KONZERVATIVNÍ INVESTICE JSOU AKTUÁLNĚ TRENDEM. JAKTO?

17. října 2023

Kombinace konzervativních investic – českých státních dluhopisů a úložek u ČNB (tzv. repo fondů) je aktuálně mezi investory v kurzu. A není se vůbec čemu divit… Proč tomu tak je? Na to vám v jednoduchosti odpovíme v článku.

Prvně ale trošku ze široka. Co to vůbec je konzervativní strategie investic a co od ní můžete očekávat? Jak české státní dluhopisy tak i úložky u ČNB se vyznačují málo rizikovým způsobem investování. Jsou tedy vhodné zejména pro ty investory, kteří se nechtějí vystavovat riziku kolísání cen svých aktiv. Jednoduše – nechtějí jít do rizika, že by o své peníze přišli. Tento přístup sice z dlouhodobého hlediska snižuje potenciální výnos portfolia, současně je ale pojistkou, když ostatní alternativy investic (např. akcie) klesají.   

České státní dluhopisy – kupujete dluh státu

Aktuálně vydávané a obchodovatelné české státní dluhopisy jsou buď s klasickým fixním kuponem (pravidelným úrokem), nebo v omezené míře s variabilním kuponem. A ten se váže na vývoj krátkodobé mezibankovní sazby PRIBOR. V současnosti na trhu českých státních dluhopisů obchodují institucionální investoři, kterými jsou pojišťovny, banky, podílové a penzijní fondy. 

Co se týče výnosnosti státních dluhopisů, ta vychází v rozmezí 4 až 6 % ročně v závislosti na době splatnosti. To sice z pohledu aktuální výše inflace (6,9 %, září 2023) není nijak optimistické, ale pokud budeme uvažovat s prognózou ČNB, která počítá s výší inflace na začátku roku 2024 lehce nad 2 %, tak pro konzervativního klienta je aktuálně investice do českých státních dluhopisů velmi atraktivní.   

Zajímavost: investoři, kteří si na konci roku 2021 zakoupili takzvaný protiinflační Dluhopis Republiky si v loňském roce připsali výnos přes 15 %. Jedná se však obecně o velkou výjimku.  

Úložky do ČNB využívají i české banky

Stejně jako to dělají tuzemské banky, i vy máte možnost vkládat své peníze do podílových fondů, které je ukládají u ČNB. Velkou výhodou je dobře predikovatelný výnos, který je vždy 0,5 % (od 10 milionů 0,05 %) pod repo sazbou = aktuálně je tedy výnos 6,5 % p.a. (výši repo sazby můžete i sami sledovat na stránkách České národní banky). Počítat můžete i s vysokou likviditou, která je 1 až 2 týdny a samozřejmě s nízkou rizikovostí – ta je nižší, než když máte své peníze na spořícím účtu. 

SHRNUTÍ – překonat inflaci s konzervativními investicemi půjde brzy raz dva 

Investiční řešení zaměřené na české státní dluhopisy aktuálně nabízí velmi zajímavý poměr mezi výnosem a rizikem = riziko je minimální a predikovaný výnos výrazně překonává očekávanou inflaci. Stejně tak je to u Repo fondu, u které se výnos odráží od úrokové sazby. Tu Česká národní banka (ČNB) drží stále vysoko a zatím nijak nespěchá se snižováním. Naopak pospíchat by měli investoři s uložením svých peněz, čímž si „zafixují” zajímavý budoucí výnos. 

Proto je kombinace fondového řešení na české státní dluhopisy a úložky u ČNB aktuálně mezi investory tak atraktivní. 

Udělejte dobré rozhodnutí a zkroťte inflaci s minimálním rizikem

Ať už jste konzervativní nebo třeba dynamický investor, každé vaše rozhodnutí má konkrétní dopad na rodinný rozpočet. A to je moc důležité si uvědomit. Proto vám rádi profesionálně pomůžeme, abyste měli 100% jistotu, že cesta, kterou se vydáte chránit své úspory před inflací je ta nejlepší možná.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o osobní konzultaci, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena