Daň z nabytí už platí kupující

2. listopadu 2016

Od 1. listopadu nám vstoupil v platnost nový zákon, podle něhož nyní platí daň z nabytí kupující. S čím tedy můžete počítat v případě, že jste nebo v dohledné době budete jedním z účastníků kupní smlouvy?

Plátcem daně z nabytí je kupující

Zatímco doposud platil daň z nabytí (dříve daň z převodu) nemovitosti prodávající nebo se mohl dohodnout s kupujícím, od 1. listopadu přešla tato povinnost výhradně na kupujícího. Tím z celé transakce s prodejem nemovitosti zmizela pozice ručitele. Pokud byla totiž platba daně na prodávajícím, stával se kupující ze zákona jeho ručitelem a daň, kterou případně prodávající neuhradil, vymáhal finanční úřad po něm.

Nyní už se tedy ručitelství ani jedné strany netýká.

Pokud byt, rodinný dům nebo pozemek kupujete, připravte se na to, že k ceně, uváděné na realitních portálech, musíte připočíst ještě 4 %. V takové výši totiž odvedete finančnímu úřadu daň z nabytí. Logické by bylo, kdyby o tuto částku prodávané nemovitosti klesly, to se ale vzhledem k současné situaci na realitním trhu nedá předpokládat. Hlavně o byty ve větších městech je takový zájem, že poptávka několikanásobně převyšuje nabídku a ceny již mnohde vystoupaly nad hodnoty z roku 2008. 

Nějaká dobrá zpráva by nebyla?

Ale ano, byla. Změnu, kterou kupujícím přinesl listopad, jim vyváží prosinec. Tehdy totiž začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který se týká i úvěrů hypotečních.
Asi nejpozitivnější změnou v něm je možnost splatit hypoteční úvěr dříve bez vysokých poplatků, které hrozily klientům bank doposud.

Jednou ročně můžete splatit až ¼ hypotéky bez poplatku. Pokud se rozhodnete splatit hypotéku celou (například při prodeji nemovitosti, na kterou jste si hypotéku vyřizovali), nečekají vás už tak vysoké sankce. Banka vám dá k úhradě jen náklady, které s předčasnou splátkou úvěru má. Přesné částky zatím banky neurčily, v každém případě to ale nebude například 10 % z celkové výše nesplaceného úvěru jako doposud.

Například u již zmíněného prodeje rodinného domu, bytu nebo pozemku nezaplatíte bance za předčasné splacení hypotečního úvěru více než 50.000 Kč (max. 1% ze zbylé částky hypotečního úvěru). Žádný poplatek vás pak nečeká v případě, že předčasně splatíte hypoteční úvěr v těžké životní situaci (vážné onemocnění nebo úmrtí partnera).

Potřebujete poradit s bydlením?

Tým specialistů Vám bude k dispozici celou dobu od vyhledání vaší vysněné nemovitosti, přes výhodné nastavení financování až po finální vyřízování všech formalit.

Bydlení