Jak správně postupovat po srážce se zvěří?

22. února 2021

Srážky se zvěří se stávají nejčastěji ráno nebo večer. Poradíme vám, jak správně reagovat a postupovat po srážce se zvěří, aby vám pojišťovna uhradila škodu na vozidle.

Při pohledu do statistik, kdy srážku se zvěří za poslední roky nahlásilo více než 15 000 řidičů, je jasné, že se jedná o poměrně častou dopravní nehodu. Nejčastější období je jaro a podzim, dále ranní a večerní hodiny. Nejkritičtější denní doba dle odborníků je kolem 22 hodiny.

Nezbytné kroky po srážce se zvěří

  1. Pokud došlo ke zranění kohokoliv z posádky, je nutné poskytnutí první pomoci a přivolání záchranné služby (tel. 155).
  2. S ohledem na závažnost zranění si nezapomeňte navléct reflexní vestu a místo nehody označte výstražným trojúhelníkem (a světly).
  3. Vždy kontaktujte Policii ČR (tel. 158). Některé pojišťovny to přímo vyžadují a v opačném případě by vám mohly odmítnout plnění škodní události.
  4. V případě rozsáhlého poškození vozidla kontaktujte asistenční službu pojišťovny. Nebojte se zeptat, na co všechno máte v rámci pojištění nárok a jaké služby jsou z pojistky hrazeny
  5. Doporučujeme do příjezdu Policie vše řádně zdokumentovat (na mobil nafotit a natočit místo střetu, rozsah poškození vozidla atd.).
  6. Se sraženou zvěří nemanipulujte. Zraněné zvíře bývá nebezpečné a mohlo by vás poranit. Policie zavolá příslušné myslivecké sdružení nebo správce honitby, který se o vše postará. Rozhodně sražené zvěř nenakládejte do auta, mohlo by to být posouzeno i jako pytláctví!
  7. Poté, co vám Policie předá protokol, nezapomeňte nahlásit škodní událost na pojišťovně.

Připojištění či havarijní pojištění

Až na pár výjimek bývá riziko srážky se zvěří v seznamu připojištění k základnímu povinnému ručení. Nejlepší krytí těchto rizik má bezesporu havarijní pojištění.

Vzhledem ke zmíněným statistikám nehod doporučujeme sjednat havarijní pojištění (nebo alespoň připojištění), protože průměrná škoda bývá 30 000 – 40 000 Kč, u luxusnějších vozidel může být suma i výrazně vyšší.