Sirotčí důchod a letní brigáda

10. srpen 2016

Přišel vám dopis od Sociální správy o tom, že vám bude odebrán sirotčí důchod, který dostáváte po úmrtí jednoho z rodičů? Nelekejte se, není to trest za to, že jste si našli letní brigádu, je to jen formalita v případě, že stále studujete.

Přišel mi dopis ze “sociálky”…

Česká správa sociálního zabezpečení rozesílá v létě studentům, hlavně absolventům, pobírajícím sirotčí důchod, oznámení o ukončení jeho výplaty. Pokud tento dopis přišel i vám, vyžádejte si na studijním oddělení své školy potvrzení o tom, že zde stále studujete. Potvrzení musí obsahovat vaše osobní údaje včetně rodného čísla, ročník a termín předpokládaného ukončení studia. Zároveň na něm musí být všechny údaje o škole, na které studujete. Pokud jste studium dočasně přerušili, vyžádejte si toto potvrzení i po obnovení studia.


Co když potvrzení neodešlu hned?

Sirotčí důchod, který vám od oznámení o jeho odebrání sociální správa přestala vyplácet, vám doplatí v plné výši, aniž byste o to museli žádat, ihned poté, co jí potvrzení o studiu doložíte. Pokud to z nějakého důvodu neuděláte hned, ale až za několik měsíců a sociální správa uzná, že na sirotčí důchod máte celou dobu nárok, doplatí vám jej i za tuto dobu.


Letní brigáda sirotčí důchod neohrozí

Jestliže si během školy vylepšujete svou finanční situaci brigádou, přiložte k potvrzení o studiu i prohlášení o tom, že vám vaše výdělečná činnost nezakládá účast na pojištění. Pokud jste během studia vedeni jako uchazeči o zaměstnání na Úřadě práce, ale nepobíráte podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, máte na svůj sirotčí důchod i nadále nárok. Vyžádejte si jen na krajské pobočce Úřadu práce potvrzení o tom, že nepobíráte ani podporu v nezaměstnanosti, ani podporu při rekvalifikaci.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena