PŘEHLEDNĚ: JAKÉ ZMĚNY A NOVINKY NÁM PŘINÁŠÍ ROK 2024

17. ledna 2024

Rok 2024 přináší spoustu novinek a změn, které více či méně ovlivňují finance i běžný život každého z nás. Pojďme se společně podívat na ty nejdůležitější z nich.

Nemovitosti, hypotéky a stavební spoření

 • Nový stavební zákon – od 1. 7. 2024 se má zjednodušit a zrychlit povolování jednodušších staveb, kdy např. při stavění domu podáte všechny dokumenty stavebnímu úřadu a ten pak komunikuje s dalšími institucemi (hasiči, památkáři atd.). Komplexní odpověď za všechny instituce byste měli dostat do jednoho měsíce. 
 • Snížení a zdanění příspěvku u stavebního spoření – státní podpora činí 5 % z ročně uspořené částky, maximálně to je však 1 000 Kč (do konce roku 2023 stát přispíval 2 000 Kč). Zároveň má v určitých případech státní podpora podléhat dani.  
 • Zvýšení daně z nemovitosti – od 1. 1. 2024 se zvýšila sazba daně z nemovitosti přibližně na 1,8násobek. Všechny výnosy z daně získají jako doposud obce.
 • Zrušení limitů DSTI a DTI u hypoték – prvně zmíněný ukazatel byl zrušený už v červenci roku 2023. A od začátku roku 2024 nemusí banky uplatňovat ani ukazatel DTI (limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu), takže v platnosti zůstává už jen pravidlo stanovující maximální poměr výše hypotéky vůči hodnotě zastavené nemovitosti (parametr LTV).

Penzijní spoření 

Těmito zásadními změnami v důchodovém spoření chce vláda občany motivovat, aby si na důchod spořili vyšší částky než doposud: 

 • Výše státní příspěvku – státní příspěvek má být od 1. 7. 2024 nově 20 % z částky, kterou do penzijního spoření měsíčně posíláte, ale až od vkladu 500 Kč do maximálních 1 700 Kč. Od státu tak získáte pravidelný příspěvek od 100 Kč do 340 Kč.
 • Daňová podpora – od 1. 1. 2024 bude také nový celkový limit pro roční daňový odpočet, konkrétně 48 000 Kč namísto dosavadních 24 000 Kč na penzijní fondy a 24 000 Kč na životní pojištění. 
 • Minimální doba spoření – minimální doba spoření, po které budete moct vybrat peníze bez sankce, se u nových smluv prodlužuje z 5 let na 10 let. 
 • Státní příspěvek pro penzisty – pokud máte přiznaný starobní důchod, nebudou se vám od 1. 7. 2024 vyplácet žádné státní příspěvky.
 • Nový typ penzijka – tzv. alternativní účastnický fond vám nově umožňuje skrze penzijko investovat dlouhodobě, dynamičtěji a s potenciálem vyššího výnosu. Například do nemovitostí, soukromého kapitálu, kryptoměn nebo práva duševního vlastnictví. 
 • Dlouhodobý investiční produkt (DIP) nový nástroj, kdy stát podporuje individuální tvorbu rezerv na důchod (například investicemi do podílových fondů, akcií atd.). Mezi hlavní výhody patří výběr vlastního portfolia, možnost čerpání úspory na dani z příjmu (roční daňová úspora až 7 200 Kč) i možnost využívat příspěvky zaměstnavatele (až 50 000 Kč). Za výhody, které DIP nabízí, si ovšem stát klade podmínky – minimální délka investice je 10 let a zároveň pro čerpání musíte dosáhnout věku minimálně 60 let.

Povinné ručení

Nový zákon o pojištění odpovědnosti přináší v roce 2024 následující změny:

 • Povinné ručení pro vozidla nad 25 km/h – elektrické koloběžky, segwaye, zahradní traktůrky, které se pohybují mimo soukromý pozemek, … Zkrátka, pokud máte vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost překračuje 25 km/h (případně 14 km/h, pokud jeho hmotnost překračuje 25 kg), musíte na něj nově mít sjednané povinné ručení. Zákon se nevztahuje na elektrokola.
 • Minimální limity se zvýší na 50 000 000 Kč – z 35 mil. Kč za škody na zdraví a 35 mil. za škody na majetku se navyšují obě částky na 50 mil. Kč.
 • Povinné ručení přechází z vlastníka na provozovatele – v případech, kdy jsou vlastníkem a provozovatelem vozidla dvě různé osoby (např. leasingová společnost a klient), je nově zodpovědný za sjednání pojištění vozidla jeho provozovatel.
 • Zelená karta už není potřeba – policie při silniční kontrole ověří platnost vašeho povinného ručení online z evidence ČKP. Pro zahraničí však tato novinka neplatí. 
 • Nové vymezení provozu vozidla – pokud například necháte nebezpečně stát nepojízdné vozidlo a vytvoříte tak překážku, budete v takovém případě odpovědní za způsobené škody – budou se platit z vašeho povinného ručení.

Zaměstnání, podnikání a daně

Tyto oblasti jsou v tomto roce na změny opravdu bohaté. Velkou část z nich přinesl konsolidační balíček. Tady jsou jen některé z nich:

 • Znovuzavedení nemocenského pojištění placeného přímo zaměstnanci, a to ve výši 0,6 %.
 • U dohod o provedení práce (DPP) a pracovní činnosti (DPČ) máte nově právo na dovolenou. V průběhu roku se zase těchto dohod začnou od výdělku 10 992 Kč/měsíčně týkat odvody na zdravotní a sociální pojištění. 
 • Dochází ke zrušení „školkovného” a daňových slev na studenta. 
 • Lidé s příjmem ve výši trojnásobku průměrné mzdy nově musí platit 23% daň z příjmu fyzických osob.
 • Ze tří sazeb DPH jsou nově jenom dvě, a to základní ve výši 21 % a snížená ve výši 12 %. Do nižší sazby nově spadají potraviny bez nápojů, zdravotní prostředky, stavební práce, dětské autosedačky nebo pohřební služby. Z původní 10% daně naopak vzrostlo na 12 % vodné, stočné, teplo, veřejná doprava, léky, časopisy a noviny, kulturní a sportovní akce nebo stravovací a ubytovací služby. Speciální výjimkou jsou knihy, které mají nulovou sazbu.
 • Daň z příjmů právnických osob se zvyšuje z 19 % na 21 %.
 • Více na daních si také nově zaplatíte, pokud holdujete alkoholu, tabákovým výrobkům nebo hazardu.
 • Vzrostly minimální odvody OSVČ. V letech 2024 až 2026 dochází k postupnému navýšení minimálního vyměřovacího základu pojistného na sociální pojištění OSVČ z 25 % na 40 % průměrné mzdy (o 5 % ročně). Zároveň nově OSVČ platí pojistné nejméně z 55 % základu daně (dosud z 50 % základu daně).

Energie

 • Od ledna skončily vládou stanovené cenové stropy na energie. 
 • Regulovaná část elektřiny vzrostla v tomto roce o 65,7 % a u plynu o 38,8 %. Vrací se také platby za obnovitelné zdroje, které od loňského října platil stát. To vše má za následek zdražení energií. 

Další změny 

 • Od 1. ledna 2024 se zvýšil rodičovský příspěvek na 350 000 Kč při narození jednoho dítěte a na 525 000 Kč při narození vícerčat. Zároveň se o rok zkrátila maximální doba jeho čerpání. Zvýšený rodičovský příspěvek mohou čerpat rodiče dětí, které se narodily až v roce 2024. 
 • Poprvé po jedenácti letech se zvýšila cena roční dálniční známky – zdražila na 2 300 Kč. Desetidenní a měsíční známka naopak zlevnila. Nově si také můžete koupit jednodenní dálniční známku za 200 Kč.

Každé rozhodnutí má konkrétní dopad na vaše finance

A to je moc důležité si uvědomit. Proto vám rádi profesionálně pomůžeme v mnoha životních situacích, které mají zásadní dopad na váš rozpočet. Budete tak mít jistotu 100% dobrého rozhodnutí, ať už jde o vaši rodinu a její budoucnost, bydlení, o efektivní využití volných financí, ochranu majetku, zajištění spokojeného stáří nebo třeba financování vozidel a jejich ochranu.

Stačí jen kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena