Máme tu akce a slevy, nenechte se napálit!

9. září 2016

Ano, pohled na cedule s nápisy “ – 50 %” nebo “Sleva až 70 %!” je pěkný a podle tržeb obchodníků na něj zákazníci reagují. Ale pozor, nenechte se zmást, ne všechny slevové akce jsou skutečně výhodné.  

Mimořádné slevy po celý rok

S příchodem podzimu zahájili čeští obchodníci další vlnu slev a výprodejů. Jak vlastně mohou v takových podmínkách podnikat a vydělávat? Vždyť to máte povánoční výprodeje, lednové čištění skladů, valentýnské slevy v únoru, jarní výprodeje a velikonoční akce hned poté, letní výprodeje, podzimní výprodeje a černé pátky, předvánoční výprodeje…

Zatímco někteří nakupující se už obrnili “výprodejovou slepotou”, jiní sahají po peněženkách a kupují leckdy i zboží, které ani nepotřebují. Tu sedmdesátiprocentní slevu si přece nemohou nechat ujít!

Jak je to ale s výhodami podobných akcí ve skutečnosti?

Podle České obchodní inspekce se jen za 2. čtvrtletí letošního roku pokusilo své zákazníky napálit 605 obchodníků. Proto dostalo 520 z nich pokuty v celkové výši 4 759 000 Kč.

Někteří dostali pokutu za nedbalost a nepořádek v dokumentaci, protože prodávané zboží neměli s českým popiskem nebo návodem v českém jazyce. ČOI stáhla z prodeje zboží za téměř 700 tisíc korun, které nesplňovalo požadavky na kvalitu a neodpovídalo normám.

Nejvíce případů se ale týkalo špatné ceny.

Tou buď nebyly výrobky viditelně označeny vůbec nebo neodpovídala deklarované slevě. Pár bot, který byl před vyhlášením slevové akce v jednom obchodě za 650 Kč, byl například opatřen cedulkou s uvedením původní ceny 850 Kč a nové ceny 680 Kč, takže jste tyto tenisky mohli koupit ve slevě o třicet korun dráž, než před ní.

Kde to na vás prodejci zkoušeli nejčastěji?

Podle zprávy České obchodní inspekce porušovali obchodníci předpisy nejčastěji na jižní Moravě a na Zlínsku, ale ani v ostatních krajích situace ve druhém čtvrtletí nebyla o moc lepší.

(Tabulka: Zdroj ČOI)

Nenechte se zmást

Protože nyní právě probíhá další vlna slev, hýří výkladní skříně obchodů opět barevnými nápisy, mínusy a procenty. Nakupujte s rozvahou, protože porovnání výsledků kontrol České obchodní inspekce s předchozími lety ukazuje, že ani vysoké pokuty nebrání některým nepoctivým prodejcům ve snaze svézt se na slevové vlně.

autor: kapitol.cz

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena