Kupujeme byt, část 3.

6. ledna 2017

V minulém díle jsme si prošli všemi kroky koupě bytu až po uzavření budoucí kupní smlouvy, smlouvy o úvěru a jeho následné čerpání. Pojďme se podívat, co bude následovat.

Kupuji, kupuješ, kupujeme

Ve chvíli, kdy do úschovy dorazí veškeré finanční prostředky, už můžete s prodávajícím podepsat kupní smlouvu. Ta by měla především obsahovat přesný popis předmětu prodeje (aby se zabránilo pozdějším nejasnostem), termíny, částky plateb a také termín předání bytu.

Pozor, nově má prodávající ze zákona povinnost doložit při prodeji bytu tzv. průkaz energetické náročnosti. Pokud jej nemá, může jej nahradit doložením vyúčtování za energie. V kupní smlouvě, nebo samostatné smlouvě o úschově finančních prostředků by také měly být jasně uvedené podmínky, za kterých se peníze vyplatí prodávajícímu. Obvykle se to děje buď po zapsání vás jako nového majitele do katastru nemovitostí, nebo pokud nepředpokládáte problémy a prodávajícímu důvěřujete, lze peníze uvolnit již po návrhu na vklad. Druhou možnost ale nedoporučujeme, ačkoliv se tím se může urychlit předání bytu, pokud spěcháte, protože je zde opět ochranná lhůta 20 dní.

Ve smlouvě by také měl být jasně uveden termín předání bytu – například do 15 dní od vyplacení kupní ceny. Pokud máte s prodávajícím sjednáno, že v bytě ponechá část vybavení, například kuchyňskou linku, pračku nebo ledničku, pro jistotu si toto do smlouvy zaneste také. Předejdete tak pozdějším nedorozuměním.

Smrt a daně jsou věčné

A to je téměř vše, poté, co katastr nemovitostí zapíše vás jako nové vlastníky a prodávající obdrží peníze, se konečně můžete stěhovat. Jen nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti. Od listopadu roku 2016 ji platíte vy jakožto kupující. Povinnost podat daňové přiznání vám vzniká do konce třetího měsíce, následujícího po měsíci, ve kterém katastrální úřad provedl vklad vašeho vlastnického práva. K daňovému přiznání budete potřebovat znalecký odhad – daň ve výši 4 % odvedete buď z ceny bytu nebo z ceny odhadní, pro potřeby daňového přiznání se použije ta, která je vyšší.

Pokud jste majitelem nemovitosti poprvé, nezapomeňte také na daň z nemovitosti. Jako jediná se platí předem. Rozhodující je, kdy jste se podle katastru nemovitostí stali vlastníky. Pokud se tak stalo v roce 2016, vznikne vám do konce ledna 2017 povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Samotnou daň pak musíte zaplatit nejpozději do konce května.

A dál? Dál už zbývá jen jedno: užívat si bydlení ve svém – a s pojištěním domácnosti i odpovědnosti to bude ještě jednodušší.

Potřebujete poradit s bydlením?

Tým specialistů Vám bude k dispozici celou dobu od vyhledání vaší vysněné nemovitosti, přes výhodné nastavení financování až po finální vyřízování všech formalit.

Bydlení