Výměna padesátikorun

1. února 2017

V posledních dnech na nás ze všech stran křičí nadpisy, že máme už jen necelé dva měsíce na výměnu papírových padesátikorun. Tuto informaci jste jistě už zaznamenali, takže se jí budeme věnovat pouze povrchově, ale kde mají původ mince a bankovky jako takové? Papírová vs. kovová padesátka TERMÍNY? – konec platnosti papírových padesátikorun 1.4.2011 – […]

V posledních dnech na nás ze všech stran křičí nadpisy, že máme už jen necelé dva měsíce na výměnu papírových padesátikorun. Tuto informaci jste jistě už zaznamenali, takže se jí budeme věnovat pouze povrchově, ale kde mají původ mince a bankovky jako takové?

Papírová vs. kovová padesátka

TERMÍNY?

– konec platnosti papírových padesátikorun 1.4.2011
– výměna probíhá na pobočkách České národní banky do 31.3.2017

ČÍSLA?

– ke konci roku 2016 bylo v oběhu 11,6 milionu těchto bankovek
– celkem se tedy mezi lidmi pohybuje hodnota 581.000.000 Kč v neplatných padesátikorunových bankovkách

DŮVODY?

– z oběhu jsou papírové padesátikoruny staženy kvůli duplicitě s kovovou mincí ve stejné hodnotě
– mince mají životnost desítky let, bankovky pouze 3-4 roky

HISTORIE PENĚZ

Mince

První platidlo, které mělo svou pevnou hodnotu byly mince. Vznikly v Malé Asii přibližně před 2.600 lety. Byly snadno poměřitelné díky pevně stanovenému množství určitého kovu. Nejčastějšími kovy, ze kterých se mince vyráběly, byla měď, stříbro a zlato. Do určení stanovené hodnoty poměru kovů v mincích se mince při placení vážily, což jednoznačně zpomalovalo proces celé směny. Jako záruka hodnoty mincí sloužila vyražená podobizna panovníka konkrétní země, kde byla měna vydána.

První ražba mincí probíhala ve starověkém Římě v chrámu Juno Monety. Z názvu chrámu vychází anglické slovo „money“ (tedy peníze).

Bankovky

S přibývající potřebou peněz v oběhu začaly vznikat bankovky. Ovšem nevznikly hned, k jejich vývoji přispěly anglické směnky, které se z původní podoby dřevěných hůlek rozštípnutých na dvě části vypracovaly na směnky papírové. Do dřevěných hůlek se dělaly zářezy, které měly představovat „doklad“ o zaplacení daně. Jednu půlku si nechával výběrčí daně a druhou poplatník. Tyto hůlky následně v Anglii sloužily do 18. století jako platidlo. Z těchto směnek vznikly směnky papírové.

Právě papírové směnky byly inspirací pro první bankovky s pevnými hodnotami, které vznikly v Číně v 11. století. Do Evropy se bankovky přesunuly kvůli nedostatku stříbrných mincí ve století sedmnáctém.

Bankovkám se také říká peníze s nuceným oběhem. Tyto peníze jsou vydávány úřední mocí a jsou zákonným platidlem. Hodnota těchto peněz je stanovena zákonem, nikoli hodnotou, jakou má jejich opravdová fyzická podoba.

V dnešní době se bankovky již nevyrábí pouze z papíru. Kvůli větší odolnosti jsou například Euro nebo americký dolar vyráběny z bavlněných a lněných vláken. V Austrálii, Kanadě a Brazílii peníze vyrábí z polymerů. Tyto materiály nabízejí další možnosti při tvorbě ochranných prvků bankovek.

Bezhotovostní platby

Bankovky v časové posloupnosti následují bezhotovostní platby. Platby bez hotovosti nejdříve v USA umožňovaly tzv. kovové štítky. Na štítcích měl každý klient vyraženo své osobní číslo a svým podpisem platby stvrzoval.

První platební kartou se mohla chlubit společnost Air Travel Card v roce 1948. Benefit v podobě bezhotovostní platby mohli provádět pouze obchodní cestující této společnosti. Do bankovního sektoru se platební karty dostaly až později. Karty, jak je známe teď, spatřily světlo světa koncem 20. století. V Československu byla první platební karta vydána v roce 1988 Živnostenskou bankou.

Je vždy dobré zabývat se historií věcí kolem sebe, protože tak mnohem snáze pochopíme současnost. A konkrétně k historii peněz se můžeme vrátit ještě natisíckrát, protože informací ohledně nich je nespočet. Budeme se těšit na příště =).

zdroj: wikipedia.com

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena