NELEGÁLNÍ KOPÍROVÁNÍ PLATEBNÍCH KARET – SKIMMING

9. červen 2016

Dovolená se blíží, těšíte se nebo ano? Ovšem pozor na to, aby vám vaše vytoužené letní dny nic nezkazilo.

Počasí ani kvalitu jídla ve vaší dovolenkové destinaci sice neovlivníme, ale poradíme vám, nač si dát pozor, abyste na dovolené nepřišli o peníze.  Případy skimmingu, tedy nelegálního kopírování karet, jsou totiž čím dál častější.

Okopírovali mi kartu při výběru z bankomatu. Asi za dva měsíce volala banka, že byly pokusy o výběr v New Yorku. Z účtu mi zmizely asi dva tisíce, víc jsem na něm, naštěstí, neměl. Banka mi peníze vrátila, ale trvalo to asi měsíc.

V tomto případě měl postižený docela štěstí v neštěstí. Přišel o relativně malou částku, protože na účtu víc neměl, ale co když se něco podobného stane v zahraničí na dovolené? Nechcete u sebe mít hotovost, protože čtete varování před pouličními zloději, střežíte tedy kartu jako oko v hlavě a pak najednou “Ejhle, prachy fuč!”.

Zmizely nám peníze z karty, kterou platil manžel někde v USA na jakési malé benzince tankování. Nabral naftu za 50 dolarů a pak nám zmizelo dalších asi čtyři sta, než jsme na to přišli a kartu zablokovali.

Tankování, výběr peněz z bankomatu, neopatrnost při zadávání kódu PIN. Na dovolené bohužel nestačí sledovat dění kolem sebe a držet ruku na kapse s kartou, napadené bankomaty vás mohou poškodit mnohem víc. Jak taková krádež probíhá?

Ano, to se mi stalo už před osmi lety. V Singapuru jsem kupoval CD walkmana a prodavač řekl, že má čtečku v kanceláři. Kartu jsem pustil z očí jen na chvíli a za týden mi najednou ubylo dalších sto dolarů.

Krádež peněz z vašeho účtu prostřednictvím vaší karty

  • ani v hotelu, ani v obchodě, ani v restauraci nebo na benzince nedávejte kartu obsluze. Pokud mají čtečku v jiné místnosti, doprovoďte je tam. Je lepší dívat se na zamračeného zaměstnance hotelu nebo obchodu, dotčeného vaší nedůvěrou, než abyste se mračili sami při sledování úbytku peněz z vašeho účtu
  • hlídejte si PIN jako ostříži. Při jeho zadávání kryjte klávesnici nebo displej bankomatu tělem, v restauracích či obchodech se neostýchejte zakrýt jej rukou. A ten lísteček s PINem, nalepený na kartě nebo uložený v peněžence, rychle roztrhejte!

Krádež peněz z vašeho účtu přes vaši bezkontaktní kartu

Bratrovi zmizely z účtu necelé tři tisíce. Někdo pravděpodobně chodil a po částkách menších než 500 Kč mu je z karty odčerpával.

  • Bezkontaktní karty jsou skvělé, pohodlné a pro rychlé menší nákupy ideální. Ovšem stejně jako v předchozím případě je nesmíte dát z ruky. I bez znalosti PINu vás totiž mohou zloději o peníze obrat. Banky ovšem často nastavují ochranu tak, aby vás čtečka vyzvala k zadání PINu buď po třech platbách nebo při platbách nad určitou kumulovanou částku. Bude vás to obtěžovat méně, když si uvědomíte riziko možné ztráty peněz.

Krádež peněz z vašeho účtu prostřednictvím skimmingu

  • skimming neboli nelegální kopírování platebních karet, je rozšířen nejen v zahraničí, ale pozor si musíte dávat i u nás. Kdekoliv, ať už v Praze, Brně, Vídni, Benátkách nebo třeba v Paříži, uvidíte na bankomatu něco zvláštního, neriskujte a přejděte k jinému.  Ideálně k bankomatu, který je umístěn přímo v budově nějaké banky nebo jinak sledovaného objektu.

Čeho si na napadeném bankomatu můžete všimnout? Zesíleného nebo nezvykle tvarovaného rámečku kolem prostoru, do kterého vsunujete kartu. Lišty u výdeje hotovosti. Ale i když vám připadá vše v pořádku, zbystřete v momentu, kdy vám bankomat nevrátí kartu nebo nevydá hotovost.

Přesně takhle totiž probíhá skimming. Když se vaše karta nevysune zpět, neopouštějte bankomat!

Je totiž pravděpodobné, že zloděj čeká za rohem a v momentě, kdy se vzdálíte hledat policistu nebo jinou pomoc, odebere z bankomatu falešný rámeček i s vaší zadrženou kartou a zmizí. Vaše finance následně taky.

Když se bankomat tváří, že vám vydává peníze, ale žádných se nedočkáte, zůstaňte na místě a stejně jako v předchozím případě neopouštějte bankomat!

Pro podvodníky by to totiž byla ideální příležitost, aby mohli v klidu odebrat falešnou lištu u okýnka na výdej hotovosti. S lištou by samozřejmě vzali i vaše finance a dovolenkové nákupy byste museli oželet.

Jak se svých peněz domoci zpět?

Mně žádné peníze na dovolené v Dominikánské republice nezmizely. Když jsem se totiž pokusila svou kartu poprvé použít, moje banka vyhodnotila situaci tak, že určitě došlo ke zneužití karty, protože co já bych tam asi tak dělala. Kartu mi promptně zablokovali sami, aby mě ochránili.

Uznáváme, že v dané chvíli se turistka asi necítila nejlépe, ale naštěstí se z jejího příběhu stala časem veselá historka, protože vše dobře dopadlo. Bankéř jí totiž vzápětí volal, aby si ověřil, že částku vybírala skutečně ona a následně kartu odblokoval.

Tímto způsobem banky své klienty chrání, a proto nebuďte překvapeni, když si budete v zahraničí chtít vybrat větší částku peněz a namísto připravené hotovosti v bankomatu vám začne zvonit telefon.

Pokud ke krádeži ale skutečně dojde, okamžitě ji nahlaste a požádejte o zablokování karty. Bance poté podejte reklamaci, kterou banka vyřídí a odcizené peníze vám vrátí na účet a zároveň vám vydá novou kartu. V těchto situacích vám může pomoci správně zvolené cestovní pojištění. Neváhejte se poradit se svým finančním poradcem o nejvhodnější cestovní pojistce.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena