Nedostali jste od pojišťovny plnou kompenzaci?

21. listopadu 2016

I v případě, že se vaše cestovní kancelář dostane do nepříznivé finanční situace, musí vyhlásit úpadek a vy přijdete o již zaplacenu dovolenou, nezoufejte. Poslední rozhodnutí Ústavního soudu dokázalo, že právo je na vaší straně.

Pojišťovna vyplatila nižší částku

Manželé si u cestovní kanceláře zaplatili 56 892 Kč za zahraniční zájezd, na který, bohužel, neodjeli, protože cestovní kancelář vyhlásila úpadek. Od pojišťovny, u níž byla cestovka ze zákona pro takové situace pojištěna, dostali ale náhradu jen ve výši 49 865 Kč. Pojišťovna své rozhodnutí zdůvodnila tím, že částka překročila limit sjednaného pojistného plnění.

Náklady soudního řízení přesáhly požadovanou sumu

Rozdílu mezi původně uhrazenou cenou zájezdu a náhradou, kterou jim vyplatila pojišťovna, se proto domáhali u obvodního soudu, který ale jejich žalobu zamítl. Ale nejen to, navíc jim uložil zaplatit náklady řízení ve výši 8 712 Kč.

Ústavní soud se zastal poškozených

Poškození se proto obrátili na Ústavní soud. Ten naznal, že Obvodní soud svým rozhodnutím porušil ústavně zaručené právo stěžovatelů na ochranu majetku a spravedlivý proces. Rozhodnutí Obvodního soudu proto zrušil a nařídil pojišťovně výplatu plné částky, o kterou manželé přišli.

Dobrá rada nad zlato

Těšíte se na dovolenou a bojíte se, že vám ji něco pokazí? Nejdříve si ověřte, zda je cestovní kancelář, se kterou se chystáte vydat na dovolenou, pojištěna proti úpadku. Zde naleznete vyhledávač, do kterého stačí vepsat název cestovní kanceláře a systém vám tuto informaci sdělí.

Od našich poradců si následně nechejte vše vysvětlit a “ušít” pojištění na míru tak, aby vás chránilo před všemi možnými riziky. Zabezpečíte se tak proti škodám, které mohou nastat před dovolenou, cestou na ni nebo přímo na místě vašich dovolenkových dní. Od ledna 2017 budeme moci nabídnout celoroční cestovní pojištění KOLUMBUS ABONENT až pro šest osob za 600 Kč ročně.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena