Už vám nepůjčí jen tak někdo

2. březen 2017

ČNB začala v loňském roce postupně přebírat dohled i nad nebankovními subjekty, není tedy divu, že zpřísňují pravidla právě pro nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Doposud stačilo živnostenské oprávnění a mohl půjčovat peníze kdokoli. Ode dneška tomu bude ale jinak. ČNB stanovila nová pravidla pro společnosti, které se chtějí věnovat půjčování peněz. Do dnešního dne, tedy […]

ČNB začala v loňském roce postupně přebírat dohled i nad nebankovními subjekty, není tedy divu, že zpřísňují pravidla právě pro nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů.

Doposud stačilo živnostenské oprávnění a mohl půjčovat peníze kdokoli. Ode dneška tomu bude ale jinak. ČNB stanovila nová pravidla pro společnosti, které se chtějí věnovat půjčování peněz. Do dnešního dne, tedy do 1. března, měly tyto „půjčovací firmy“ (nebankovní společnosti, malé firmy tohoto typu, leasingové společnosti apod.) možnost podat žádost o licenci, která je od 1. 3. 2017 povinná. Žádosti mohly společnosti podávat od 1. prosince loňského roku v elektronické formě. Pokud tak doposud neučinily, nemohou dále peníze půjčovat a jejich oprávnění pro poskytování spotřebitelských úvěrů zaniká.

Co tedy nově tyto společnosti musí splňovat?

  • musí vlastnit licenci ČNB (povolení o poskytování úvěrů a půjček)
  • musí splňovat kvalifikační a důvěryhodnostní požadavky
  • musí mít základní kapitál minimálně 20 mil. Kč, který pod tuto hranici nesmí klesnout ani v průběhu další existence

Firmy, které budou nabízet půjčky i nadále, a to bez splnění výše uvedeného, vyslouží si pokutu až ve výši 20 mil. Kč. Než si půjčíte, nahlédněte do veřejného registru, kde si licenci poskytovatele můžete ověřit.