Byl Titanic pojistný podvod?

8. červen 2019

Existuje celá řada fascinujících konspiračních teorií, ale jen málo se jich týká finančního průmyslu, zejména pak toho pojišťovacího. Tahle “konspiračka” je ovšem lahůdka. Podle knihy “Titanic: Loď, která se nikdy nepotopila”, šlo totiž o jediné “rozumné” řešení bezvýchodné situace v níž se ocitl multimilionář J.P. Morgan. Ten nechal svoji firmu International Mercantil Marine právě Titanic […]

Existuje celá řada fascinujících konspiračních teorií, ale jen málo se jich týká finančního průmyslu, zejména pak toho pojišťovacího. Tahle “konspiračka” je ovšem lahůdka.

Podle knihy “Titanic: Loď, která se nikdy nepotopila”, šlo totiž o jediné “rozumné” řešení bezvýchodné situace v níž se ocitl multimilionář J.P. Morgan. Ten nechal svoji firmu International Mercantil Marine právě Titanic postavit a poslal ji tak do obrovských dluhů. No a dle Buquoye bylo jediným možným řešením, jak se z těchto problémů rychle a efektivně dostat, Titanic velmi dobře pojistit a následně jej poslat ke dnu.

Pár “prý”

Tuto konspirační teorii prý plně podporují okolnosti, za kterých se Titanic potopil. Až nápadně prý naplňují pojistné podmínky pojišťovny Lloyd’s of London. Ta totiž byla jediná, která se rozhodla tak riskantní objekt, jakým Titanic byl, pojistit. Z dnešního medializovaného úhlu pohledu zní zvláštně konstatování, že Titanic byl nepojistitelný. Ve skutečnosti se ho ale “pojišťováci” děsily.

Při bližším zkoumání pojišťoven totiž vycházelo najevo, že na Titanicu byl použit nekvalitní materiál, interiér nebyl zcela dokončen a především loď měla kriticky nízký počet záchranných člunů. Lloyd’s si tedy nadiktovala velmi specifické podmínky, za nichž by mělo dojít k případnému plnění. Aby byla pojistka ve výši přibližně 800 milionů korun (přepočteno na dnešní dobu) vyplacena, mělo dojít k dost specifickému scénáři: loď měla být potopena na otevřeném moři a musela volat o pomoc, ovšem této pomoci se jí nesmělo dostat.

Fakt, který dorazí každého pochybovače souvisí s hloubkou, v níž je vrak ponořen. Ta je totiž vůbec největší z celé trasy Titanicu – hlubší místo, kde by se loď dala potopit na trase zkrátka není, a utopit klíčový důkaz co nejhlouběji, to je přeci první předpoklad takového pojiťovacího podvodu.

Ještě na závěr to nejzásadnější: jak byl tedy Titanic potopen? Expoloze! Poté co prý Titanic brázdil vody Atlantiku ve snaze “napálit” to do nějakého solidně vyhlížejícího ledovce, rozhodli se spiklenci, mezi něž prý patřil i sám kapitán lodi, že zastaví a vyhlásí evakuaci lodi. Ta prý začala velmi pozvolna probíhat (kdo by kam spěchal, vždyť loď byla zcela v pořádku), až do momentu kdy byly trhavinou do přídě lodi vytvořeny otvory. Pak už se tato, poměrně divoká, verze potkává s verzí oficiální.

Je to teorie konspirační a vzhledem k obětem i teorie poměrně nemravná.
Ovšem možnost, že by byla pravdivá, je až děsivě fascinující, co myslíte?

Zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/RMS_Titanic_alternative_theories

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena