Zimní pneumatiky, kde ano?

2. listopadu 2016

Nejprve se ale podívejme, jak je to s povinností přezout auto na zimu u nás.Zákon určuje dvě podmínky, při jejichž souběhu jste povinni mít na autě zimní gumy. Čas: od 1. listopadu do 31. březnaStav vozovky: náledí, sníh nebo námraza, případně možnost vzniku náledí a námrazy nebo sněhové pokrývky na silnici v době jízdy. Neznamená […]

Nejprve se ale podívejme, jak je to s povinností přezout auto na zimu u nás.
Zákon určuje dvě podmínky, při jejichž souběhu jste povinni mít na autě zimní gumy.

Čas: od 1. listopadu do 31. března
Stav vozovky: náledí, sníh nebo námraza, případně možnost vzniku náledí a námrazy nebo sněhové pokrývky na silnici v době jízdy.

Neznamená to tedy, že 1. listopadu musíte mít na autě zimní pneumatiky, i když je venku 25 stupňů a modrá obloha, ale že bez nich nesmíte vyjet, pokud se právě čas mezi listopadem a březnem a venku sněží.

Jestliže nutnosti jízdy na zimních pneumatikách odpovídá čas i počasí a vy vyrazíte na letních, počítejte s pokutou až do výše 2 000 Kč nebo zákazem další jízdy, pokud vás zastaví policie. Zimní pneumatiky musíte mít na obou nápravách a hloubka vzorku nesmí být menší než 4 mm. Ovšem to jsou pořád ještě ty lepší varianty, havárie by byla mnohem horší, tak raději neriskujte.


Jak je to se zimními pneumatikami u sousedů? 

Slovensko: Vzorek na pneumatikách musí být alespoň 3 mm hluboký, jízda na nich je povinná za stejných podmínek jako u nás, ale až od 15. listopadu do 31. března. Auta nad 3,5 t musí jev na zimních pneumatikách v tomto období vždy, i když je teplo a slunečno.

Rakousko: Od 1. listopadu do 15. dubna za stejných podmínek, jako u nás nebo na Slovensku. Liší se ale hloubka vzorku pneumatik, radiálky musí mít nejméně 4 mm, diagonálky 5 mm. Při cestě do Rakouska nezapomeňte vzít do kufru sněhové řetězy, v některých oblastech mohou být pro další jízdu podmínkou.

Německo: nedefinuje pevně dobu, kdy je jízda na zimních pneumatikách povinná. Nařizuje ale řidičům, aby se přizpůsobili podmínkám a vybavili se aktuálně podle počasí. Pokud porušíte tuto podmínku a pojedete například při námraze na letních gumách, riskujete krom havárie i pokutu 40-120 EUR.

Itálie a Francie: neurčují jednotný termín a podmínky pro celou zemi, ale upravují podmínky pro použití zimních pneumatik lokálně dopravními značkami. Proto si před cestou prověřte místa, kterými budete projíždět.

Švýcarsko: Švýcarská vláda řidičům důvěřuje a spoléhá na jejich zodpovědnost. Pokud se sem ale vydáte na letních gumách a kvůli špatnému počasí zaviníte nehodu, počítejte s pokutou i případnou náhradou škody.

Na tu se ostatně připravte i u nás nebo v jiné zemi. Pokud zaviníte dopravní nehodu vozidlem, které neodpovídá výbavou aktuálnímu stavu vozovky a počasí, pojišťovna na vás vlídná nebude, spíš naopak.

Raději tedy chraňte sebe i své blízké a zbytečně neriskujte, investice do nových zimních pneumatik je investicí do vaší budoucnosti.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena