Jak na oddlužení?

21. července 2016

Jsou dluhy a dluhy. Jedny se staly takřka běžnou součástí našeho života, pořizujeme si za ně bydlení, automobily a další věci vesměs nezbytné. Pak jsou dluhy, které si děláme na pořízení věcí zbytných. Zahraniční dovolená, druhá či třetí televize, štědré vánoční dárky.

A přitom přichází třetí vlna dluhů – dluhy na zaplacení jiných dluhů. V této chvíli je nevyšší čas vyhlásit stop-stav a zamyslet se. Skutečně není jiná cesta? Kráčíte totiž do dluhové pasti, z níž se ale stěží dostanete sami a bez pomoci.

Čím začít:

  1. Seřaďte postupně všechny půjčky, které máte. Vypište si výši splátek a zjistěte si možnosti konsolidace, přeúvěrování nebo změnu či rozmělnění splátkových kalendářů.
  2. Zamyslete se nad svými možnostmi. Existuje něco, co můžete udělat ke zvýšení vlastních příjmů? Pokud ano, udělejte to.
  3. Potřebujete peníze a skutečně se k nim jinak než další půjčkou nedostanete? Ale no tak… Zjistěte si ceny věcí, které můžete postrádat a pokud je to možné, prodejte je. Ano, zní to tvrdě a myslíte si, že bez auta, dvou televizí nebo třeba myčky na nádobí neobejdete. Opak je ale pravdou a zatímco teď si prodejem ještě můžete pomoci, po příchodu pracovníků exekutora už může být na záchranu pozdě.

Na nic nečekejte

Pokud vaše finanční potíže přetrvávají, nesnažte se na to být sami. Rozhodně není nic příjemného přiznat svým blízkým nebo okolí svou špatnou situaci, ale paradoxně se vám tímto krokem následně uleví. Jestli jste se už zajímali i o možnosti oddlužení a máte ji, rychle se jí chopte.

Nejste v tom sami

Aby se neopakovaly případy lidí, kteří v bezvýchodné situaci zvolili jako řešení nabídku krátkodobého úvěru s úročením v takové výši, že ji neměli šanci ustát, připravuje vláda změnu v zákoně o spotřebitelském úvěru.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru přinese změny pro obě strany, pro dlužníky i pro věřitele. Nejen banky, ale i nebankovní společnosti podle ní povinny prověřit majetkové poměry a zázemí žadatele o půjčku. Předejde se tím poskytování úvěrů, osobám, u nichž je od počátku zřejmé, že nebudou schopny splácet, ale nebankovní společnosti si za úvěr nechají ručit nemovitostí, o kterou pak samozřejmě dlužník přijde.

Informovat vás budeme i o dalších změnách, které s přípravou novely zákona o spotřebitelském úvěru souvisejí.