Ochrana životních jistot

6. července 2015

 Říká se, že peníze hýbou světem. I když mít peníze není smyslem našeho života a našeho celoživotního snažení, je na tomto rčení hodně pravdy. Mít vždy k dispozici dostatek finančních prostředků nám umožňuje žít spokojeným životem a plnit si svá přání a cíle.

Proto chodíme do práce nebo podnikáme. Dokud máme pravidelný příjem a dostatečnou finanční rezervu, všechno funguje jak má a my si budujeme svoji životní úrověň. Avšak někdy všechno nefunguje právě tak, jak bychom si přáli. Co když dojde k události, kdy příjem bude nižší, nebude vůbec a nebo budou nečekané velké výdaje? Co se v takovém případě stane s naší životní úrovní?

Pojďme se nejdříve podívat na ty nečekané události. Především je to ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, úraz a invalidita. Také velká škoda na majetku může velmi negativně zahýbat s rodinnou ekonomikou. V případě trvalých následků musíme počítat i s možností, že i naše možnosti pracovního uplatnění budou omezené.

A nesmíme zapomínat i na to nejhorší, kdy rodina příjde o svého živitele. V každém případě se naše životní úroveň sníží buď přechodně nebo trvale. Je zřejmé, že naše životní úroveň a životní úroveň našich blízkých potřebuje ochranu, chcete-li jistotu.

Stát má k dispozici určité nástroje, pomocí nichž nás chrání. Avšak také jste si už toho všimli, že spoléhat jen na stát není vždy to nejlepší? Dá se bez nadsázky říci, že podstatná část našich životních jistot záleží na někom jiném. Položme si otázku: Na kom tedy záleží? Ano, máte pravdu, na tuto otázku je pouze jediná správná odpověď.

Jak si ale životní jistoty vybudovat? V tomto případě nikdy není jen jediné řešení. Možnosti jsou a je jich celá škála. Ne každé řešení je ale vhodné pro každého. Záleží především na našich potřebách a cílech a také na našich možnostech a prioritách. Konkrétní způsob, jak dosáhnout životních jistot je ovšem trochu jiná kapitola.

Jak jste na tom vy? Máte jistotu ve svém životě a nebo mohou nastat události, které by vás přivedly do těžko řešitelné situace?

A závěrem jedno doporučení: Nesvěřujte svůj osud náhodě a poraďte se o možnostech řešení se svým finančním poradcem.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena