Oddlužení jednoho z manželů

2. říjen 2018

Oddlužení jednoho z manželů je jedna z možností jak se zbavit dluhů aniž by ten druhý musel absolvovat “omezení” s oddlužením spojená. Nutno ovšem říci, že prakticky existuje pouze jediná varianta, kdy se oddlužení “vyplatí” samostatně a to v případě, že dluhy vznikly před manželstvím. Dluhy vzniklé před manželstvím Řekněme, že se bavíme o mladém […]

Oddlužení jednoho z manželů je jedna z možností jak se zbavit dluhů aniž by ten druhý musel absolvovat “omezení” s oddlužením spojená. Nutno ovšem říci, že prakticky existuje pouze jediná varianta, kdy se oddlužení “vyplatí” samostatně a to v případě, že dluhy vznikly před manželstvím.

Dluhy vzniklé před manželstvím

Řekněme, že se bavíme o mladém páru, který za sebou má pár let chození a rozhodnou se vstoupit do svazku manželského. Jeden z nich má ovšem dluhy a chtěl by se v budoucnu nechat oddlužit. Mohlo by se zdát, že zde je vše naprosto bezproblémové – vždyť dluhy vznikly jednomu z manželů prokazatelně před manželstvím, takže jsou jednoznačně jen jeho. Pokud ale neprovedete úpravu režimu společného mění manželů (SJM), sňatkem spojí oba manželé veškerý svůj majetek, včetně dluhů a tímto se majetek manželky automaticky stává postihnutelným v rámci vymáhání dluhů manžela.

V praxi často stačí prokázat, že dluhy vznikly před manželstvím, určitě je ale lepší zvolit “neprůstřelnou variantu” a to “předmanželskou smlouvu”. Tedy dohodou o změně režimu SJM. Pro tyto smlouvy existuje speciální “registr”, do něhož u notáře dohodu necháte ověřit a vložit –  to je opatření proti zpětnému sepisování předmanželských smluv. Pokud takovou dohodu sepíšete, tak se při následném oddlužení postupuje prakticky jako byste ani manželé nebyli.

Dluhy vzniklé během manželství

Pokud dluhy vznikly během manželství existuje prakticky minimum variant, kdy nedojde k postihu SJM. Může jít například o dluhy týkající se majetku, který výhradně náleží druhému z manželů, nebo v případě, kdy dluhy převzal manžel bez souhlasu druhého manžela, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny (§ 710 NOZ) – tady pak záleží na posouzení konkrétního případu, zda ten dluh, který manžel převzal je přiměřený, tj. třeba půjčka nákup TV v desítkách tisíc Kč ano, ale půjčka nad 500.000,- Kč už bude nejspíš za limitem, a to vždy s přihlédnutím k běžnému hospodaření manželů.

Buďte upřímní sami k sobě

Pokud existuje nějaké opravdu vhodné doporučení co se insolvence týče, pak je to upřímnost a to upřímnost hlavně sami před sebou. Řekněte si na rovinu, zda dluhy s kterými se potýkáte ve vašem lidském vnímání jsou dluhem společným, nebo zda vnímáte vzniklý dluh jako nefér a křivdu.

Pokud jde o ten druhý případ, prověřte prokazatelnost vzniku dluhů bez vašeho vědomí. Může vám to pomoct, s největší pravděpodobností vám to ale nepomůže. Jednou jste manželé, kteří hospodaří spolu a přesně v tomto duchu je i nastavena možnost oddlužení manželů. Je výhodnější a nese méně ale. Zkuste nehledat kličky a postavit se problémům čelem. Pět let, které jsou aktuálně nastaveny jako doba pro oddlužení uteče jako voda a pokud vám permanetně dýchají exekutoři na krk velmi se vám uleví. Budete od nich totiž mít naprostý klid.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

Důležité odkazy

© 2021 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena

© 2021 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena

Náš web využívá soubory cookies k účelům statistiky a analýzy návštěvnosti.
Používáním webu souhlasíte s jejich využitím. Více informací o cookies naleznete zde.