Jak se mít dobře i v důchodu?

22. července 2016

Těšíte se na důchod? Aktivní stáří nebo krmení kačenek, workoutová hřiště pro seniory, kulturní akce se slevou nebo cestování MHD zdarma? I když máte dnes pocit, že se lidé na penzi mají báječně, opak je pravdou a výše důchodových dávek vás nemile překvapí.

Se státem vyplácenou penzí moc nepočítejte. Jednak zde hraje roli několik faktorů, které dnes nedokážete předvídat, natož ovlivnit. Věk, ve kterém odejdete do důchodu, výše aktuální penze, inflace, politická rozhodnutí.

Navíc se to, co platí dnes, do doby vašeho odchod do penze ještě několikrát změní. Spolehněte se proto sami na sebe a zajistěte si rentu, která vás v kombinaci s měsíčními částkami starobního důchodu zabezpečí. Nenechejte se zaskočit a zajistěte se, máme pro vás několik rad, jak se na penzi připravit. Zavolejte svému finančnímu poradci a připravte spolu finanční plán na penzi.

Kdy do penze?

To, v kolika letech vám vznikne nárok na výplatu starobního důchodu, vám dnes nikdo neřekne.  S největší pravděpodobností to ale bude později, než dnes možná doufáte, protože věková hranice pro odchod do penze se posunuje.

Proto si nyní stanovte věk, ve kterém byste si chtěli začít čerpat naspořené peníze a na ten se zaměřte. Máte v plánu pracovat do padesáti let? Zahrňte tedy rok, ve kterém padesátiny oslavíte, do svých výpočtů. Chcete se své profesi věnovat až do sedmdesáti? Odrazte se tedy od roku, ve kterém vám bude sedmdesát, ale nezapomeňte na možnost únavy, onemocnění nebo jen fakt, že se během let, které vám nyní do sedmdesátky chybí, může leccos změnit a budete chtít (muset) odejít do penze dřív.

Kolik peněz na měsíc?

Dobře, teď víme, v kolika letech chcete skončit s prací. V dalším kroku se tedy zamyslíme nad tím, jakou částku budete na měsíc potřebovat. Bydlení, jídlo, oblečení, nějaké kulturní aktivity nebo dárky pro vnoučata, zapomenout nesmíme ani na léky. Nebojte se, nebudeme tu vyjmenovávat všechny neduhy, související s přibývajícími lety, ale někde vzadu v hlavě s nimi počítejte. Stanovte si částku, kterou začnete měsíčně odkládat a spolu se svým finančním poradcem proberte možnosti zhodnocení. Nechte si od něj doporučit podíl na investice do zlata, do akcií nebo do fondů. Jestli vám ale slíbí zhodnocení 10 % a výš, vyměňte jej, reálné zhodnocení bude mezi 2-5 %. Proč?

Protože hodnota peněz se mění!

Inflace neboli růst cen zboží a služeb v určitém období je faktorem, který musí váš finanční poradce ve svých výpočtech zohlednit. Český statistický úřad vyhlásil v červnu letošního roku míru inflace, vyjádřenou přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen. Udává procentní změnu průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců 0,3 %.

V překladu do srozumitelné řeči to znamená, že za to, zač jste před rokem zaplatili 1 000 Kč, zaplatíte letos 1 003 Kč.

Nespoléhejte na současnou nízkou míru inflace a ve svých výpočtech ji zohledněte. Nezapomeňte ani na růst inflace v době, kdy už budete své prostředky čerpat, zahrňte tedy změnu hodnoty peněz nejen k začátku odchodu do starobního důchodu, ale po celou dobu, kdy si své prostředky budete užívat.

Kolik let s rentou?

Pro výpočet “cílové částky”, tedy celkové výše prostředků, které potřebujete nashromáždit, potřebujete krom počátečního data také nějaké datum konečné. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás neví, kolik let starobního důchodu jej čeká, pomůžou vám s odhadem opět data z Českého statistického úřadu. Zatímco dnes je naděje dožití pro muže až 77 let a pro ženy dokonce až 82 let, mohou se v budoucnu i tato čísla zvýšit. Svou roli v tom jistě sehraje vývoj technologií, nové objevy v lékařství nebo stále populárnější zdravý životní styl. Počítejte tedy minimálně s věkem 90 let.

Peníze navíc?

Ano, ty se hodí vždy. Platíte si penzijní spoření? Dostáváte k němu od svého zaměstnavatele i od státu příspěvek? Do celkových výpočtů tyto částky nezahrnujte. Ačkoliv se z těchto relativně nízkých částek může stát během let dost významná položka, nikde není psáno, že strávíte celou dobu u stejného zaměstnavatele, že se nezmění zákon, že podmínky pro snížení daňového základu budou stejné. Ponechte proto tyto peníze jako částku “pro případ”.


Potřebujete s plánováním financí na zlepšení své životní úrovně v penzi poradit? Využijte pomoc zkušených finančních odborníků.

 

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena