Platím z pronájmu bytu nějakou daň?

15. červenec 2020

Pokud pronajímáte nemovitost, jste povinni odvádět z částky, kterou od pronajímatele vybíráte, samozřejmě daň. A jak se taková daň dá vypočítat?

Rozdíl je mezi pronájmem nemovitosti zapsanou v obchodním majetku a nemovitostí, kterou pronajímá fyzická osoba.

V případě, že je pronajímatel fyzická osoba, musí ve svém daňovém přiznání následovat přílohu číslo 2 v zákonu o daních z příjmů – §9. Tato příloha funguje jako návod pro výpočet základu daně z příjmu z pronájmů.

§9 se týká i pronájmů například části dvougeneračního domu, ve kterém např. pronajímáte pouze jeden byt. Pokud pronajímáte společný majetek manželů – zdaněné jsou příjmy jen u jednoho z manželů.

Pronájem nemovitosti zapsané v obchodním majetku se daní jako příjem z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti dle §7 zákona o daních z příjmu.

U obou těchto variant danění je možnost vybrat si paušální nebo skutečné výdaje.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

Důležité odkazy

© 2021 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena

© 2021 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena

Náš web využívá soubory cookies k účelům statistiky a analýzy návštěvnosti.
Používáním webu souhlasíte s jejich využitím. Více informací o cookies naleznete zde.