Podzim přeje nehodám

9. prosince 2016

S krásami podzimu přichází bohužel i ty méně příjemné záležitosti – dřívější stmívání, deštivé počasí, mlhy, první námrazy a tedy i rizikovější období při jízdě autem.

Všech dvanáct měsíců v roce je třeba dávat pozor na cestách, které lemuje les nebo louky, a to hlavně ve večerních a nočních hodinách, protože se zde pohybuje velká spousta zvířat. Měsíc říjen je ale jedním z nejrizikovějších měsíců pro srážku se zvěří vůbec. Zvěř se totiž přesouvá za potravou, které je v tomto období méně a méně. Mimo potravu hledá zvěř i úkryt, který se samozřejmě na podzim také hledá hůře, a tak musíme být, my řidiči, obezřetní.

V případě, že srazíte domácí zvíře, které má svého majitele, je za vzniklou škodu odpovědný právě jeho majitel. Divoká zvěř je ale jiná kategorie a za škody způsobené lesní zvěří, materiálně nezodpovídá nikdo. Bránit se můžete pouze pojištěním.

Nehody způsobené střetem se zvěří většinou nejsou zahrnuty do klasického povinného ručení. Tyto škody kryje havarijní pojištění nebo speciální připojištění právě pro srážku se zvěří.

Co dělat, abychom nehodě zabránili?

Jezdit opatrně! To sice ano, ale máme tu pár rad, které vám mohou reálně pomoci.

– dávejte pozor nejen večer, ale i ráno
– při jízdě lesem sledujte pravou stranu vozovky – ta je k vozidlu blíže, a proto máte méně času pro reakci
– pokud zapnete dálková světla, zvěř tím zbytečně nalákáte
– dálková světla zvíře oslní a může začít zmateně pobíhat
– vždy zůstaňte na silnici a na své straně vozovky, nevyhýbejte zvířeti za každou cenu – sjetí ze silnice nebo najetí do protisměru mívá horší následky, než samotná srážka
– zvířata chodí většinou v početnějších skupinkách, takže pokud vidíte jednu srnku, uberte plyn
– pozor na horizontu


Co dělat, pokud k nehodě dojde?

Nejednou jste jistě slyšeli ve spojitosti se srážkou se zvířetem vtipné poznámky o srnčím guláši, neberte ale tohle jako návod. Dopustili byste se trestného činu.

– pokud je zvíře sraženo nebo dokonce i usmrceno, je vaší povinností kontaktovat Policii ČR
– se zvířetem nijak nemanipulujte, mohlo by vám ublížit
– pokud škoda nevznikla, zvíře odběhlo, ale víte, že je zvíře zraněno, zavolejte také na 158, ale tentokrát se buď nechte spojit s mysliveckým spolkem dané oblasti, nebo to nechte přímo na policii (myslivci zvíře najdou a jsou schopni, v mnoha případech, mu pomoci nebo mu dokonce zachránit život)
– pořiďte materiály pro pojišťovnu – místo nehody pečlivě projděte a foťte – škodu na vozidle, zvíře (pokud je stále na místě), případně místo, kde se nehoda stala – ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nepomýšlejte na zvěřinové hody – dopustili byste se trestného činu pytláctví a hrozila by vám pokuta, případně trestní stíhání

Přejeme šťastnou cestu.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena