Končí jedna etapa aneb máme doma školáka

24. srpna 2016

Před chvílí jste objímali čerstvě narozeného drobečka a teď tu před vámi poskakuje a těší se do školy.

Máte chuť jej obejmout a alespoň na chvíli zastavit čas a dítko zatím zničilo zeď v obývacím pokoji fixou, kterou každý den zaškrtává čárky “kolikrát se ještě vyspím, než si budu moci dát na záda svou novou aktovku?”.

Ty poslední dny před 1. zářím jsou jemně nostalgické a zároveň hektické, protože je třeba zařídit a opatřit spoustu věcí. Budete proto muset sáhnout do svých finančních rezerv pro 2-3 tisíce korun a vydat se na nákupy. Připravili jsme vám seznam, ať vám ubydou starosti.

Školní aktovka pro prvňáčky

Pokud ji vaše dítě nenašlo pod stromečkem, čeká vás shánění teď. Zřejmě vás hned na začátku zaskočí nutnost volby mezi aktovkou a batohem. Jaký je v tom rozdíl?
Zatímco batoh je pro hodně dětí atraktivnější a vám se líbí pro svou lehkost, aktovka je pro prvňáčky přeci jen vhodnější.
Uvnitř je rozdělená na samostatné kapsy a přihrádky, takže je hned po otevření přehlednější. Navíc, a to je hlavní, má vyztužená záda a ergonomické tvarování. Dítě, nastupující do první třídy, má přeci jen ještě slabší konstituci a vzhledem k tomu, co všechno si postupem času musí do aktovky naskládat, je správný tvar a zpevnění zad aktovky zásadní.

Při výběru proto sledujte tři hlavní věci:

  • hmotnost aktovky
  • zda má dostatečně široké popruhy
  • zpevněnou zadní část aktovky

Pouzdro na tužky a pera

Při výběru školního pouzdra se zaměřte na jeho vnitřní rozložení. Pouzdro s jednou přihrádkou sice zabere v tašce míň místa, ale nevejdou se do něj pastelky. Pokud nechcete, aby se dítku vysypávaly z krabičky a potulovaly se na dně tašky, zvažte koupi pouzdra se dvěma přihrádkami, z nichž každá má samostatné otevírání na zip. Tato dvoupatrová pouzdra mají i děti raději. Některá školní pouzdra se prodávají už s tužkami a pastelkami. Pokud jsou klasicky kulaté, kupte raději pouzdro bez výbavy a zaplňte je sami, hned vysvětlíme, proč.

Výbava školního pouzdra

Hned v úvodu jedna důležitá věc ‒ pořiďte trojhranné tužky a pro začátek i trojhranné pastelky. Dětem se lépe drží a líp si na nich zvyknou na správný úchop a styl psaní.
Sehnat se dnes dají i ergonomicky tvarovaná pera pro prvňáčky.
V pouzdře by neměla chybět nejméně jedna tužka o tvrdosti 1 a 2, ořezávátko, malé pravítko, nůžky (kulatá špička je bezpečnější!) a guma. Zatímco vy jste ještě zápasili se zmizíkem, v obchodech se dnes již prodávají gumovací pera a většina škol umožňuje dětem jejich používání. Na kružítko je ještě brzy, místo něj zaplňte pastelkami.

Další potřeby

Už od první třídy mají děti výtvarnou výchovu, do které budou potřebovat vodové barvy, kelímek na vodu a několik štětců s různými šířkami, voskovky nebo tempery (podle seznamu ze školy), omyvatelnou podložku na lavici (dobře poslouží ustřižený kus igelitového ubrusu) a zástěrku nebo staré triko na převlečení.

Aby se sešity nemačkaly

Škola vám už jistě dala seznam, podle kterého opatříte sešity a obaly na ně. Určitě ale nezapomeňte na desky na sešity, a to hned dvoje. Jedny velké na sešity formátu A4, druhé malé na formát A5. Děti jsou roztržité a ve spěchu se snaží dostat věci do aktovky rychle, často tak sešity zmačkají. Pevné desky je proto ochrání.

Poslední nezbytnosti

Už toho moc nezbývá. Krom pytlíku na přezůvky (nejlépe se jménem vaší dcerky nebo syna) ještě tričko, kraťasy a cvičky na tělocvik, láhev na pití (alespoň 0,5 l) a krabičku na svačinu. Zde pozor, krabičky, které se za tím účelem speciálně prodávají, jsou sice hezké, obrázkové a barevné, ale často malé. Když koupíte obyčejnou omyvatelnou krabičku k uchovávání potravin a spolu se svým dítětem ji hezky vyzdobíte, bude mít něco originálního a vy nebudete muset přemýšlet nad tím, proč se ty rohlíky dělají tak dlouhé.

Tak, přípravu na první třídu bychom měli a k prvnímu školnímu dni jedna přátelská rada ‒ i když jej berete s nadhledem, nezapomeňte si doma kapesníček, ať vás dojetí nezaskočí 🙂

autor: kapitol.cz