Vyvázání z hypotéky při rozvodu

4. březen 2015

Rozvod není bohužel v naší republice nic ojedinělého. Rozvádí se u nás až polovina manželství. Bohužel společně ruku v ruce se starostmi o svůj rodinný život přichází i materiální vyrovnání.

Pokud máte to štěstí a lze se s manželem, či manželkou domluvit, existuje více možností, jak z hypotéky druhého „vyvázat“ nebo jak jinak vyřešit rozdělení majetku a hypotéky. Jedná se pouze o případy hypotéky, kdy jsou jako dlužníci vedeni oba z manželů. Pokud je hypotéka psána pouze na jednoho z manželů, není třeba následujících kroků.

Řešení:
1. PRODEJ NEMOVITOSTI A VYPLACENÍ HYPOTÉKY
Pozor na dobu fixace. Nejlepší dobou, kdy nemovitost prodat je počkat na konec fixace úrokové sazby. Pokud vyplatíte nemovitost dříve, bude vám dle smluvních podmínek počítána sankce za předčasné splacení.

2. PŘENECHÁNÍ HYPOTÉKY DALŠÍMU MAJITELI
Nemovitost si nemusíte nechávat ani vy, ani váš ex-partner. Kupující musí samozřejmě splňovat podmínky pro splácení a banka nechá hypotéku přepsat na nového „dlužníka“. Dále pokračuje ve splácení hypotéky za stávajících podmínek.

3. REFINANCOVÁNÍ HYPOTÉKY
Jeden z partnerů se rozhodne vzít novou hypotéku, kterou překryje tu stávající a „osvobodí“ tím ex-partnera/ku. Znovu je tu třeba dívat se na dobu konce fixace. Zase půjde o předčasné splacení hypotéky.

4. VYVÁZÁNÍ JEDNOHO Z MANŽELŮ
Další z možností zbavení dluhu jednoho z manželů je vyvázání jednoho z hypotéky. Ten z manželů, kterému hypotéka zůstává, musí mít dostatečný příjem pro splácení. Je to z toho důvodu, že se hypotéka bude posuzovat znovu, protože jsou nové skutečnosti, které je bankou třeba ověřit. V případě, že na splácení hypotéky stačit nebudete, je možnost nechat někoho z příbuzných, nebo nového partnera, aby přistoupili k hypotéce.
K vyvázání je nutno doložit potvrzení o rozvedení manželství nebo doklad o zúžení společného jmění manželů. Banka musí tento krok schválit, pokud tak učiní, postupujte dále dle pokynů. Každá banka v těchto případech postupuje jinak, nemůžeme vám tedy poradit přesný postup.

V případě problémů, či dotazů, kontaktujte svého finančního poradce, který je připraven poradit vám i v těchto situacích.