Světový den spoření

31. října 2016

Již od roku 1924 se slaví Světový den spoření. Záměrem jeho vyhlášení bylo zlepšení vztahu občanů ke spoření a vytváření finančních rezerv.

Pomohlo to?

Je to dvojsečné téma. Když budeme spořit a neutrácet, zpomalí se otáčení koleček ekonomiky. Když se postaráme o ta kolečka, zůstaneme bez rezervy. Ale takhle černobílé to také není. 

Jak tedy Světový den spoření oslavit?

Buď se podíváte na stránky své banky. Některé finanční ústavy totiž v tento den pořádají pro své klienty různé zajímavé akce, dnem otevřených dveří počínaje, nějakou výhodnější nabídkou konče. 

Světového dne spoření můžete také využít ke spoření samotnému. 

Kolik a kam?

Výši částky, kterou chcete spořit, si určete nejlépe při analýze svých rodinných financí. S tou vám pomůže váš finanční poradce, který dokáže i odhadnout vaše reálné možnosti a rezervy. Pak už zbývá jen určit, kam své peníze uložíte.

Do hrníčku nebo pod matraci

Ano, určitě je hezké moci každý večer před spaním počítat naspořené korunky, ale protože jich reálně bude den ode dne míň kvůli inflaci, není tato metoda spoření vůbec efektivní. Ale jako pokus dobré 🙂

Penzijní fond

Jako varianta spoření na penzi vás určitě napadne v první řadě. Když si ale počítáte úrokovou sazbu, jakou penzijní fondy nabízí, jedná se nakonec skutečně takřka jen o uložené peníze.

Dluhopisy

Touhle cestou se v současné době raději nevydávejte. Pokud ano, tak rozhodně jen s finančním poradcem a počítejte s tím, že budete dlouho hledat takové dluhopisy, které by na konci potřebné doby neměly zápornou hodnotu. Zkuste se orientovat na americké trhy, sami se do toho skutečně ale nepouštějte.

Stavební spoření

Takzvané stavebko je už mnohem zajímavější formou uložení peněz. Při pravidelných úložkách po dobu 6 let a dodržení sjednaných smluvních podmínek se na konci sjednaného období nedostanete do minusu, ale díky úročení a přiznaným státním příspěvkům už je stavební spoření jako forma spoření velmi zajímavá. Obzvlášť pokud nechcete zbytečně riskovat a raději zvolíte jistotu, byť s nižším výnosem. 

Pokud uzavřete smlouvy o stavebním spoření i na potomky a také jejich naspořené částky při každém šestiletém ukončení smlouvy převedete na smlouvu novou, zajistíte lepší vstup do dospělosti i jim.

Zlato a drahé kovy

O investicích do drahých kovů jsme psali nedávno. Pokud se vám podaří je dobře nakoupit, budete spořit a zároveň dobře vydělávat. Tato forma investice je ale velice náročná na čas a vědomosti, proto se se svým finančním poradcem podívejte spíše na možnost vkládání peněz do fondů, které se investicemi do těchto komodit zabývají.

Nemovitosti

Jestliže dokážete naspořit tolik, abyste si mohli koupit první investiční byt a ten pronajímat, jste na dobré cestě. A stanete-li se vlastníkem několika bytů nebo domů, v nichž budou platící nájemníci, máte o pravidelný příjem postaráno. Teď už jen našetřit na ten první byt.