Finanční gramotnost

7. září 2016

Gramotnost obecně je v naší společnosti známým pojmem a naším národem respektovanou morálkou ve vzdělávání. Jak je na tom ale gramotnost v případě, že před ni přidáme ještě přídavné jméno – finanční?

V tomto ohledu jde již o komplikovanější pojem, i když životně neméně důležitý, než gramotnost obecná. Bez finančních znalostí se budete v dnešním světě jen velmi těžko orientovat. Podívejte se například na starší generace, které naprosto nedokáží pochopit tzv. život na dluh. Takto totiž často označují byť i dnes tak rozšířenou a zcela běžnou hypotéku, která se stala součástí mnoha domácností. Zatímco naši prarodiče a vlastně ještě i někteří rodiče jsou schopni celý život žít v nájmu, přijde jim i tak hypotéka jako nesmysl.

Je třeba myslet na to, že finanční gramotnost je pro člověka velmi důležitá a užitečná. Nejde pouze o vzdělání, ale i o použití v praxi. Díky znalostem v oblasti financí dokážete lépe ochránit sebe i svou rodinu před zadlužením, dokážete vyhodnotit, kam je vhodné investovat své peníze, budete se lépe orientovat v nabídkách, které na vás křičí ze všech billboardů nebo se minimálně nenecháte od nikoho jen tak nachytat a okrást.

Na podzim loňského roku probíhalo měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace v naší republice. Ministerstvo financí postupně uveřejňovalo výsledky tohoto měření a sami musíte uznat, že nemůžeme mluvit o úspěchu. Jako příklad uvedeme pár zásadních zjištění, která uvádí Ministerstvo financí na svých webových stránkách:

– v případě výpadku příjmů 15 % domácností nepokryje své životní náklady ani po dobu 1 měsíce
– 42 % lidí nedokáže správně vypočítat úrok (jednalo se o výpočet velmi jednoduchého příkladu)
– 37 % dotázaných si vůbec nedokázalo představit, jak by řešili ztrátu hlavního příjmu v jejich domácnosti
– dvě třetiny dospělých se nechovají ekonomicky zodpovědně (pouze 6 % z těchto dotázaných vykázalo vysokou úroveň ekonomické zodpovědnosti)
– více z průzkumu naleznete přímo na stránkách Ministerstva financí.

autor: kapitol.cz

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena