn Beroun
Karlštejn Beroun
Karlova Ves Rakovník
Kbel Kolín
Katov Brno-venkov
Kbelnice Jičín
Kelč Vsetín
Kelč Vsetín
Kelč Vsetín
Kelč Vsetín
Kelč Vsetín
Klášterní Skalice Kolín
Kelč Vsetín
Klešice Chrudim
Klínec Praha-západ
Klobuky Kladno
Klobuky Kladno
Klobuky Kladno
Klobuky Kladno
Klobuky Kladno
Klokočí Přerov
Klučov Třebíč
Klokočná Praha-východ
Kmetiněves Kladno
Kněževes Rakovník
Kněžice Nymburk
Kněžice Nymburk
Kněžice Chrudim
Kněžice Nymburk
Kněžičky Nymburk
Kněžnice Jičín
Knovíz Kladno
Kobylice Hradec Králové
Kocbeře Trutnov
Kočí Chrudim
Kohoutov Trutnov
Kojatín Třebíč
Kojetice Třebíč
Kohoutov Trutnov
Kolaje Nymburk
Kolešov Rakovník
Kolešovice Rakovník
Kolín Kolín
Kolín Kolín
Kolín Kolín
Kolín Kolín
Konárovice Kolín
Kolešovice Rakovník
Konecchlumí Jičín
Koněšín Třebíč
Konecchlumí Jičín
Konojedy Praha-východ
Kopidlno Jičín
Kopidlno Jičín
Kopidlno Jičín
Korytná Uherské Hradiště
Kořenice Kolín
Kořenice Kolín
Kořenice Kolín
Kopidlno Jičín
Kostelec Jičín
Kostelec nad Černými lesy Praha-východ
Kostelec nad Černými lesy Praha-východ
Kostelec nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Kostelec nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Kostelec u Heřmanova Městce Chrudim
Kostelec u Křížků Praha-východ
Kostelecké Horky Rychnov nad Kněžnou
Kostelní Lhota Nymburk
Kotlasy Žďár nad Sázavou
Kounov Rakovník
Kouřim Kolín
Kouty Třebíč
Kouty Nymburk
Kozlany Třebíč
Kovač Jičín
Kozlov Žďár nad Sázavou
Kozojedy Rakovník
Kozojedy Praha-východ
Kožichovice Třebíč
Krahulov Třebíč
Kozojedy Jičín
Krakovany Kolín
Krakovany Kolín
Krakov Rakovník
Krakovec Rakovník
Králíky Hradec Králové
Králíky Hradec Králové
Králíky Hradec Králové
Královice Kladno
Krasíkov Ústí nad Orlicí
Krásné Chrudim
Krásné Chrudim
Krhov Třebíč
Krásný Dvůr Louny
Krhová Vsetín
Krchleby Rychnov nad Kněžnou
Kroučová Rakovník
Krouna Chrudim
Krouna Chrudim
Krouna Chrudim
Krouna Chrudim
Krouna Chrudim
Krty Rakovník
Krupá Rakovník
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krupka Teplice
Krychnov Kolín
Krušovice Rakovník
Kryry Louny
Kryry Louny
Kryry Louny
Křečhoř Kolín
Křečhoř Kolín
Kryry Louny
Křečkov Nymburk
Křenice Praha-východ
Křivoklát Rakovník
Křižanov Žďár nad Sázavou
Křižanov Žďár nad Sázavou
Křižanovice Chrudim
Křížkový Újezdec Praha-východ
Křížkový Újezdec Praha-východ
Kublov Beroun
Křoví Žďár nad Sázavou
Kuks Trutnov
Kuks Trutnov
Kundratice Žďár nad Sázavou
Kunice Praha-východ
Kunice Praha-východ
Kunice Praha-východ
Kunratice Děčín
Kunratice Děčín
Kvasiny Rychnov nad Kněžnou
Kutrovice Kladno
Květnice Praha-východ
Kvílice Kladno
Kyje Jičín
Kytlice Děčín
Kytlice Děčín
Kytlice Děčín
Lány Chrudim
Lanžov Trutnov
Lanžov Trutnov
Lašovice Rakovník
Lavičky Žďár nad Sázavou
Lavičky Žďár nad Sázavou
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lázně Bělohrad Jičín
Lesůňky Třebíč
Lešany Benešov
Lešany Benešov
Ledce Kladno
Leštinka Chrudim
Lhotka Beroun
Libáň Jičín
Libáň Jičín
Libáň Jičín
Libenice Kolín
Libáň Jičín
Liberk Rychnov nad Kněžnou
Liberk Rychnov nad Kněžnou
Libchyně Náchod
Liberk Rychnov nad Kněžnou
Libice nad Cidlinou Nymburk
Libkov Chrudim
Libodřice Kolín
Libníkovice Hradec Králové
Liboměřice Chrudim
Liboměřice Chrudim
Libošovice Jičín
Libošovice Jičín
Libošovice Jičín
Libošovice Jičín
Libošovice Jičín
Libošovice Jičín
Libošovice Jičín
Libotov Trutnov
Libovice Kladno
Libuň Jičín
Libuň Jičín
Libuň Jičín
Libuň Jičín
Licibořice Chrudim
Lípa Havlíčkův Brod
Lípa Havlíčkův Brod
Lípa Havlíčkův Brod
Lipec Kolín
Lipník Třebíč
Lípa nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Lipová Cheb
Lipová Cheb
Lipová Cheb
Lipovec Chrudim
Lipovec Chrudim
Lískovice Jičín
Lískovice Jičín
Líský Kladno
Lišany Rakovník
Liteň Beroun
Liteň Beroun
Litovany Třebíč
Litíč Trutnov
Lošany Kolín
Lošany Kolín
Litvínov Most
Loucká Kladno
Loučka Vsetín
Loukovice Třebíč
Louňovice Praha-východ
Lovčičky Vyškov
Lozice Chrudim
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubenec Louny
Lubná Rakovník
Lubník Ústí nad Orlicí
Ludvíkovice Děčín
Lučice Havlíčkův Brod
Lukavec u Hořic Jičín
Lukavec u Hořic Jičín
Lukavec u Hořic Jičín
Lukavice Chrudim
Lukavice Chrudim
Lukavice Chrudim
Luková Ústí nad Orlicí
Lukoveček Zlín
Luková Ústí nad Orlicí
Lužany Jičín
Luže Chrudim
Luže Chrudim
Luže Chrudim
Luže Chrudim
Luže Chrudim
Luže Chrudim
Luže Chrudim
Luže Chrudim
Lužec nad Cidlinou Hradec Králové
Lužnice Jindřichův Hradec
Lužná Rakovník
Malá Bystřice Vsetín
Malá Hraštice Příbram
Malenice Strakonice
Malá Hraštice Příbram
Malhotice Přerov
Malíkovice Kladno
Malotice Kolín
Malotice Kolín
Malinová Rakovník
Markvartice Jičín
Markvartice Děčín
Markvartice Třebíč
Markvartice Jičín
Markvartice Jičín
Markvartice Jičín
Markvartice Jičín
Maršovice Benešov
Maršovice Benešov
Mastník Třebíč
Martinice Žďár nad Sázavou
Měník Hradec Králové
Měník Hradec Králové
Měník Hradec Králové
Merboltice Děčín
Měřín Žďár nad Sázavou
Měřín Žďár nad Sázavou
Městec Králové Nymburk
Městec Králové Nymburk
Městečko Rakovník
Mezilesí Náchod
Meziboří Most
Meziříčko Žďár nad Sázavou
Míčov-Sušice Chrudim
Míčov-Sušice Chrudim
Míčov-Sušice Chrudim
Míčov-Sušice Chrudim
Mikulovice Třebíč
Míčov-Sušice Chrudim
Milenov Přerov
Milešín Žďár nad Sázavou
Miletín Jičín
Milíkov Frýdek-Místek
Milostín Rakovník
Milotice nad Bečvou Přerov
Milovice u Hořic Jičín
Milý Rakovník
Mimoň Česká Lípa
Mirošovice Praha-východ
Mistřice Uherské Hradiště
Mistřice Uherské Hradiště
Mistřice Uherské Hradiště
Mladějov Jičín
Mladějov Jičín
Mladějov Jičín
Mladějov Jičín
Mladoňovice Chrudim
Mladoňovice Chrudim
Mladoňovice Chrudim
Mladoňovice Chrudim
Mlázovice Jičín
Mlékosrby Hradec Králové
Mnichovice Praha-východ
Mnichovice Praha-východ
Mnichovice Praha-východ
Mnichovo Hradiště Mladá Boleslav
Modletice Praha-východ
Mokrý Lom České Budějovice
Morašice Chrudim
Morašice Chrudim
Morašice Chrudim
Morašice Chrudim
Morašice Chrudim
Moravec Žďár nad Sázavou
Moravská Třebová Svitavy
Mořinka Beroun
Moravská Třebová Svitavy
Mostek Trutnov
Mostek Trutnov
Mostek Trutnov
Mrákotín Jihlava
Mrákotín Chrudim
Mšec Rakovník
Mšecké Žehrovice Rakovník
Mšecké Žehrovice Rakovník
Mukařov Praha-východ
Mukařov Praha-východ
Mukařov Praha-východ
Mutějovice Rakovník
Myslibořice Třebíč
Mutějovice Rakovník
Myštěves Hradec Králové
Nabočany Chrudim
Načešice Chrudim
Nahořany Náchod
Nahořany Náchod
Nahořany Náchod
Nahořany Náchod
Načešice Chrudim
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Náchod Náchod
Nárameč Třebíč
Náchod Náchod
Nasavrky Chrudim
Nasavrky Chrudim
Nebovidy Kolín
Němčice Kolín
Němčovice Rokycany
Nasavrky Chrudim
Nemojov Trutnov
Nemojov Trutnov
Nemojov Trutnov
Nemojov Trutnov
Nemyčeves Jičín
Nepolisy Hradec Králové
Nepolisy Hradec Králové
Nepolisy Hradec Králové
Nepomyšl Louny
Nepomyšl Louny
Nepomyšl Louny
Nepomyšl Louny
Nepomyšl Louny
Neprobylice Kladno
Nesuchyně Rakovník
Netín Žďár nad Sázavou
Netín Žďár nad Sázavou
Neuměřice Kladno
Nevratice Jičín
Nezabudice Rakovník
Nižbor Beroun
Nižbor Beroun
Nižbor Beroun
Nihošovice Strakonice
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Paka Jičín
Nová Ves Rychnov nad Kněžnou
Nová Ves Žďár nad Sázavou
Nová Ves Třebíč
Nová Ves I Kolín
Nové Město nad Metují Náchod
Nové Město nad Metují Náchod
Nové Město nad Metují Náchod
Nové Město nad Metují Náchod
Nové Mitrovice Plzeň-jih
Nová Ves Praha-východ
Nové Sady Žďár nad Sázavou
Nové Strašecí Rakovník
Nový Bydžov Hradec Králové
Nový Bydžov Hradec Králové
Nový Bydžov Hradec Králové
Nový Bydžov Hradec Králové
Nový Bydžov Hradec Králové
Nový Bydžov Hradec Králové
Nový Jáchymov Beroun
Nový Telečkov Třebíč
Nový Dům Rakovník
Nučice Praha-východ
Nupaky Praha-východ
Očihov Louny
Očihov Louny
Odry Nový Jičín
Odunec Třebíč
Ohaře Kolín
Odřepsy Nymburk
Ohařice Jičín
Ohaveč Jičín
Ohnišťany Hradec Králové
Okřešice Třebíč
Okrouhlice Havlíčkův Brod
Okřínek Nymburk
Okříšky Třebíč
Okříšky Třebíč
Okřínek Nymburk
Olbramovice Benešov
Olbramovice Benešov
Olbramovice Benešov
Olbramovice Benešov
Oleška Praha-východ
Oleška Praha-východ
Oleška Praha-východ
Olešná Písek
Olešná Rakovník
Olešnice Rychnov nad Kněžnou
Olešnice Rychnov nad Kněžnou
Olšovec Přerov
Olšovec Přerov
Ondřejov Praha-východ
Ondřejov Praha-východ
Opatov Třebíč
Ondřejov Praha-východ
Opatovice Přerov
Oplany Praha-východ
Opočnice Nymburk
Opočno Rychnov nad Kněžnou
Opočno Rychnov nad Kněžnou
Opolany Nymburk
Opolany Nymburk
Opolany Nymburk
Opolany Nymburk
Oráčov Rakovník
Oráčov Rakovník
Orel Chrudim
Ořechov Žďár nad Sázavou
Oseček Nymburk
Osek Jičín
Oslavice Žďár nad Sázavou
Oslavička Žďár nad Sázavou
Osová Bítýška Žďár nad Sázavou
Osová Bítýška Žďár nad Sázavou
Ostašov Třebíč
Osové Žďár nad Sázavou
Ostroměř Jičín
Ostroměř Jičín
Ostroměř Jičín
Ostroměř Jičín
Ostrov Chrudim
Ostrov Ústí nad Orlicí
Ostružno Jičín
Otín Žďár nad Sázavou
Otín Jihlava
Otín Žďár nad Sázavou
Otročiněves Beroun
Ovčáry Kolín
Otín Žďár nad Sázavou
Oznice Vsetín
Páleč Kladno
Panoší Újezd Rakovník
Pašinka Kolín
Partutovice Přerov
Pátek Nymburk
Pavlíkov Rakovník
Pavlíkov Rakovník
Pavlíkov Rakovník
Pavlíkov Rakovník
Pavlíkov Rakovník
Pavlínov Žďár nad Sázavou
Pavlínov Žďár nad Sázavou
Pecka Jičín
Pecka Jičín
Pecka Jičín
Pecka Jičín
Pecka Jičín
Pecka Jičín
Pecka Jičín
Pečky Kolín
Pečky Kolín
Pecka Jičín
Perálec Chrudim
Pernštejnské Jestřabí Brno-venkov
Pernštejnské Jestřabí Brno-venkov
Pernštejnské Jestřabí Brno-venkov
Pernštejnské Jestřabí Brno-venkov
Pětihosty Praha-východ
Petráveč Žďár nad Sázavou
Petrohrad Louny
Petrohrad Louny
Petrohrad Louny
Petrovice Hradec Králové
Petrovice Ústí nad Orlicí
Petrovice Hradec Králové
Petrovice Třebíč
Petrovice Rakovník
Petrůvky Třebíč
Petrovičky Jičín
Petříkov Praha-východ
Petříkov Praha-východ
Pikárec Žďár nad Sázavou
Plaňany Kolín
Plaňany Kolín
Plaňany Kolín
Plaňany Kolín
Pivín Prostějov
Pňov-Předhradí Kolín
Pňov-Předhradí Kolín
Pňov-Předhradí Kolín
Plchov Kladno
Podbořanský Rohozec Louny
Podbořanský Rohozec Louny
Podbořanský Rohozec Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Podbořany Louny
Poděbrady Nymburk
Poděbrady Nymburk
Poděbrady Nymburk
Poděbrady Nymburk
Poděbrady Nymburk
Podhorní Újezd a Vojice Jičín
Podhorní Újezd a Vojice Jičín
Podhořany u Ronova Chrudim
Podhradí Jičín
Podhradí Jičín
Podhradí Jičín
Podlešín Kladno
Podmoky Nymburk
Podůlší Jičín
Pochvalov Rakovník
Pokojovice Třebíč
Polepy Kolín
Polní Chrčice Kolín
Polní Voděrady Kolín
Pokojov Žďár nad Sázavou
Popovičky Praha-východ
Popovičky Praha-východ
Poštovice Kladno
Potštát Přerov
Potštát Přerov
Potštát Přerov
Potštát Přerov
Potštát Přerov
Potštát Přerov
Pozďatín Třebíč
Poustka Cheb
Pozdeň Kladno
Pozlovice Zlín
Pozdeň Kladno
Prachovice Chrudim
Prasek Hradec Králové
Proseč Chrudim
Proseč Chrudim
Proseč Chrudim
Proseč Chrudim
Proseč Chrudim
Proseč Chrudim
Proseč Chrudim
Prosetín Chrudim
Prostřední Bečva Vsetín
Provodov-Šonov Náchod
Provodov-Šonov Náchod
Provodov-Šonov Náchod
Provodov-Šonov Náchod
Provodov-Šonov Náchod
Provodov Zlín
Přeckov Třebíč
Prusice Praha-východ
Předín Třebíč
Předín Třebíč
Předhradí Chrudim
Přelíc Kladno
Přerubenice Rakovník
Přeskače Znojmo
Přešovice Třebíč
Přibyslav Náchod
Přibyslavice Třebíč
Přestavlky Chrudim
Příčina Rakovník
Přílepy Rakovník
Příštpo Třebíč
Přišimasy Kolín
Přívětice Rokycany
Přívětice Rokycany
Pšovlky Rakovník
Pyšel Třebíč
Pyšel Třebíč
Pustověty Rakovník
Pyšely Benešov
Pyšely Benešov
Pyšely Benešov
Rabštejnská Lhota Chrudim
Rabštejnská Lhota Chrudim
Račice Třebíč
Račice Rakovník
Radějovice Praha-východ
Radějovice Praha-východ
Radenice Žďár nad Sázavou
Radíkov Přerov
Radim Jičín
Radim Kolín
Radim Jičín
Radim Jičín
Radkovice u Hrotovic Třebíč
Radim Jičín
Radonín Třebíč
Radňoves Žďár nad Sázavou
Radovesnice I Kolín
Radošovice Benešov
Radovesnice II Kolín
Radovesnice II Kolín
Rakovník Rakovník
Raná Louny
Raná Louny
Rašín Jičín
Rašovice Vyškov
Rataje nad Sázavou Kutná Hora
Rataje nad Sázavou Kutná Hora
Ratboř Kolín
Ratboř Kolín
Ratenice Kolín
Rataje nad Sázavou Kutná Hora
Rohy Třebíč
Rohoznice Jičín
Rokytňany Jičín
Rokytnice nad Rokytnou Třebíč
Rokytňany Jičín
Ronov nad Doubravou Chrudim
Ronov nad Doubravou Chrudim
Ronov nad Doubravou Chrudim
Rosice Chrudim
Rosice Chrudim
Rosice Chrudim
Rouchovany Třebíč
Rouchovany Třebíč
Rouchovany Třebíč
Rosice Chrudim
Rouské Přerov
Rousměrov Žďár nad Sázavou
Rozhovice Chrudim
Rozseč Žďár nad Sázavou
Roztoky Rakovník
Rožnov pod Radhoštěm Vsetín
Rožnov pod Radhoštěm Vsetín
Rožnov pod Radhoštěm Vsetín
Ruda Žďár nad Sázavou
Ruda Rakovník
Rudíkov Třebíč
Ruda Žďár nad Sázavou
Rudoltice Ústí nad Orlicí
Rynholec Rakovník
Řeřichy Rakovník
Řestoky Chrudim
Řevničov Rakovník
Říčany Praha-východ
Říčany Praha-východ
Říčany Praha-východ
Říčany Praha-východ
Říčany Praha-východ
Říčany Praha-východ
Říčany Praha-východ
Římov Třebíč
Řisuty Kladno
Samšina Jičín
Samšina Jičín
Samšina Jičín
Sány Nymburk
Sázava Benešov
Sázava Benešov
Sázava Benešov
Sázava Benešov
Sázava Benešov
Sázava Ústí nad Orlicí
Sazená Kladno
Sběř Jičín
Sběř Jičín
Sběř Jičín
Seč Chrudim
Seč Chrudim
Seč Chrudim
Seč Chrudim
Seč Chrudim
Seč Chrudim
Seč Chrudim
Seč Chrudim
Sedlčany Příbram
Seč Chrudim
Sedlec-Prčice Příbram
Sedlec-Prčice Příbram
Sedlec-Prčice Příbram
Sedlec-Prčice Příbram
Sedlec-Prčice Příbram
Sedliště Jičín
Sendraž Náchod
Sekeřice Jičín
Senec Rakovník
Senice Nymburk
Senohraby Praha-východ
Senomaty Rakovník
Senomaty Rakovník
Sibřina Praha-východ
Senomaty Rakovník
Skalička Přerov
Skalka Prostějov
Sklené nad Oslavou Žďár nad Sázavou
Skršín Most
Skryje Rakovník
Skřinářov Žďár nad Sázavou
Skřípov Prostějov
Skuhrov Beroun
Skuhrov Beroun
Skřivany Hradec Králové
Skuhrov nad Bělou Rychnov nad Kněžnou
Skuhrov nad Bělou Rychnov nad Kněžnou
Skuhrov nad Bělou Rychnov nad Kněžnou
Skuhrov Havlíčkův Brod
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skuteč Chrudim
Skvrňov Kolín
Skuteč Chrudim
Slabce Rakovník
Slabce Rakovník
Slabce Rakovník
Slabce Rakovník
Slabce Rakovník
Slabce Rakovník
Slaný Kladno
Slaný Kladno
Slaný Kladno
Slaný Kladno
Slaný Kladno
Slaný Kladno
Slaný Kladno
Slaný Kladno
Slatiňany Chrudim
Slatiňany Chrudim
Slatiňany Chrudim
Slatiňany Chrudim
Slatinice Olomouc
Slatinice Olomouc
Slatiny Jičín
Slavětice Třebíč
Slavětín nad Metují Náchod
Slatiny Jičín
Slavičky Třebíč
Slavičky Třebíč
Slavičky Třebíč
Slavoňov Náchod
Slavoňov Náchod
Slavhostice Jičín
Sloupno Hradec Králové
Sloveč Nymburk
Sloveč Nymburk
Sloveč Nymburk
Sluštice Praha-východ
Smečno Kladno
Smidary Hradec Králové
Smidary Hradec Králové
Smidary Hradec Králové
Smidary Hradec Králové
Smidary Hradec Králové
Smilovice Rakovník
Smrk Třebíč
Smrček Chrudim
Soběhrdy Benešov
Soběhrdy Benešov
Sobčice Jičín
Soběraz Jičín
Sobětuchy Chrudim
Sobotka Jičín
Sobotka Jičín
Sobotka Jičín
Sobotka Jičín
Sobotka Jičín
Sobotka Jičín
Sobotka Jičín
Solnice Rychnov nad Kněžnou
Solnice Rychnov nad Kněžnou
Sokoleč Nymburk
Sosnová Opava
Sousedovice Strakonice
Sousedovice Strakonice
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Spálené Poříčí Plzeň-jih
Srbeč Rakovník
Srbsko Beroun
Srubec České Budějovice
Srbská Kamenice Děčín
Stanovice Trutnov
Stará Paka Jičín
Stará Paka Jičín
Stará Paka Jičín
Stará Paka Jičín
Stará Paka Jičín
Stará Paka Jičín
Staré Hrady Jičín
Staré Místo Jičín
Staré Smrkovice Jičín
Starkoč Kutná Hora
Starý Kolín Kolín
Starý Bydžov Hradec Králové
Starý Šachov Děčín
Stařeč Třebíč
Stařeč Třebíč
Starý Šachov Děčín
Stolany Chrudim
Stradonice Kladno
Strančice Praha-východ
Strančice Praha-východ
Strančice Praha-východ
Strančice Praha-východ
Strančice Praha-východ
Stránecká Zhoř Žďár nad Sázavou
Stránecká Zhoř Žďár nad Sázavou
Stránecká Zhoř Žďár nad Sázavou
Strání Uherské Hradiště
Stránecká Zhoř Žďár nad Sázavou
Stropešín Třebíč
Strážná Ústí nad Orlicí
Struhařov Praha-východ
Střemošice Chrudim
Střevač Jičín
Střevač Jičín
Střezimíř Benešov
Stříbrná Skalice Praha-východ
Stříbrná Skalice Praha-východ
Stříbrná Skalice Praha-východ
Střítež Třebíč
Stříbrná Skalice Praha-východ
Střítež nad Ludinou Přerov
Sudice Třebíč
Studeněves Kladno
Suchá Loz Uherské Hradiště
Suchomasty Beroun
Sudslava Ústí nad Orlicí
Suchov Hodonín
Sukorady Jičín
Sulice Praha-východ
Svatoslav Třebíč
Svatojanský Újezd Jičín
Světice Praha-východ
Svídnice Rychnov nad Kněžnou
Svídnice Chrudim
Svinaře Beroun
Sviny Žďár nad Sázavou
Svojetice Praha-východ
Svojetín Rakovník
Svojšice Kolín
Svojšice Kolín
Svojetín Rakovník
Sýkořice Rakovník
Šanov Znojmo
Šanov Rakovník
Šaplava Hradec Králové
Šaratice Vyškov
Šebkovice Třebíč
Šebkovice Třebíč
Šárovcova Lhota Jičín
Šenov Ostrava-město
Šípy Rakovník
Šípy Rakovník
Škvorec Praha-východ
Škvorec Praha-východ
Šlapanice Kladno
Šťáhlavy Plzeň-město
Šťáhlavy Plzeň-město
Štěměchy Třebíč
Špičky Přerov
Štěnovický Borek Plzeň-město
Štěnovický Borek Plzeň-město
Štíhlice Praha-východ
Švihov Rakovník
Tatce Kolín
Tasov Žďár nad Sázavou
Tatenice Ústí nad Orlicí
Tehov Praha-východ
Tehovec Praha-východ
Teplice nad Bečvou Přerov
Tetín Jičín
Toušice Kolín
Toušice Kolín
Trnava Třebíč
Tisová Ústí nad Orlicí
Trojovice Chrudim
Trotina Trutnov
Trubín Beroun
Třebenice Třebíč
Třebenice Třebíč
Třebenice Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Třebíč Třebíč
Trpík Ústí nad Orlicí
Třebihošť Trutnov
Třebihošť Trutnov
Třebihošť Trutnov
Třebíz Kladno
Třebnouševes Jičín
Třebnouševes Jičín
Třebnouševes Jičín
Třeboc Rakovník
Třebovle Kolín
Třebovle Kolín
Třebovle Kolín
Třebotov Praha-západ
Třemošnice Chrudim
Třemošnice Chrudim
Třemošnice Chrudim
Třemošnice Chrudim
Třemošnice Chrudim
Třemošnice Chrudim
Tři Dvory Kolín
Třemošnice Chrudim
Třibřichy Chrudim
Třtěnice Jičín
Třtice Rakovník
Tuklaty Kolín
Tuklaty Kolín
Tuněchody Chrudim
Tuř Jičín
Tuř Jičín
Tuřany Kladno
Týnec nad Labem Kolín
Týnec nad Labem Kolín
Týnec nad Labem Kolín
Tutleky Rychnov nad Kněžnou
Týniště nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Týniště nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Týniště nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Týniště nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Týniště nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Úbislavice Jičín
Úbislavice Jičín
Úbislavice Jičín
Úbislavice Jičín
Údrnice Jičín
Údrnice Jičín
Údrnice Jičín
Údrnice Jičín
Úherčice Chrudim
Úhlejov Jičín
Uhlířská Lhota Kolín
Uhlířská Lhota Kolín
Úhlejov Jičín
Úhřetice Chrudim
Uhřínov Žďár nad Sázavou
Uhřínov Žďár nad Sázavou
Uhy Kladno
Ujčov Žďár nad Sázavou
Ujčov Žďár nad Sázavou
Ujčov Žďár nad Sázavou
Újezd pod Troskami Jičín
Úlibice Jičín
Úlibice Jičín
Úmyslovice Nymburk
Úmyslovice Nymburk
Ústí Přerov
Václavice Benešov
Václavy Rakovník
Valašská Bystřice Vsetín
Valašské Meziříčí Vsetín
Valašské Meziříčí Vsetín
Valašské Meziříčí Vsetín
Valašské Meziříčí Vsetín
Valašské Meziříčí Vsetín
Valašské Meziříčí Vsetín
Valašské Meziříčí Vsetín
Valdíkov Třebíč
Valeč Třebíč
Valdice Jičín
Valkeřice Děčín
Vápenný Podol Chrudim
Vápenný Podol Chrudim
Vápenný Podol Chrudim
Vážany nad Litavou Vyškov
Vejvanovice Chrudim
Veletov Kolín
Velim Kolín
Velim Kolín
Velenice Nymburk
Veliš Jičín
Veliš Jičín
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou
Velká Buková Rakovník
Velká Buková Rakovník
Velká Bukovina Děčín
Velká Bukovina Děčín
Velká Bukovina Děčín
Velká Chmelištná Rakovník
Velká Lhota Vsetín
Velká Lhota Vsetín
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou
Velké Opatovice Blansko
Velké Popovice Praha-východ
Velké Popovice Praha-východ
Velké Popovice Praha-východ
Velké Přílepy Praha-západ
Velký Osek Kolín
Velké Přílepy Praha-západ
Veltruby Kolín
Veltruby Kolín
Velký Vřešťov Trutnov
Velvary Kladno
Velvary Kladno
Velvary Kladno
Vendryně Frýdek-Místek
Verneřice Děčín
Verneřice Děčín
Verneřice Děčín
Verneřice Děčín
Verneřice Děčín
Verneřice Děčín
Verneřice Děčín
Veselé Děčín
Věžnice Havlíčkův Brod
Věžnice Havlíčkův Brod
Vidče Vsetín
Vídeň Žďár nad Sázavou
Vidochov Jičín
Vidochov Jičín
Vidonín Žďár nad Sázavou
Vigantice Vsetín
Vilantice Trutnov
Vinary Hradec Králové
Vinary Hradec Králové
Vinary Hradec Králové
Vinařice Beroun
Vinary Hradec Králové
Viničné Šumice Brno-venkov
Vísky Blansko
Vítězná Trutnov
Vítězná Trutnov
Vítězná Trutnov
Vítězná Trutnov
Vitiněves Jičín
Vizovice Zlín
Vladislav Třebíč
Vladislav Třebíč
Vladislav Třebíč
Vlčatín Třebíč
Vizovice Zlín
Vlčkovice v Podkrkonoší Trutnov
Vlčkovice v Podkrkonoší Trutnov
Vlkančice Praha-východ
Vlkov Žďár nad Sázavou
Vlkov pod Oškobrhem Nymburk
Voděrady Blansko
Vodranty Kutná Hora
Vohančice Brno-venkov
Volárna Kolín
Votice Benešov
Votice Benešov
Votice Benešov
Votice Benešov
Votice Benešov
Votice Benešov
Volanice Jičín
Vraný Kladno
Vraný Kladno
Vráž Beroun
Vraný Kladno
Vrbatův Kostelec Chrudim
Vrbčany Kolín
Vrbatův Kostelec Chrudim
Vrbice Jičín
Vrbice Jičín
Vrbice Rychnov nad Kněžnou
Vrbice Nymburk
Vrbičany Kladno
Vrbová Lhota Nymburk
Vrbovec Znojmo
Vrbovec Znojmo
Vroutek Louny
Vroutek Louny
Vroutek Louny
Vroutek Louny
Vroutek Louny
Vroutek Louny
Vroutek Louny
Vršovka Náchod
Vršce Jičín
Vřesník Jičín
Vsetín Vsetín
Vsetín Vsetín
Vsetín Vsetín
Všestary Praha-východ
Všesulov Rakovník
Výčapy Třebíč
Výčapy Třebíč
Všetaty Rakovník
Výprachtice Ústí nad Orlicí
Výprachtice Ústí nad Orlicí
Výprachtice Ústí nad Orlicí
Vysoké Studnice Jihlava
Vysoké Veselí Jičín
Vysoký Újezd Beroun
Vysoký Újezd Beroun
Vysoký Újezd Beroun
Vystrkov Pelhřimov
Vysoké Veselí Jičín
Výžerky Praha-východ
Vyžice Chrudim
Vyžlovka Praha-východ
Záblatí Žďár nad Sázavou
Zadní Třebaň Beroun
Zábřezí-Řečice Trutnov
Zadní Zhořec Žďár nad Sázavou
Záhornice Nymburk
Zachrašťany Hradec Králové
Zaječice Chrudim
Zalešany Kolín
Zalešany Kolín
Zájezdec Chrudim
Zámostí-Blata Jičín
Zárubice Třebíč
Zámrsky Přerov
Zásmuky Kolín
Zásmuky Kolín
Zásmuky Kolín
Zásmuky Kolín
Zásmuky Kolín
Zašovice Třebíč
Zašovice Třebíč
Závada Opava
Zašová Vsetín
Zavidov Rakovník
Zbečno Rakovník
Zbečno Rakovník
Zbraslavice Kutná Hora
Zdechovice Hradec Králové
Zdelov Rychnov nad Kněžnou
Zdice Beroun
Zdice Beroun
Zdice Beroun
Zderaz Chrudim
Zdobín Trutnov
Zelenecká Lhota Jičín
Zelenecká Lhota Jičín
Zhoř Jihlava
Zichovec Kladno
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlín Zlín
Zlonice Kladno
Zlonice Kladno
Zlonice Kladno
Zlonice Kladno
Zlonice Kladno
Zubří Vsetín
Zvánovice Praha-východ
Žabonosy Kolín
Ždánice Kolín
Zvoleněves Kladno
Žďár Rakovník
Žďár Mladá Boleslav
Žďár Rakovník
Žďár Mladá Boleslav
Žehuň Kolín
Žďár nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou
Želechovice nad Dřevnicí Zlín
Želenice Kladno
Železnice Jičín
Železnice Jičín
Železnice Jičín
Železnice Jičín
Žeretice Jičín
Žeretice Jičín
Žeretice Jičín
Židovice Jičín
Žiželice Kolín
Žiželice Kolín
Žiželice Kolín
Žiželice Kolín
Žiželice Kolín
Žichlínek Ústí nad Orlicí
Žižice Kladno
Žižice Kladno
Žižice Kladno
Žižice Kladno
Žižice Kladno
Žlebské Chvalovice Chrudim
Žlunice Jičín
Žumberk Chrudim

Autor: Kapitol.cz; Zdroj: Národní program životního prostředí

23.5.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

Rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet je záležitost, kterou tvoříme každý  měsíc. Někdo vědomě, svědomitě a písemnou formou, jiný zase trošku "rozevlátým způsobem" tak nějak za pochodu. Z našeho malého průzkumu na facebooku vyplývá, že se tyto dvě skupiny lidí dělí v populaci zhruba padesát na padesát.

 

Formulář rodinného rozpočtu:

rodinny rozpocet

Pro stažení klikněte pravým tlačítkem a zvolte "Uložit odkaz jako...". Následně jej uložte do počítače a vytiskněte.

 

Plánovači

To jsou ti z vás, kteří pravidelně, většinou za pomocí tužky a papíru sepisují předpokládané příjmy a především předpokládané výdaje pro nadcházející měsíc. Tento způsob je určitě dobrou volbou a možná právě plánovači ocení náš "mustr" rodinného rozpočtu, který si níže můžete stáhnout, vytisknout a pravidelně používat. Velkou výhodou je, že zkrátka víte, co si budete moci dovolit, kolik a zda budete něco moci dát na rezervu a také se třeba dobře rozhodnout, jestli je lepší utratit tisícovku, která bezpečně v rozpočtu "přebývá" za méně potřebnou věc, nebo zda ji pro jistotu nepřiložit na hromádku "rezerva" a nepojistit se tak na tušenou výměnu kotle, která vás možná brzo čeká. Nevýhodou pak je, že se trošku připravujete o bezprostřední radost, kterou vám právě nepotřebné, ale o to vítanější nákupy dělají.

 

Ti co žijí okamžikem

Extrémním protipólem dokonalého plánovače je člověk žijící pro tuto chvíli. Míněno tedy především finančně. S tím jak vyřeší finanční potřeby zítřka, natož třeba příštího měsíce si moc hlavu neláme, o to více ale prožívá emoce, které mu právě tento způsob zacházení s penězi nabízí. Nevýhodou bezesporu mohou být nenadále události, které se pak těžko bez vytvořených rezerv řeší.

 

Tak někde mezi

Většina z nás se nachází v rozumném středu mezi těmi co žijí okamžikem a plánovači. A určitě nebude od věci, když si od každé této "skupinky" vezmete kousek jejich největších výhod. Například zapomocí jednoduchého měsíčního rozpočtu budete tušit, kdy se budete moci "rozšoupnout". A jak vlastně takový rodinný rozpočet má vypadat a co má obsahovat?

Obecně lze říci, že osobní či rodinný rozpočt lze rozložit do pěti jednoduchých kroků.

 

1) Soupis příjmů

Jednoduše, sepište si všechny předpokládané čisté příjmy. Započítejte výplaty, dávky, ale třeba i očekávanou platbu za vrácené zboží.

 

2) Soupis výdajů

Zde postupujte od výdajů nezbytných a především jednorázově neovlivnitelných. Lze říci, že to jsou takové výdaje k jejichž výši vás váže smluvně stanovená částka (bydlení, energie, telefony, internet + tv ale například i sjednané finanční produkty - půjčky, spoření atd). Následně sepište výdaje nezbytné, jejichž částku ovšem ovlivnit v případě potřeby můžete (jídlo, doprava, drogerie). Samostatnou položkou potom můžou být výdaje postradatelné. V našem rozpočtu jsou záměrně vedeny samostatně. Nezapomeňte ani na částku denní spotřeby. Tedy zkuste si zhruba spočítat, kolik vás stojí každodenní běžná útrata (polední menu v restauraci, odpolední káva, cigarety apod), tuto částku následně vynásobte třiceti a zaneste do rozpočtu.

 

3) Bilance

Vytvořte bilanci. Tedy odečtě součet všech výdajů od příjmů. Dopracujete se ke stavu rozpočtu. Pokud máte více příjmů nežli výdajů hospodaříte s přebytkem. V opačeném případě hospodaříte se schodkem (a ten také budete muset řešit). Ideální stav je potom rozpočet vyvážený. Tedy takový v kterém příjmy pokrývají výdaje (v nichž už je ovšem ideálně započítaná tvorba rezervy).

 

4) Vyvození závěrů

 

Přebytek

Dobrou zprávu je, pokud hospodaříte s přebytkem. Neznamená to, ale že byste neměli přemýšlet "co s tím". Pokud hospodaříte s přebytkem i přesto, že si pravidelně odkládáte na rezervu, můžete začít uvažovat o "investicích". A nemusí se zdaleka jednat jen o investice v jejich pravém slova smyslu. Zhodnocení přebytku je pochopitelně jednou ze zajímavých možností, nese ovšem i svá rizika a tím pádem i rozhodování, zda se vám rizika bude chtít podstupovat. Smysl to ale určitě má. Pokud se vám ale bude dařit dostanete se do vlastně ještě příjemnější situace, kdy přebytek bude ještě vyšší. No a protože peníze si s sebou nikdo na onen svět nevezmeme. Bude možná dobrý nápad "investovat" do sebe. S touto částí si už ale určitě každý z nás hravě poradí.

 

Schodek

V okamžiku kdy hospodaříte se schodkem je situace poněkud složitější, ovšem není neřešitelná. Jde především o správný postup, abyste se nedostali do ještě větších problémů. Při schodku v rodinném rozpočtu vždy začněte seškrtáváním výdajů. A logicky začnete těmi, které jsou v rozpočtu vedeny jako postradatelné. Lidsky řečeno budete se muset uskromnit. Projděte a proškrtejte především výdaje na zábavu. Na rezervu (pokud jste ji tvořili) ještě v tomto bodu nesahejte. Bylo by sice příjemnější v ničem se neomezovat, jenže pokud se něco děje, bude určitě lepší si tuto rezervu podržet na další měsíce. Pokud nebude stačit snížení těchto výdajů budete muset sáhnout do zóny svého komfortu.

Zóny komfortu

To je sice nepříjemné, ale je to určitě lepší než li si svůj komfort třeba po dobu jednoho či dvou měsíců podržet a pak jít s komfortem ještě mnohem níže. Po dobu nezbytně nutnou snižte běžné spotřební výdaje na minimum (doprava, drogerie, jídlo). Do práce jezděte hromadnou dopravu, případně zvolte způsob spolujízdy (zkuste google, je to zajímvý způsob úspory a mnohdy tato varianta výjde výhodněji než hromadná doprava), kupujte kvalitní, ale méně "značkové" výrobky v oblasti kosmetiky či jídla. V případě, že ani proškrtání výdajů není dostatečnou náplastí na vzniklý schodek sáhněte do rezerv. Právě sáhnutí na rezervy je ale výstražným znamením. A jednoznačnou pobídkou k vytvoření tzv. "big picture".

Big picture

Tedy vytvoření obrazu celkové situace. V prvé řadě zjistěte, zda je takto výrazný schodek rozpočtu krátkodobou záležitostí (vzniklou například výpadkem příjmů jednoho z manželů důvodem nemoci), nebo zda se jedná o dlouhodobou záležitost. V tomto bodě bude ideální zkusit plánovat v delším časovém horizontu. To vás pochopitelně přivede k předpokladům. Zde ideálně buďte hodně pesimističtí. Nepočítejte s příjmy, které nemáte na 200% potvrzené, nepočítejte s tím, že manžel již příští měsíc půjde do práce, pokud ještě není zcela fit, netvrďte sami sobě, že přestanete kouřit, když jste se o to ještě nepokusili. Rezervy vnímejte jen jako záchranný kruh a přesvědčte se pomocí "big picture", zda pokryjí tu nejsložititější možnou dobu. Pokud rezervy nemáte, případně vezmou za své je na čase přejít do krizového režimu.

Krizový režim

V něm lze udělat několik  kroků, které sice mohou být nepříjemné, ale mohou vás "z toho vysekat". V žádném případě ještě neuvažujte nad půjčkou, ta může situaci ještě výrazně zhoršit. Pokud vám big picture napověděl, že krizie nebude trvat více než napříkald tři měsíce začněte jednat. V prvé řadě kontaktujte společnosti a instituce jímž, jste smluvně vázání měsíčně platit. Pokuste se s nimi vyjednat odklad splátek. Pohodlnější, než se "doprošovat" banky by sice bylo v elektronickém bankovnictví dvakrát kliknout, výjde vás to ale určitě mnohem, ale mnohem dráž. A v tomto případě jde především a hlavně o to, na kolik vás krize příjde. Pokud si totiž půjčitě zaplatíte úroky. Ano slyšíte správně zaplatíte! V době kdy vaše příjmy nepokrývají výdaje se právě zde rozhodujete o tom, zda za nějakou službu (v tomto případě půjčení peněz) zaplatíte. Oproti tomu, pokud se domluvíte s věřiteli a dodavateli nezaplatíte ani korunu navíc a v době krize vám to zásadně rozváže ruce. Pomocí může být také již zmiňovaná půjčka. Do té se ovšem "vrhněte" pouze v případě, že jste si jistí rychlým návratem k normálnímu hospodaření. Pokud je situace tak složitá, že nevidíte "světlo na konci tunelu", je na čase se obrátit na odborníky. Mohou vám pomoci finanční poradci specializující se na kompletní finanční poradenství.

 

Vyvážený rozpočet

Posledním scénářem je vyvážený rozpočet. Pokud obsahuje i položku tvorba rezervy, krytí rizik a ideálně i částku určenou ke zhodnocení, pak jste vzorným hospodářem. Pokud tyto položky ve vyváženém rozpočtu chybí, je to naopak riskantní záležitost. V takovém případě je idální optimalizovat výdaje do takové míry, kdy minimálně položky tvorba rezervy a krytí rizik budou v rozpočtu zahrnuty.

 

Tvorba rozpočtu

Rozpočet více než doporučujeme tvořit. Je to mimochodem jedno z kritérií finanční gramotnosti. Na internetu najdete mnoho méně či více sofistikovaných programů či aplikací (mnoho z nich je zdarma), které vám rozpočet pomohou tvořit. Pokud jste více "analogoví" můžete využít ten, který jsme pro vás v jednoduché podobě vytvořili.

 

Hospodaření zdar!

 

 

14.5.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

DLUH NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

DLUH NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

Nemusíme si nic povídat, suma, která je odváděna na zdravotní pojištění není nijak přívětivá, a to zvlášť pokud jste průměrně vydělávající podnikatel.

Na úhradu zdravotního pojištění je ale třeba myslet, protože za každý den prodlení jsou k dluhu přičítána penále. Pojišťovny účtují za den penále ve výši 0,05 % z dluhu. Zbytečně se nebojte s pojišťovnou komunikovat. Pokud nenecháte dluh zajít příliš daleko a vyšplhat se na závratnou částku, ochotně přistoupí na splátkový kalendář, který je ale nutno dodržet. Pokud dokonce pojišťovně vysvětlíte svou situaci, jsou v určitých případech ochotny přistoupit i na snížení nebo dokonce i prominutí penále.

Na pojistném často dluží podnikatelé - ti jsou totiž povinni odvádět přímo zdravotní pojišťovně vyměřenou zálohu, což ovšem neznamená, že dluh na zdravotním pojišťění nemůže vzniknout i člověku, jež nikdy nepodnikal. Jednoduše se tak může stát, pokud je člověk bez zaměstnání a není evidován na úřadu práce. Často se také stává, že pokud odjedete pracovat do zahraničí a nenahlásíte své pojišťovně, že zdravotní pojištění budete platit v jiné zemi, vzniká vám u pojšťovny dluh. Ten ale naštěstí lze většinou za doložení potřebných dokumentů celkem snadno vyřešit.

Dluh na zdravotním pojištění nezaniká, pokud se z podnikatele stane zaměstnanec. Dluh dále je a penále každým dnem narůstá. Nenechávejte proto dluh na zdravotním pojištění dlouho ležet a spojte se se svou zdravotní pojišťovnou co nejdříve.

Co je zásadní a důležité: LÉKAŘ VÁM I V PŘÍPADĚ, KDY DLUŽÍTE ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNĚ POSKYTNE NEODKLADNOU PÉČI.Mimochodem, pokud jste podnikatelé - nezapomněli jste zdravotní pojišťovně podat svůj přehled o příjmech a výdajích za loňský rok? Čas na to ještě máte do 3. května, tak pospěšte! Neodevzdání přehledu znamená pokutu až ve výši 50.000 Kč.

 

autor: kapitol.cz

20.4.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

Pojištění stavby

Pojištění stavby

Stavba to je příslib mnoha radostí, ke kterým ovšem vede cesta přes mnoho starostí. Abyste mohli alespoň o trochu klidněji spát je minimálně dobrý nápad stavbu pojistit. A rizik, která mohou hrozit je více než dost. V tomto článku naleznete pár tipů pro výběr těch, která by se vás mohla týkat.Jedna z praktických rad je pojistit si stavbu na budoucí hodnotu domu. Je to určitě příjemnější a minimálně administrativně i výhodnější. S měnící se hodnotou stavby byste totiž museli pravidelně měnit i nastavení pojištění. Tedy ovšem pokud stavba vašeho budoucího obydlí není projekt na mnoho let.
Za zmínku určitě také stojí bonusy, které nabízí celá řada pojišťoven a to většinou v případě, kdy zkolaudovaný dům pojistíte u téže pojišťovny - určitě si o tento bonus nezapomeňte říci.


Co obvykle lze pojistit v rámci pojištění stavby?U pojištění stavby se obvykle nepojišťuje jen stavba jako taková (tedy její neoddělitelné součásti), ale také stavební materiál, stroje a mechanizace, přípojky a další zařízení staveniště. V rámci jedné smlouvy jsou dále obvykle kryty i vedlejší stavby, tedy garáž, bazén, stodola, případně i opěrné zdi či oplocení.


Co se bude chtít po vás?Celkem logicky, budete muset stavbu zabezpečit. V obecné rovině počítejte s tím, že pojišťovna může požadovat zabezpečení jak domu jako takového tak i zahrady či pozemku. Obvyklým požadavkem je potom oplocení pozemku do obvykle výšky 1,5 metru.


Obvyklý "mix" rizikV případě pojištění stavby určitě není odvěci myslet na obvyklé krytí rizik vandalismu, odcizení, požáru, přímému úderu blesku, dále výbuchu, kouře a nárazu vozidla. Dle lokality potom uvažujte i o krytí rizik povodně a záplávě, v místech s nestálou elektrickou rozvodnou sítí je varianta řešit i rizika zkratu a přepětí.

Pokud ale stále nemáte dost, zde je ještě "pár dalších tipů" rizik, která lze v rámci pojištění stavby obvykle řešit:

aerodynamický třesk, voda z vodovodního nebo kanalizačního potrubí, lom trubky (lomem nebo mrazem), vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu,

škody způsobené zkratem nebo přepětím na elektromotorech sloužících provozu pojištěné budovy (např. elektromotor čerpadla),

násilné odcizení stavebních součástí,

krádež vloupáním, loupež stavebního materiálu a drobné stavební techniky,

škody způsobené vandalismem,

škody způsobené povodní, sesuvem půdy a zřícením skal, zemětřesením, lavinou,

škody způsobené nepřímým úderem blesku a přepětím (zkrat na elektronických přístrojích nebo zařízeních, případně elektronických prvcích a součástkách v důsledku přepětí anebo indukce jakožto následku přímého úderu blesku),

sklo pro případ rozbití - skleněné stavební součásti (okna, prosklené dveře, skleněné stěny), včetně nákladů na speciální úpravu skla (malbu, nápisy), na lešení, montáž a demontáž stavebních součástí nutná k provedení opravy rozbitého skla apod..

 
Autor: Kapitol.cz

 

17.4.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018

Zpět

Detail článku

NOVINKY 2018

NOVINKY 2018

Je to tady! Rok 2000 je konečně plnoletý a s jeho osmnáctinami přichází také řada změn týkajících se nejen vaší peněženky.

Tento článek je částečnou citací článku z webu měšec.cz. Pokud vás daná témata zajímají detailněji, určitě se na něj podívejte. Naleznete zde mimo jiné i výpočtové tabulky, či přímo kalkulačky.
 
 
 

Daně


Vyšší slevy za děti

Od ledna 2018 se zvyšuje daňová sleva na první dítě z původních 1117 korun na 1267 korun měsíčně. Daňová sleva na další děti zůstává pro tento rok stejná jako byla loni, tedy 1617 korun, na tři a více děti potom 2017 korun.

 

Změny u výdajových paušálů pro OSVČ

Pro živnostníky je znovu možnost odečíst si slevy na manželku/manžela bez příjmů a také na děti v případě, že uplatňují výdaje paušálem. Zároveň se ale snižuje maximální částka, od které je možné paušální náklady odečíst. V daňovém přiznání za rok 2017 (to, které živnostníci podávají v roce 2018) si ještě živnostníci mohou vybrat výhodnější variantu, příjmy za rok 2018 už ale bude třeba zdanit podle nových pravidel.

 

Vyšší maximální sleva za školku

Díky růstu minimální mzdy vzrostla i maximální možná daňová sleva za umístění dítěte do školky. V roce 2018 tak bude možné odečíst až 12 200 korun, v roce 2017 to bylo 11 000 korun.

 

Přísnější pravidla pro získání daňového bonusu

Lidé, kteří uplatňují daňovou slevu na dítě a dostanou se ve výsledku k záporné dani, od státu inkasují takzvaný daňový bonus. Jeho maximální výše je 60 300 korun. Bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy, pro rok 2018 tedy tento limit roste na 73 200 korun. Nově se také omezuje okruh příjmů, které se do limitu počítají. Nově půjde jen o výdělky ze zaměstnání nebo podnikání, už nikoliv o příjmy z nájmu nebo kapitálového majetku.
Srážková daň u dohod o pracovní činnosti

Od 1. ledna 2018 platí nová pravidla pro uplatnění srážkové daně z příjmů ze závislé činnosti. Ta se využívá u dohod o provedení práce či o pracovní činnosti. Zatímco srážková daň u příjmů plynoucích z dohod o provedení práce zůstává stejná (včetně stávající hranice maximálních příjmů 10 000 korun měsíčně), nově se srážková daň použije i u příjmů z dohod o pracovní činnosti. "Počínaje rokem 2018 bude z dohody o pracovní činnosti do 2500 korun měsíčně srážena daň ve výši 15 procent a tento příjem nebude třeba uvádět do daňového přiznání," vysvětluje Josef Pomrhonc, daňový poradce společnosti KODAP.

 

Další fáze EET se odkládají

Ústavní soud v polovině prosince zrušil některá ustanovení zákona, kterým se řídí elektronická evidence tržeb. Kromě jiného dojde od konce února ke zrušení povinnosti uvádět na účtence DIČ nebo evidovat platby platební kartou nebo přes platební brány. Ústavní soud také zrušil „náběh“ třetí a čtvrté fáze EET. Od března se tak do evidence tržeb nezapojí další statisíce podnikatelů. Může k tomu ale dojít později, až ministerstvo financí upraví zákon tak, aby odpovídal rozhodnutí Ústavního soudu (čtěte podrobnosti).

 

 

Důchody


Průměrný důchod vzroste téměř o pětistovku

Od lednové výplaty důchodů se zvýší penze o valorizaci. Ta pro rok 2018 důchody zvyšuje v průměru o čtyři procenta, u průměrného důchodu tedy o 475 korun. Základní výměra důchodu se zvýší o 150 Kč, procentní výměra důchodu vzroste o 3,5 procenta. Zvýšení u bezmála 3,5 milionu vyplácených důchodů provede Česká správa sociálního zabezpečení automaticky, není potřeba o ně žádat.


Nová pravidla pro důchodový věk

Změna zákona o důchodovém pojištění ukončuje růst důchodového věku bez omezení a stanoví jeho strop v 65 letech. Na tuto úroveň důchodový věk postupně roste a dostane se k němu kolem roku 2030. Zákon ale zároveň počítá s pravidelnými revizemi systému na základě odborných demografických analýz. Ty přitom už dnes ukazují, že důchodový věk by se měl dále zvyšovat. Nový zákon ale nechává toto rozhodnutí na budoucích politicích.
Doposud platila pravidla prosazená bývalým ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Ta počítala s růstem důchodového věku i do budoucna. Například dnešní dvacetiletí by podle starých pravidel chodili do důchodu v 70 letech a čtyřech měsících.


Dobrovolné důchodové pojištění jen po roce práce

K dobrovolnému důchodovému pojištění se od února budou smět přihlásit jen ti, kdo mají za sebou alespoň rok práce či podnikání, ze kterého odváděli pojištění. Nadále platí, že dobrovolného důchodového pojištění může být účasten občan starší 18 let. V roce 2018 činí minimální měsíční pojistné na dobrovolné důchodové pojištění 2099 Kč.


Dostupnější sirotčí důchody

Od 1. února 2018 se zmírňují podmínky pro nárok na sirotčí důchod. "Nově vznikne nárok i v případech, kdy zemřelý rodič získal jen krátkou dobu důchodového pojištění, a to aspoň jeden rok výdělečné činnosti, popřípadě u osoby starší 38 let aspoň dva roky," říká Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.Minimální mzda se opět zvyšuje

Od letošního roku dojde opět k navýšení minimální mzdy, a to na 12 200 Kč hrubého (z původních 11 000 Kč). Hodinová minimální mzda se zvyšuje na 73,20 Kč.
Kolik si vyděláte na úřadu práce?

Se zvýšením minimální mzdy souvisí i zvýšení odvodů na zdravotní pojištění, pokud spadáte do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. Nově na odvodech zaplatíte 1647 Kč měsíčně, namísto dosavadních 1485 Kč.

A zvyšuje se i maximální možný výdělek, který si smíte vydělat jako uchazeč o zaměstnání, aniž by vás vyřadili z evidence uchazečů. Z dosavadních 5500 Kč si nově můžete měsíčně přivydělat 6100 Kč.

 


Novinky pro zaměstnance

 

Renty za poškozené zdraví se zvyšují

Společně se zvýšením důchodů se zvyšují i renty za poškozené zdraví, které obdržíte jako náhradu za ztrátu výdělku v situaci, kdy se vám stane pracovní úraz či trpíte nemocí z povolání. Na začátku roku 2017 se náhrady zvedaly o 2,2 %, od začátku roku 2018 to bude o 3,5 %.

O tato procenta se zvyšuje průměrný výdělek před vznikem škody, ale s ohledem na obecný mzdový vývoj v ČR.

Příklad: Průměrný výdělek zaměstnance před úrazem činil 20 000 Kč. Po úrazu 16 000 Kč. Náhrada za ztrátu na výdělku proto činí 4000 Kč. Jestliže je předepsána valorizace náhrady za ztrátu na výdělku ve výši 3,5 %, pak se (fiktivní) průměrný výdělek 20 000 Kč zvýší na 20 700 Kč, a proto i vyplácená náhrada na 4700 Kč.

Nesprávný by byl výpočet, kdy by se podle předepsané procentní sazby (3,5 %) pro valorizaci zvyšovala přímo náhrada (4000 Kč), neboť by tak došlo k jejímu zvýšení toliko na 4140 Kč.


Diety a stravné

Dochází také ke změnám v oblasti stravného, které vám vyplácí zaměstnavatel, když vás vyšle na pracovní cestu mimo ČR. Zvýšení stravného se týká 8 zemí. V původním návrhu Ministerstvo zahraničních věcí navrhlo pro rok 2018 zvýšení sazby stravného pro 13 zemí. Odůvodnilo to zejména tím, že u většiny položek nedošlo již několik let k úpravám. Vzhledem k potřebě úspor však Ministerstvo financí rozhodlo pro rok 2018 upravit sazby stravného pro méně zemí a vybralo ty, kde je v mezinárodním srovnání nákladů na stravování dosavadní sazba výrazně nižší.


Vyšší podpora na úřadu práce

Od 1. ledna se také zvyšují maximální částky, které můžete dostat jako podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Nově činí maximální podpora v nezaměstnanosti 16 682 Kč a maximální podpora při rekvalifikaci 18 659 Kč.

 


Zdravotní a sociální pojištění 2018Průměrná mzda pro rok 2018 se odhaduje na 29 979 Kč jako součin všeobecného vyměřovacího základu ve výši 28 250 Kč a přepočítacího koeficientu 1,0612. S růstem průměrné mzdy však souvisí i růst minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění.


Zdravotní pojištění 2018

Na rok 2018 se minimální záloha na zdravotní pojištění zvyšuje na 2024 Kč měsíčně z dosavadních 1906 Kč. Maximální vyměřovací základ není u zdravotního pojištění stanoven. Záloha na zdravotní pojištění je splatná do 8. dne následujícího měsíce a nová výše se platí vždy od ledna. Osobám bez zdanitelných příjmů se kvůli růstu minimální mzdy zase zvýší minimální zálohy na zdravotní pojištění na 1647 Kč měsíčně. A zvýší se také odvody za státní pojištěnce. Pokud je plátcem stát, zaplatí za vás od ledna měsíčně pojistné ve výši 969 Kč (za rok 2017 to bylo 920 Kč měsíčně). Kromě toho také vznikla nová kategorie státních pojištěnců. Do té už spadají i vysokoškolští studenti starší 26 let. Přesněji studenti prvního doktorského studijního programu v prezenční formě, co studují ve standardní době a nejsou zaměstnaní ani OSVČ. Ti se dosud nepovažovali za nezaopatřené děti a museli tak platit zdravotní pojištění jako OBZP.
 

Snížení limitu

Dále dochází ke snížení limitu, nad který vám zdravotní pojišťovny budou vracet zaplacené doplatky na léky:

U osob do 18 let a nad 65 let je limit snížen na 1000 Kč.
U osob nad 70 let je limit snížen na 500 Kč.

Věkové omezení se počítá včetně kalendářního roku, ve kterém jste daný věk dovršili. Pokud nespadáte ani do jedné kategorie, limit pro vás zůstává neměnný, a to ve výši 5000 Kč.

 

Hrazená očkování

Od 1. ledna 2018 je také možné v rámci hrazeného očkování nechat proti papilomaviru očkovat i chlapce. Ti budou mít očkování hrazeno v případě, že bylo zahájeno od dovršení 13. roku věku do dovršení 14. roku věku.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění bude nově hrazeno i očkování proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce, a to u vybraných pojištěnců.
 

Sociální pojištění 2018

Minimální záloha na důchodové pojištění se pro rok 2018 zvyšuje z původních 2061 Kč na 2189 Kč měsíčně. V případě vedlejší činnosti se záloha zvyšuje na 876 Kč. Rozhodná částka pro vedlejší činnost pro rok 2018 je 71 950 Kč.

Pokud letos pokračujete v podnikání, budete novou výši záloh platit až v měsíci, který následuje po tom, ve kterém podáte Přehled o příjmech a výdajích OSVČ. Pokud začínáte podnikat, budete platit nové minimální zálohy už od počátku své činnosti bez ohledu na to, kdy s ní začnete. Zálohy se platí vždy do 20. dne následujícího měsíce.
 

Nemocenské pojištění 2018

Minimální záloha na nemocenské pojištění zůstává na 115 Kč a minimální vyměřovací základ pro OSVČ pak na 5000 Kč. Stejná zůstává i rozhodná částka, která zakládá účast na nemocenském pojištění. Pro zaměstnané s příjmem do 2500 Kč měsíčně (1/10 průměrné mzdy zaokrouhlené na pětisetkoruny směrem dolů) to tedy znamená, že se neúčastní nemocenského a důchodového pojištění.


Nemocenské a náhrada mzdy se zvýší

Od 1.1.2018 se mění také výše nemocenského a náhrady mzdy. Nově se vám bude počítat více peněz z výdělku, a to proto, že se zvyšují redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy. Konkrétní výpočet naleznete ve zmiňovaném článku webu měšec.cz

OšetřovnéNovinkou je také takzvané dlouhodobé ošetřovné. Na něj vám vznikne nárok, pokud pečujete o osobu potřebující poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí a nevykonáváte v zaměstnání ani osobně nevykonáváte samostatnou výdělečnou činnost.

Podmínkou je, aby došlo ke zhoršení zdravotního stavu nemocné osoby a aby toto zhoršení vyžadovalo alespoň 7denní hospitalizaci v nemocnici a v den propuštění bude potvrzeno, že potřeba celodenní péče bude trvat nejméně dalších 30 dnů.

Přiznaná dávka vám pak bude náležet ve výši 60 % denního vyměřovacího základu maximálně po dobu 90 kalendářních dnů ode dne propuštění z nemocnice.

Konkrétní postupy včetně příkladů a návodů k výpočtu uvádíme v článku Nemocní dostanou v roce 2018 víc peněz. Hlavně dlouhodobí marodi.


Díky valorizaci vyšší dávkyVlivem valorizace redukčních hranic vyměřovacího základu dochází ke zvýšení i dalších nemocenských dávek, a to peněžité pomoci v mateřství, ošetřovného a vyrovnávacího příspěvku v mateřství.
 Jste na neschopence déle? Dostanete více penězSenát schválil novinku, díky které dostanete více peněz v případě, že budete v dlouhé pracovní neschopnosti. Od 31. dne pracovní neschopnosti budete dostávat 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu a od 61. dne nemoci pak 72 % redukovaného DVZ.
 


Od Února "otcovská"Novou dávkou je takzvané otcovské. Na tu bude mít nárok otec dítěte, který o něj pečuje, a osoba (muž nebo žena), která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů. Nástup na otcovskou bude začínat dnem, který si určíte, a to v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne jeho převzetí, jestliže takové dítě nedosáhlo 7 let věku. Výplata bude náležet za dobu 7 kalendářních dnů, a to ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Její výši si můžete spočítat v kalkulačce MPSV.

O dávku si můžete požádat nejdříve dne 1. února 2018.


Další změnyDražší „režijky“

Deset procent si připlatí zaměstnanci Českých drah a Správy železniční a dopravní cesty za režijní jízdenky. Na dráze tak mohou celý rok jezdit nově za 1100 korun. Na „režijky“ mají nárok i rodinní příslušníci zaměstnanců, těm cena vzroste z 1000 na 1250 korun. O stokorunu vzroste i cena pro děti, roční jízdenka je tak vyjde nově na 600 korun. Nové ceny platí pro roky 2018 a 2019. Dohromady je využívá zhruba 110 tisíc lidí.


Elektronické recepty

Doktoři musí od 1. ledna vydávat takzvané elektronické recepty. I dál budete dostávat u lékaře papírové recepty, nově na nich bude identifikátor (čárový kód), pomocí kterého lékárník najde eRecept v systému. Můžete si také říci o zaslání identifikátoru přes SMS, e-mail nebo aplikaci v telefonu. Výhody nového systému mají spočívat v tom, že lékárníci nebudou muset „luštit“ ruční písmo doktorů nebo že si doktoři budou moci v systému ověřit, že pacient si předepsané léky skutečně vyzvedl. V případě pravidelně užívaných léků (například u alergiků) pak nebude třeba navštěvovat lékaře, ale recept bude možné získat na dálku v elektronické podobě.

 

Autor: K. Němcová (mimo citaci původního článku), Zdroj: měšec.cz,

 

 

12.1.2018

Zpět na úvod

Copyright © 2018