5 tipů pro bezpečné online nakupování

28. července 2016

Nakupování na internetu je lákavé. Pohodlné. Snadné. Bezpečné. Je to pravda? Na co si dávat pozor.

Bezpečné?

Ne tak docela, při online nákupech vám sice nikdo nevytáhne hotovost z kapsy ani peněženku z kabelky, ale částka, která vám může zmizet z účtu, by vás měla přimět k opatrnosti a zvýšené pozornosti.

Proto vám přinášíme 5 tipů, jak snížit riziko při online nákupech, online rezervacích dovolené nebo při registraci do různých webových portálů.

1.   Začněte u sebe. Nejprve zkontrolujte svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon. Prověřte, zda máte nainstalovaný antivirový systém a zkontrolujte bezpečnost svých přístrojů. Všechno v pořádku? Výborně, pojďme na další krok.

2.   Zkontrolujte si bezpečnost svého internetového připojení. Nikdy neplaťte nic online, pokud zrovna nejste v místě se zabezpečeným wi-fi spojením. Zrovna tak nezadávejte do prohlížeče číslo své karty ani osobní údaje, pokud zrovna používáte cizí počítač.

3.   Na každém webu, kde chcete něco koupit, zarezervovat nebo zaregistrovat své osobní údaje, zkontrolujte jeho zabezpečení. Zabezpečený web poznáte snadno, webová stránka nezačíná písmeny http://…, ale https://…. Dalším prvkem, potvrzujícím bezpečnost internetové stránky, je malá ikona zámku na začátku adresního řádku. Pokud svítí zeleně, je webová stránka certifikována. Kliknutím na ikonu zámku si bezpečnost stránky můžete ověřit a zjistit podrobnosti o bezpečnostním certifikátu stránky.

This page is secure (valid HTTPS).

Pravost certifikátu si následně ověřte kliknutím na záložku “CESTA K CERTIFIKÁTU”.

4.   Opatrně s hesly, čísly karet a osobními údaji! Ano, využívat služeb správce hesel nebo cookies je sice pohodlné, ale nebezpečné, proto to nedělejte. A už vůbec ne s hesly do internetového bankovnictví, do jednotlivých e-shopů ani do paypalu. Zrovna tak odmítejte nabídku některých werverů “Zapamatovat si kartu” při platbě platební kartou online. Sice byste přijetím této možnosti ušetřili pár sekund, ale následně by vás každá z nich mohla vyjít na tisíce vašich korun.

5.   Závěrečná kontrola je jasná, nastavte si v administraci svého internetového bankovnictví zasílání sms o pohybech na účtu. Tak budete mít přehled nejen o tom, že už vám tam přišla výplata a můžete si tedy v oblíbeném e-shopu objednat něco pro radost, ale zároveň získáte kontrolu nad svým účtem.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena