Jak funguje klasická hypotéka?

9. srpen 2016

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který se vyznačuje relativně nízkým úrokem. Typické pro hypotéku je, že je splácena anuitně. 

Co je to ANUITA?

Výše anuitní splátky je v čase neměnná, mění se pouze poměr ingrediencí, ze kterýchje složena (vy platíte stále stejnou částku):

  1. úmor – samotná splátka vypůjčených peněz
  2. úrok – odměna bance za půjčení peněz

Mezi bankami jsou i ty, které vám mohou nabídnout hypotéku s degresivními či progresivními splátkami (klesající či rostoucí).

Hypoteční úvěry jsou poskytovány do 60-80% tržní ceny zastavené nemovitosti. Banka po vás bude chtít buďto zastavit nemovitost, na kterou je hypotéka brána nebo v případě, že se bude nemovitost teprve stavět, bude chtít do zástavy nemovitost jinou, která bude této hodnotě odpovídat.

Při výběru hypotéky rozhodují různé faktory:

  1. Úrok
  2. Délka splácení
  3. Možnost předčasného splacení
  4. Pokuty a sankce

Úrok vybírejte logicky co nejnižší. Výše úrokové sazby je individuální a je ovlivněna spoustou faktorů. O úrokových sazbách u jednotlivých bank a pro nabídku přímo pro vás, kontaktujte finančního poradce, který vám s výběrem hypotéky poradcí.

Délku splácení vybírejte dle vašeho uvážení (rozhoduje věk, produktivita apod.).

Myslete i na možnost předčasného splacení. Za předčasné splacení hypotéky bývá často bankou účtována nemalá částka (něco jako kompenzace).

Další z věcí, na které je třeba si dát pozor jsou například pokuty a sankce (např. při neschopnosti splácet), které jsou jistě vypsány  ve všeobecných obchodních podmínkách daného produktu a dané banky.

Pro výběr konkrétní hypotéky nechoďte pro jedno řešení, nechejte si poradit od odborníků. Pokud nebudete chtít radu finančního poradce, oběhněte si banky sami a nechte si vypracovat více variant nabídek. Uvidíte, že se vám to vyplatí.