Dostali jste neschopenku? Tak raději pěkně ležte.

6. srpen 2016

Od doktora do lékárny a z lékárny rovnou domů by měly vést vaše kroky v případě, že jste si kašlem, teplotou nebo čímkoliv jiným vysloužili “neschopenku”.

Že si ale potřebujete něco zařídit? Pak raději o pomoc požádejte příbuzné nebo přátele, protože porušení režimu pracovní neschopnosti by se vám nemuselo vyplatit.

V první polovině letošního roku se o tom přesvědčilo 1 686 lidí, kterým pracovníci okresních zpráv sociálního zabezpečení buď zkrátili nebo rovnou odebrali nemocenské dávky. Při plánovaných 84 219 kontrolách přistihli nejvíc – 256 “hříšníků” v Plzeňském kraji, 173 v Moravskoslezském a 152 v Pardubickém.

Copak jako nemocný mám nějaké povinnosti?

Ano, raději si je pojďme připomenout. Jestliže jste od lékaře dostali potvrzení o pracovní neschopnosti, nezbývá, než dodržet režim, který vám doktor určil.

  • Chcete se nechat opečovávat rodinou či přáteli a marodit jinde, než doma? Pak musíte nahlásit lékaři adresu a na té se také po celou dobu své pracovní neschopnosti zdržovat.
  • Toužíte po pobytu na čerstvém vzduchu? Pokud to umožňuje vaše nemoc nebo úraz, požádejte svého doktora o vycházky. Může vám je napsat maximálně na 6 hodin denně v době mezi 7. až 19. hodinou a pokud to udělá, dodržte jejich dobu.
  • Říkáte si, že když v karenční době, tedy v prvních třech dnech pracovní neschopnosti, stejně nedostáváte žádnou výplatu, nemůže vám přijít kontrola? Opak je pravdou, raději zůstaňte v posteli.
  • A ne, rozbitý zvonek nebo chybějící jmenovka na něm či na dveřích vám alibi neudělají. Pokud vás případná kontrola nebude na dané adrese moci dohledat, nic vám nepomůže, že jste se s pracovníkem sociální správy nacházeli pár metrů od sebe.

Jaký mají kontroly smysl?

Kontroly dodržování režimu práceneschopného pojištěnce, které plánují okresní správy sociálního zabezpečení, mají zabránit možnému zneužívání pracovních dávek. Pracovníci, kteří je provádějí, se už setkali se spoustou nejrůznějších odůvodnění a vysvětlení, proč kontrolovaného člověka nezastihli doma. Paradoxem je, že jedním z velmi častých důvodů bylo “Jen jsem si odskočil do práce, musel jsem tam něco dodělat.”. Bohužel tento důvod není v souladu s podmínkami pro výplatu nemocenských dávek, takže o záskok raději poproste kolegy.

Šanci na vysvětlení dostanete

Kontroly podléhají pravidlům, nebojte se. Pověřený zaměstnanec OSSZ vám musí ukázat svůj průkaz a do vašeho Potvrzení o pracovní neschopnosti neboli “neschopenky” zapíše, kdy kontrola proběhla.
Pokud vás nezastihne doma, písemně vás vyzve k tomu, abyste jej kontaktovali u příslušné správy sociálního zabezpečení a dá vám možnost vysvětlit, co vás vyhnalo z postele. Vaše důvody buď přijme nebo zahájí správní řízení, na jehož konci může být, bohužel, již zmíněné zkrácení nebo odebrání nemocenských dávek. Záznam dostanete vy, váš lékař i váš zaměstnavatel.

Šéf za dveřmi!

Jestliže po zazvonění zvonku uvidíte kukátkem za dveřmi svého zaměstnavatele, raději mu otevřete. V prvních 14 dnech vaší pracovní neschopnosti vám sice může donést vitamíny, ale také provést kontrolu a když vás doma nenajde, čekají vás potíže. Za první dva týdny pracovní neschopnosti vám totiž vyplácí náhradu mzdy on, takže má ze zákona možnost vás navštívit a váš stav si ověřit.

Tabulka: Kontroly dodržování režimu dočasně práceneschopných pojištěnců k 30. 6. 2016

Zdroj: ČSSZ

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena