Připravte se na Vánoce

30. listopadu 2016

Obchodníci nás o “vánocích za dveřmi” přesvědčují už od srpna. Ovšem nyní to skutečně začíná být pravdou, což samozřejmě přináší otázku, koho z příbuzných a přátel máte čím potěšit a překvapit. 

Včas a bez stresu

Pokud se chcete vyhnout stresu z nákupů těsně před Vánoci, kdy v návalech v obchodních centrech ztrácí nervy i člověk za jiných okolností klidný a vyrovnaný, nakupujte především s předstihem.

Nedávejte si předsevzetí, že příští rok ale už opravdu dárky vyberete včas, prostě to udělejte.

Polovina listopadu je jednou z posledních možností, jak se ubránit předvánočním davům lidí. Shon ještě nezačal, ale obchody už nabízí dárkové zboží. Samozřejmě, že tlačenici se lze vyhnout třeba i tím, že nakoupíte v internetových obchodech, stresu se ale nevyhnete. Zejména u méně renomovaných e-shopů není vždy informace o stavu zboží skladem spolehlivá, a i doba dodání se může prodloužit. Snadno se pak přihodí, že budete dříve objednaný dárek znovu shánět někde jinde.

Dalším úskalím, které hrozí i u prověřených internetových prodejců, je před Vánoci doprava obecně – pošta i spediční služby jsou přetížené, dodávky se protahují a kvůli velkému množství přepravovaných zásilek mohou balíčky občas dorazit pozdě, přijít poškozené a v nejhorším případě se někdy dokáže váš dárek ztratit úplně. Takže i zde platí: nakupujte včas.

Kde na dárky vzít?

Dobrá otázka. Pokud alespoň trochu plánujete rodinné finance a nepostihl vás nějaký nečekaný výdaj, máte určitě potřebné peníze na dárky odložené stranou. A samozřejmě, dárky musíte kupovat podle svých možností.

Je nesmysl se před svátky zadlužovat jen proto, abyste se blýskli před svým okolím drahými dárky. Peníze si půjčujte s rozvahou a na věci důležité a nezbytné, ne na předměty spotřební povahy. Půjčit si peníze na dárky je proto stejně neuvážené, jako nadělat si dluhy kvůli cestě na dovolenou.

Konec konců, vaši nejdražší možná stejně víc ocení dárek možná levnější, ale dobře zvolený. Nestalo se vám někdy, že jste dostali zjevně drahou věc a v duchu přemýšleli, že by se za stejné peníze dalo pořídit něco, o co byste stáli mnohem víc?

Drobnost někdy udělá víc radosti.

autor: kapitol.cz