STAŇTE SE INVESTOREM

29. června 2016

Investováním můžete získat nebo zhodnotit své finanční prostředky. Pokud jich nemáte nazbyt, začněte pomalu a opatrně, ale neodkládejte to.

Že nemáte peníze? Nevadí, poradíme vám, jak na to.

Upozorníme vás na tři hlavní ukazatele výhodnosti dané investice – výnos, riziko a šanci na prodej investice (likviditu), podle kterých rozdělujeme jednotlivé typy investic na konzervativní, vyvážené a agresivní.

Konzervativní investice: Výnos odpovídá míře rizika, v tomto případě nepříliš vysoké

Vyvážená investice: Můžete získat víc, ale víc také riskujete.

Agresivní investice: Váš zisk může být obrovský, ovšem také můžete o vložené prostředky přijít. Tento typ investiční strategie vám v případě, že teprve začínáte a počítáte každou korunu, rozhodně nedoporučujeme.

Existuje několik typů investic, kterými můžete zhodnotit své peníze

Pojďme se spolu podívat na ty základní, které jsme seřadili podle abecedy.

Akcie

Nákup akcií, ať už přímo nebo prostřednictvím akciových fondů, je pro někoho koníčkem a pro jiného noční můrou. K investování do akcií potřebujete buď skvělého brookera, kterému naprosto věříte nebo spoustu znalostí a informací o akciových trzích. Investovat do akcií vám, hlavně zpočátku, doporučujeme s nejvyšší opatrností. Nákup akcií berte jako krátkodobou investici, nepřetržitě sledujte burzovní aktuality a buďte neustále v pohotovosti, abyste mohli reagovat na sebenenápadnější změnu. Na cenu akcií může mít vliv i taková drobnost, jako je třeba bulvární fotografie ze soukromí majitele firmy, pořízená na opačném konci světa. Akciové zprávy se šíří rychle, takže pokud jste začátečníci, najděte si spolehlivého poradce a probírejte s ním každý svůj “akciový” krok.

Děti

Říká se, že jedno dítě vás v horizontu let stojí stejně, jako kdybyste si pořídili vysněné ferrari. Faktem je, že finanční prostředky na tuto “investici” potřebujete už před jejím narozením a pak pravidelně měsíc co měsíc až do dospělosti. Ovšem hlavní složkou investování do svých dětí jsou váš čas a láska. Pokud těmito faktory nešetříte, vaše investice do potomků bude vysoce zisková.

Dluhopisy

Cenné papíry, vydávané zpravidla jednotlivými státy, bývají řazeny mezi tzv. konzervativní investice. Vložené finanční prostředky jste dostali zpět sice za delší dobu (i v horizontu několika desítek let), ale se ziskem. V současnosti ale buďte i při tomto způsobu investování opatrní, jak se v nedávné době ukázalo na případu Řecka.

Fondy

Akciové fondy, podílové fondy, smíšené fondy, garantované fondy… Investičních fondů, do kterých můžete vložit své peníze, je hodně. Vyberte si fond, který má dobrou a prokazatelnou historii, v dlouhodobém horizontu vykazuje svým investorům příjmy a neslibuje nemožné. Pokud vás k investici do fondu někdo láká na extra vysoký a přitom bezpečný a bezrizikový výnos, nevěřte mu. Výše výnosu je přímo úměrná míře rizika, kterou investor musí podstoupit.

Kapitálový vstup do firem

Jestli už máte s investováním nějaké zkušenosti, může být tato forma investice zajímavá i pro vás. Patří ale spíše do kategorie “agresivních investičních strategií”, protože i úspěšná forma s dlouhou historií se může dostat do potíží. Natož pak firma z těch začínajících, které jsou právě častým zájmem investorů. Ovšem možnost podílet se na něčem novém, zajímavém a snad ziskovém je jistě lákavá.

Komodity (zlato, drahé kovy)

Zlato, stříbro, drahokamy a další suroviny jsou jako investice velmi oblíbené. I když jejich cena reaguje na výkyvy trhu, válečné konflikty nebo změny politických zřízení jednotlivých států, lze je považovat za vcelku vyváženou, ale přesto cenu zlata průběžně a neustále sledujte nebo tím někoho pověřte.

Reality

Investování do nemovitostí je v poslední době velmi oblíbené (podle situace na trhu až moc). Sarkastickou poznámkou v závorce reagujeme na ceny domů, bytů i pozemků, které se v posledních dvou letech vyšplhaly do závratných výšek. V současné době vám proto radíme, abyste se při koupi nemovitosti neunáhlili a pokud ji berete jako investici, poraďte se s odborníky o možnosti jejího dalšího využití. Nechte si odhadnout možné příjmy z pronájmů, spočítejte si náklady a pak se teprve rozhodněte. Investice do nemovitostí je každopádně jednou z nejbezpečnějších a nejvýnosnějších investic v případě, že nakoupíte za dobrou cenu.

Spořící účty

Zmínit je musíme, ale moc pozitivních informací nebo snad doporučení vám k investicím nedáme. Při pohledu na nízké úroky z vkladů, míru inflace a náklady na vedení účtů se o investici v dnešní době totiž hovořit nedá.

Termínované vklady

Tak bezpečné a tak nudné, že? Termínované vklady dnes investorům bohužel moc radosti nepřinášejí. Termínované vklady jsou bezpečné a jejich výnos je přímo úměrný délce, jakou si nastavíte. Pozor na jednu věc – k penězům se dříve, než vyprší sjednaný termín, nedostanete a pokud ano, pak s pokutou, která vám investici znehodnotí. Každopádně tento typ investování hlavně začínajícím a opatrným investorům doporučujeme.

Vzdělání

I touto formou investice můžete zhodnotit své prostředky. Vzděláním získáte informace, které vám následně poslouží k postupu ve firemní hierarchii, k úspěšnějšímu vedení své firmy, k výnosnějšímu podnikání a podobně. Investujte uvážlivě, prověřte si každou školu, kurz, pořadatele semináře i příslušného lektora. Ačkoliv se vám částky za některá školení, kurzy či semináře mohou zdát vysoké, náklady na ně se vám často několikanásobně vrátí.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena