DIP JE NOVOU PŘÍLEŽITOSTÍ, JAK SE ZAJISTIT NA DŮCHOD

30. ledna 2024

Dlouhodobý investiční produkt (zkráceně DIP) je součástí nového vládního balíčku, kterým se nás vláda mimo jiné snaží motivovat k důslednějšímu spoření na důchod. A právě od DIP se očekává, že bude tuto snahu naplňovat. Jedná se totiž o nový nástroj, kdy stát bude podporovat individuální tvorbu rezerv na důchod – například investicemi do podílových fondů, akcií atd. Tímto krokem tak vychází vstříc hlavně těm, co se chtějí na stáří finančně zajistit jinak, než jen skrze často konzervativní „penzijko” a soukromé životní pojištění.

Co konkrétně vám tedy Dlouhodobý investiční produkt přinese za benefity a jaké si stát na oplátku klade podmínky? Na to vám v jednoduchosti odpovíme v tomto článku. Tak pojďme na to. 

DIP je novinkou pro přípravu na penzi, o kterou už TEĎ je velký zájem

Jak už jsme psali výše, Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je alternativou k penzijnímu spoření a soukromému životnímu pojištění. Hlavní výhodou DIPu oproti těmto produktům je výrazně širší investiční možnost – v nabídce investičních společností najdete desítky či stovky fondů různých strategií, dynamiky či správy (aktivní vs. pasivní ETF). To vám tak nově umožňuje zvolit si vlastní investiční strategii, která může být odvážnější = cílíte tím na vyšší zhodnocení. 

Je tak zřejmé, že tuto novinku ocení jak konzervativní, tak i odvážní investoři. A co je opravdu důležité zmínit – s DIP získáváte daňové úlevy i možnost příspěvku od zaměstnavatele. Není tak divu, že už teď je o něj velký zájem. 

5 hlavních výhod, které vám DIP nabízí

  1. MÁTE VÍCE MOŽNOSTÍ, DO ČEHO INVESTOVAT 

DIP vám umožňuje vkládat své peníze do širokého portfolia veřejně obchodovaných finančních produktů na regulovaných trzích. Konkrétně se tak můžete zajistit na důchod skrze akcie, ETF (burzovně obchodované fondy), cenné papíry, burzovně obchodované dluhopisy a podílové fondy. Do DIP naopak nespadají investice jako jsou zlato nebo kryptoměny.

  1. MŮŽETE ČERPAT ÚSPORU NA DANI Z PŘÍJMU

Ať už jste zaměstnanec, nebo OSVČ, můžete si vklady na DIP odečíst ze základu daně až do výše 48 000 Kč za rok. V případě, že budete investovat 4 000 Kč měsíčně, ušetříte na dani celkem 7 200 Kč ročně (15 % z 48 000 Kč). Je však důležité mít na paměti, že limit 48 000 Kč se vztahuje na investiční životní pojištění, penzijko a DIP dohromady. Oproti penzijku, kde si můžete do daní uplatňovat vklad až nad 1 000 Kč (od 1. 7. to bude nad 1 700 Kč), u DIP si můžete uplatňovat celou investovanou částku.

  1. NA DIP VÁM MŮŽE PŘISPÍVAT ZAMĚSTNAVATEL

Zaměstnavatel vám může na DIP přispívat libovolnou částkou. Navíc je to pro něj finančně výhodné, protože z příspěvku do výše až 50 000 Kč za rok neodvádí sociální a zdravotní pojištění. A z příspěvku neodvádíte daň a pojistné ani vy – proto je pro vás výhodnější zvýšení příspěvku než hrubé mzdy. Opět ale platí to, že limit 50 000 Kč je pro IŽP, penzijko a DIP dohromady. 

  1. VELMI PRAVDĚPODOBNĚ DOSÁHNETE VYŠŠÍHO ZHODNOCENÍ

Oproti státem podporovanému penzijku a investičnímu životnímu pojištění, kdy z legislativních důvodů jde často o produkty s omezenou investiční strategií, máte s DIP nově možnost vytvořit si portfolio dle vlastních preferencí. To vám dává příležitost dosáhnout vyššího zhodnocení.

  1. DO DIP SI MŮŽETE PŘEVÉST I STÁVAJÍCÍ PORTFOLIO

V případě, že vám to umožňuje poskytovatel investičních služeb, můžete vstoupit do režimu DIP s již zavedeným portfoliem. Můžete jej také kombinovat s ostatními produkty spoření na důchod, tzn. s investičním životním pojištěním a penzijkem. Nebo si DIP vytvoříte vedle svých stávajících investic. Je to jen na vás. 

120/60 – podmínky, které musíte pro získání všech benefitů splnit

120/60 je pravidlem souvisejícím s dlouhodobostí cíle, které znamená, že minimální délka investice musí být 120 měsíců (10 let) a peníze můžete vybrat nejdříve v 60 letech. Pokud byste jednu nebo obě podmínky porušili, musíte doplatit daň, a to až za 10 let zpětně.

Udělejte dobré rozhodnutí a zajistěte si spokojené stáří

Čím dál více se otevřeně mluví o tom, že bychom neměli spoléhat pouze na stát, ale především sami na sebe. Důchod totiž patří pro lidi v produktivním věku mezi dlouhodobé cíle, na které se vyplácí investovat a ne spořit. Uvědomuje si to i stát, a proto se nás snaží motivovat do investování skrze výše zmíněné daňové úlevy a jiné výhody spojené s DIP. 

Ať už jste tedy konzervativní nebo třeba dynamický investor, rádi vám profesionálně pomůžeme, abyste měli 100% jistotu, že cesta, kterou se vydáváte zajistit si své stáří, je ta nejlepší možná.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o osobní konzultaci, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena