Pomoc v mateřství – kde brát peníze 2?

10. dubna 2017

PPM – peněžitá pomoc v mateřství PPM je náhrada za ušlý příjem po dobu trvání mateřské dovolené. Mateřská dovolená začíná 8-6 týdnů před stanoveným termínem porodu. PPM je vyplácena 28 týdnů v případě narození jednoho dítěte a 37 týdnů v případě narození vícerčat. PPM je dávka, kterou vyplácí správa sociálního zabezpečení, a to buďto platbou […]

PPM – peněžitá pomoc v mateřství

PPM je náhrada za ušlý příjem po dobu trvání mateřské dovolené. Mateřská dovolená začíná 8-6 týdnů před stanoveným termínem porodu. PPM je vyplácena 28 týdnů v případě narození jednoho dítěte a 37 týdnů v případě narození vícerčat.

PPM je dávka, kterou vyplácí správa sociálního zabezpečení, a to buďto platbou na účet nebo složenkou – způsob platby si ve formuláři určíte.
Peněžitou pomoc v mateřství může z více důvodů pobírat i jiná osoba krom matky. V případě, že chcete například na mateřskou dovolenou poslat tatínka, můžete tak učinit po vyplnění tohoto formuláře, jímž stanovíte manžela (či otce dítěte) jako osobu, které svěřujete dítě, po dobu trvání mateřské dovolené, do péče.

Kdy mám na PPM nárok?

Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena z hrazeného nemocenského pojištění. Toto pojištění za zaměstnance platí povinně zaměstnavatel. V případě OSVČ je účast na nemocenském pojištění dobrovolná, takže záleží pouze na daném podnikateli, zda si nemocenské pojištění platil, či nikoli. Pokud nemocenské pojištění není hrazeno dle stanovených pravidel, nárok na PPM nevzniká. 

Zaměstnanec

– 270 dní v posledních 2 letech musí být nemocenské pojištění zaměstnavatelem hrazeno

OSVČ

– 270 dní v posledních 2 letech a 180 dní v posledním roce muselo být nemocenské pojištění hrazeno
– výše PPM je u OSVČ odvozena od výše stanovené částky pro placení nemocenského pojištění (nemocenské pojištění je u OSVČ dobrovolné a částka volitelná)

Student

– v případě studentů je nemocenské pojištění bráno jako hrazené (pokud je studium úspěšně dokončeno)

Nezaměstnaní

– nezaměstnaným nárok na PPM nevzniká, protože nesplnili stanovené podmínky pro jeho čerpání
– mohou ale čerpat příspěvek, který následuje právě po peněžité pomoci v mateřství tzv. rodičovský příspěvek

Jak o PPM požádat?

Žádost o PPM vám vystaví váš gynekolog těsně před nastoupením na mateřskou dovolenou. Tuto žádost následně doručíte buďto svému zaměstnavateli nebo přímo na správu sociálního zabezpečení (v případě, že jste OSVČ).

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena