Jste žena, je vám 35-40 let, smiřte se s nižším platem než muž.

5. leden 2017

Jsou v nejlepším věku, vypadají dobře, zvládnou rodinu i zaměstnání a přesto mají nižší příjem než muži. Řeč je o ženách „čtyřicátnicích“.

Mezi zaměstnanci ve středním věku je rozdíl ve vyplácených mzdách až o 42 %. Vyplývá to z analýzy služby Platy.cz. Porovnáním průměrných měsíčních platů napříč Českou republikou mezi muži a ženami vyplynulo, že u mladší generace do 24 let je rozdíl cca 20 % a dále je to stupňováno, až ke kategorii 35 – 40 let, kde je rozdíl již zmiňovaných 42 %.

Z analýzy je patrné, že největší příčinou rozdílů mezd, mezi muži a ženami, je nástup na mateřskou dovolenou, která na několik let přeruší kariéru ženy (mužů na mateřské dovolené je minimum). Muži jsou v tomto věku produktivnější a postupují v kariérním žebříčku výrazně výše než ženy. To je jedna z dalších příčin rozdílu platu, žen ve vysokých pozicích je o poznání méně než mužů.

Když pomineme, že jsou na trhu výhradně ženské a mužské obory, které nemohou být stejně finančně ohodnoceny, je dalším důvodem i to, že ženy na stejných nebo srovnatelných pozicích mají prostě nižší plat než muži již od dávných dob.

Zdroj: Novinky.cz