Desatero FIS aneb Jak se chovat na sjezdovce

28. leden 2019

Lyžujete a nevíte, co jsou to pravidla FIS? Pak máte zaděláno na problém. Sjezdovka je vlastně taková silnice pro lyžaře a je potřeba ji tak i brát. Na sjezdovkách sice nenajdete tolik dopravních značení jako na vozovce, ale určitou morálku musíte dodržovat tam i tam. Bohužel se najdou mezi lyžaři tací, kteří připomínají agresivní řidiče, […]

Lyžujete a nevíte, co jsou to pravidla FIS? Pak máte zaděláno na problém.

Sjezdovka je vlastně taková silnice pro lyžaře a je potřeba ji tak i brát. Na sjezdovkách sice nenajdete tolik dopravních značení jako na vozovce, ale určitou morálku musíte dodržovat tam i tam. Bohužel se najdou mezi lyžaři tací, kteří připomínají agresivní řidiče, a právě kvůli takovým muselo vzniknout desatero FIS. Všem je nám totiž doufám jasné, že i na svahu můžeme způsobit velkou škodu nebo újmu na zdraví, která se může svým rozsahem vyrovnat klidně i dopravní nehodě.

FIS je zkratkou pro International Ski Federation (Mezinárodní lyžařskou federaci), která sestavila 10 pravidel správného chování lyžařů a snowboardistů na sjezdovkách. Desatero bezpečného lyžování musí dodržovat všichni účastníci provozu na sjezdových tratích.

Desatero FIS je součástí provozních řádů všech provozovatelů lyžařských středisek, a to jak na území České republiky, tak i v zahraničí. Pokud nedodržíte některé z těchto pravidel, můžete čekat pokutu, odebrání skipasu nebo vykázání ze skiareálu. Pravidla FIS jsou součástí zákona o podmínkách v podnikání v oblasti cestovního ruchu a při případném soudním sporu je k nim tedy i přihlíženo.

A JAK TATO PRAVIDLA ZNÍ?

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění

Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení

Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Zdroj: FIS