Kam mizí peníze z karty?

7. února 2020

Co je pro vás pohodlnější? Platba kartou nebo v hotovosti? Říkáte kartou? Věřte tomu nebo ne, platba kartou je sice pohodlnější, ale zároveň může být i dost nevýhodná. Nevýhodná z důvodu čistě praktického a psychologického.

Co oči nevidí, srdce nebolí

Člověku se mnohem snáze utrácejí „virtuální“ peníze. Fyzicky je totiž nevidíme, a tak nenastává ten nepříjemný pocit, kdy vydáváte peníze z ruky. Dokonce už ani drobné do automatu skoro nepotřebujeme. Obchodníci se snažili, abychom mohli i za občerstvení z automatu nebo jízdenku na MHD zaplatit bezkontaktně kartou.

Platba kartou je v dnešní době rychlejší, než ta hotovostní. Můžeme zaplatit bezkontaktně a do limitu 500 Kč i bez zadávání kódu PIN. Je pro nás tedy mnohem jednodušší vytáhnout kartičku a přiložit ji k platebnímu terminálu, než lovit v peněžence bankovky a drobné. Je pravdou, že mít u sebe vždy nějakou hotovost se vyplácí, ale komu se chce platit poplatky za výběr z bankomatu? Málokomu, a tak zůstává platba kartou stále atraktivnější, než platba hotovostní.

Otestujte se…

Jeden měsíc nechte z účtu odejít pouze trvalé příkazy a peníze, které měsíčně používáte na provoz domácnosti (jídlo, drogerie apod.) z účtu vyberte. S těmito penězi hospodařte tak, jak je vám přirozené. Další měsíc se zase vraťte do standardního režimu a spočítejte si, při které z těchto variant se vám podařilo finančně lépe vyjít.

Jsme zvědaví na vaše postřehy a zkušenosti, které tímto pokusem naberete. Dejte nám vědět!