Kupujeme byt, část 2.

9. prosince 2016

Jdeme vybírat Víme už tedy, kolik si můžete půjčit, je na čase vrhnout se do výběru bytu naostro. Zvažte, zda preferujete koupi přes realitní kancelář nebo přímo od majitele. Jak jsme si říkali, realitky si účtují provizi, která není úplně zanedbatelná, na druhou stranu znají podrobně postup prodeje a vědí kdy co udělat. Možnost koupit […]

Jdeme vybírat

Víme už tedy, kolik si můžete půjčit, je na čase vrhnout se do výběru bytu naostro. Zvažte, zda preferujete koupi přes realitní kancelář nebo přímo od majitele. Jak jsme si říkali, realitky si účtují provizi, která není úplně zanedbatelná, na druhou stranu znají podrobně postup prodeje a vědí kdy co udělat. Možnost koupit „napřímo“ je sice levnější, ale potom počítejte s tím, že celým procesem koupě musíte projít sami, což není úplně jednoduché. Ale máte-li určité právní povědomí a k tomu kus odvahy, směle do toho.

Vybírejte tedy z nabídek na internetu, nebo oslovte konkrétního makléře a nechte jej hledat za vás. Připravte se každopádně na kolotoč prohlídek, může to být časově poměrně náročné. Současná vysoká poptávka po bytech vám navíc nedá moc prostoru na dlouhé rozmýšlení, spíše se vám stane, že si byt, pokud je pěkný a cenově zajímavý, někdo rezervuje dříve, než se na prohlídku vůbec dostanete. Zjistěte si proto co nejvíce informací předem a nominujte si své favority – dokážete se pak na místě rozhodnout rychleji.

A je to tu

Sláva! Konečně máte vybráno. Tím ovšem kolotoč událostí nekončí, spíše začíná. Ve chvíli kdy podepíšete rezervační smlouvu nebo se dohodnete přímo s majitelem, je čas znovu oslovit člověka, který vám pomůže s hypotékou. Budete k tomu potřebovat podrobnosti o kupovaném bytě z katastru nemovitostí a informaci o ceně. Pokud máte v ruce i návrh budoucí kupní smlouvy, tím lépe; banka jej v průběhu projednávání úvěru bude požadovat.

S poradcem proberete nabídky bank a zvolíte tu, kde o úvěr budete žádat. Poradce vám pomůže se vyznat v nabídkách různých bank a předloží vám srovnání, ke kterému byste se sami jen těžko dostali. Společně vyplníte žádost o úvěr a předáte do banky. Ta bude následně žádat doložení vašich majetkových poměrů – především potvrzení o příjmu od vašeho zaměstnavatele nebo daňové přiznání. Někdy můžete být požádáni také o výpisy z bankovního účtu nebo potvrzení o bezdlužnosti na dani z příjmu (to v případě, že souběžně se zaměstnáním máte ještě živnost nebo se podnikáním živíte).

Po dodání všech podkladů provede banka takzvaný prescoring, tedy předběžné zhodnocení vašich schopností splácet. Pokud vše dopadne dobře, banka poskytnutí úvěru schválí a můžete pokračovat podpisem budoucí kupní smlouvy, případně i smlouvy o úschově kupní ceny – tu můžete mít s advokátem, notářem, nebo některou bankou, která tyto služby nabízí. Především si návrh budoucí i kupní smlouvy nechte zkontrolovat nezávisle právníkem, kterému důvěřujete. I profesionálové se někde nevyhnou chybám – například formální nedostatek ve specifikaci předmětu prodeje může vést k tomu, že katastrální úřad zamítne žádost o vklad změny vlastnického práva nebo požádá o doplnění. Nejčastější chybou bývá opomenutí podílu na pozemku, na němž dům stojí – tento podíl je obvykle zapsán na jiném listu vlastnictví. To vám jednak způsobí zdržení a druhak další náklady za právní služby. Není také špatné si ověřit, že prodávající není v exekuci, to už dnes můžete provést za drobný poplatek na internetu. Zkontrolujte si také případná omezení na listu vlastnictví – takzvaná věcná břemena a ujistěte se, jaká omezení z nich pro vás vyplývají.

Záruky, záruky

V další fázi podepíšete s bankou smlouvu o poskytnutí úvěru a budete muset do katastru nemovitostí zanést omezení vlastnického práva ve prospěch banky – to abyste byt nemohli bez jejího vědomí prodat. Protože vy ještě stále vlastníky nejste, děje se to jménem současného majitele, který podepíše zástavní smlouvu a následně se podá návrh na vklad do KN. Pak již nestojí nic v cestě k čerpání úvěru. Musíte ovšem do úschovy nejprve vložit vaše peníze, banka plní vždy až jako druhá. Některé banky umožní čerpat peníze již při návrhu na vklad zástavy, jiné až po vkladu do KN. Počítejte s tzv. ochrannou lhůtou, která činí 20 dní – během této doby katastrální úřad informuje současného vlastníka o změně a čeká na případné vyjádření, takže dříve, než po uplynutí této doby změnu neprovede.

Teď už zbývá k úspěšné koupi bytu jen pár kroků – o těch si povíme v příštím pokračování.

Potřebujete poradit s bydlením?

Tým specialistů Vám bude k dispozici celou dobu od vyhledání vaší vysněné nemovitosti, přes výhodné nastavení financování až po finální vyřízování všech formalit.

Bydlení