Investice do nemovitostí? Zkuste dražbu.

2. srpna 2016

Investičních příležitostí je mnoho. Někdo dává přednost zlatu, jiný stříbru, my se dnes podíváme na investování do nemovitostí. Konkrétně na dražby.

Pasivní příjem a zajištění na stáří? Je jedno, kolik let vám chybí do penze, určitě si ji chcete užít a ne jen přežít. Připravte se a investujte, abyste se nemuseli vzdát životního stylu, na který jste teď zvyklí.

Nízké úrokové sazby hypoték dostaly ceny domů, bytů a pozemků na úroveň, která už přestává být pro investory zajímavá. Dražba může být proto vítanou příležitostí, jak při koupi nemovitosti ušetřit.

1. Na dražebních portálech si vyberte nemovitost, která vás zajímá

Ať už hledáte byt, dům nebo pozemek k investici, udělejte si nejprve rozpočet. V jaké lokalitě se nachází? Chcete koupit byt a pronajímat jej? Na realitních portálech se podívejte, jak se tam pohybují ceny za pronájem. Spočítejte si návratnost své investice a podle toho si stanovte maximální částku, se kterou se budete chtít dražby zúčastnit.

2. Důkladně prostudujte všechny podklady. Dražební vyhlášku, list vlastnictví, přesný soupis dražených nemovitostí

Někdy se draží jen ⅙ nemovitosti, u jiné nemovitosti mohou být zase podmínky úhrady nastaveny tak, že je nedokážete dodržet. I když vás možná čtení dražební vyhlášky nebude moc bavit, myslete na své peníze a věnujte pozornost každému slovu.

3. Podívejte se na důvod dražby a zapsaná věcná břemena

U dobrovolné dražby nebo výběrového řízení je zřejmé, že vlastník svou nemovitost prodat chce a počítá s jejím následným vyklizením a předáním. I tehdy si ale ověřte, že na listě vlastnictví není zapsáno nějaké věcné břemeno. Pokud ano, pověřte svého finančního poradce, ať pro vás zjistí potřebné informace. Komplikace mohou nastat u dražeb nedobrovolných, ke kterým dochází většinou kvůli exekuci na původního vlastníka. Ověřte si proto, jaký bude následný postup, kdo zajistí uvolnění a předání nemovitosti.

4. Zúčastněte se předdražební prohlídky dané nemovitosti

U každé vypsané dražby je informace o termínech, kdy si můžete draženou nemovitost prohlédnout. Neváhejte, jednak se seznámíte se stavem bytu, domu nebo pozemku, o který máte zájem, navíc si tak uděláte i představu o svých budoucích dražebních soupeřích.

5. Rozhodli jste se dražby zúčastnit? Pak se zaregistrujte u dražitele jako účastník dražby

Přesné podmínky najdete u každé vyhlášené dražby, projděte si postup, vyplňte potřebné formuláře a čestné prohlášení.

6. Podle pokynů dražitele složte dražební jistinu

Výše dražební jistiny je různá a informaci o ní najdete u příslušné dražby spolu s informací o minimálním podání (vyvolávací ceně).

7. V den dražby si s sebou na dražbu vezměte občanský průkaz nebo pas, potvrzení o tom, že jste uhradili dražební jistinu.

Bez těchto dokumentů se dražby nemovitosti nebudete moci zúčastnit.

8. Určete si maximální výši částky, kterou chcete investovat a zhluboka se nadechněte!

Aukční společnosti, které dražby pořádají, většinou přidávají podklady na web. Pokud je tam nenaleznete, vyžádejte si odhad nemovitosti, který je (hlavně u nedobrovolných dražeb) i vyšší, než nejnižší podání. A pozor, dražba může být, obzvlášť pokud jste milovníky adrenalinu, velmi vzrušující událostí. Nenechejte se, proto strhnout děním a přihazujte skutečně jen do výše, pro kterou jste se předem rozhodli. Nebo si vezměte s sebou svého finančního poradce, v průběhu dražby s ním můžete konzultovat další kroky a požádat jej, ať na vás dává pozor 🙂

Příště se podíváme na to, co se děje po dražbě.