Zahraničí, krása i nebezpečí

8. srpen 2016

Někteří vaši přátelé již mají dovolenou za sebou, jiní ji teprve plánují. A co vy, ještě jste se nerozhodli? Chcete poznávat nové a zajímavé země, toužíte po vzrušení a adrenalinu? Zajímají vás turisticky méně vyhledávané oblasti a chcete poznat život místních obyvatel?

Zní to krásně, ale buďte opatrní. Rozhodnutí, kam jet, je čistě na vás. Každopádně si přečtěte varování před cestami do zemí, kde by se vám dovolená nemusela vydařit podle vašich představ. K varování přidáváme i doporučení v případě, že už jste se rozhodli a plány nechcete měnit.

Ale nejdříve udělejte dvě věci. Základní dvě věci. Důležité dvě věci!

  1. Uzavřete cestovní pojištění, které vám pomůže v nepříjemných situacích. Úraz, nemoc, poškození nebo odcizení věcí – nechte si poradit s pojištěním na míru tak, aby vás co nejlépe ochránilo podle toho, kam se chystáte.
  2. Zaregistrujte se v systému DROZD, který spustlo Ministerstvo zahraničí pro občany České republiky. Když uvedete, kdy a kam se chystáte, dostane se vám v případě nebezpečí rychlé a účinné pomoci, snadněji se spojíte se svými blízkými nebo pomocí sms či e-mailu dostanete přímo od Ministerstva zahraničí varování v případě, že by zachytilo zprávy o hrozícím útoku nebo katastrofě.

A teď se pojďme podívat na země, které jsou pro cestovatele sice velmi atraktivní, ale zároveň nebezpečné.

Bangladéš

Aktuálně v této zemi probíhají nepokoje a cizinci jsou vystaveni častým útokům. Ministerstvo proto varuje před pobytem v místech, kde se zdržuje větší množství cizinců/turistů. Toto varování se týká jak velkých měst a frekventovaných míst v nich, jako jsou restaurace, sportovní areály, kluby nebo konferenční centra, tak i nechráněného pohybu (pěšky nebo v menších dopravních prostředcích, jako je rikša, kolo a podobně).

Barma/Myanmar

Ze stejného důvodu varuje Ministerstvo zahraničí i před pobytem v Barmě. Stále se zde bojuje, takže se můžete buď dostat do středu mezi ozbrojenci a armádou. Velkým nebezpečím jsou rovněž neoznačené nášlapné miny. Nejkritičtější je situace podél hranic s Laosem, Čínou a Thajskem.
Místní úřady v Myanmar na konci července potvrdily výskyt cholery v několika okresech (Pyay, Pegu, Aunglan) a v oblasti Makwei. Pokuse se zrovna do těchto míst chystáte, nepijte vodu z veřejných zdrojů, bezpečnější je voda balená.

Makedonie

Chystáte se do vlídného, slunečného a přátelského Řecka? Pokud pojedete přes Makedonii po dálnici (Kumanovo, Skopje, Veles, Gevgelia), řiďte se zvýšenou pozorností. Místní úřady vyzývají řidiče k opatrnosti vzhledem k migrantům, kteří tuto trasu občas využívají.

Turecko

Poznávání krás této země odložte na klidnější časy a raději využijte služeb areálu, kde máte zaplacenou dovolenou. Cestování do jihovýchodních částí Turecka, Ankary a Istanbulu se raději vyhněte úplně a při pohybu mimo hotelové komplexy u sebe mějte své cestovní doklady.

Kostarika, Panama

Chřipka H1N1, jejíž výskyt potvrdili hygienici těchto států začátkem léta, je obzvlášť nebezpečná pro lidi s dýchacími obtížemi. Protože se v obou zemích vyskytly i smrtelné případy této nemoci, raději se nezdržujte v místech, kde se pohybuje hodně lidí.
V Panamě je navíc nahlášen i výskyt viru zika.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

Důležité odkazy

© 2021 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena

© 2021 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena

Náš web využívá soubory cookies k účelům statistiky a analýzy návštěvnosti.
Používáním webu souhlasíte s jejich využitím. Více informací o cookies naleznete zde.