Mikrojesle – novinka pro pracující rodiče

20. prosinec 2016

Některé mladé maminky chtějí být se svými nejmenšími doma co nejdéle, jiné se z různých důvodů potřebují vrátit do práce co nejdříve, třeba jen na částečný úvazek nebo v rámci vlastního podnikání. Jak dítě skloubit s prací, když ještě nedorostlo do věku pro školku? Jesle, dříve poměrně rozšířená věc, už v podstatě neexistují. Proto Ministerstvo […]

Některé mladé maminky chtějí být se svými nejmenšími doma co nejdéle, jiné se z různých důvodů potřebují vrátit do práce co nejdříve, třeba jen na částečný úvazek nebo v rámci vlastního podnikání. Jak dítě skloubit s prací, když ještě nedorostlo do věku pro školku? Jesle, dříve poměrně rozšířená věc, už v podstatě neexistují. Proto Ministerstvo práce a sociálních věcí před nějakým časem přišlo s projektem takzvaných mikrojeslí, a právě teď je zavádí do zkušebního provozu. 

Mikrojesle? Co to vlastně je?

Mikrojesle jsou určeny pro děti od šesti měsíců do čtyř let. Slovo „mikro“ v jejich názvu naznačuje, že se jedná o zařízení pro velmi malou skupinku dětí – nebude jich více než čtyři. Fungovat by měly pět dní v týdnu nejméně osm hodin denně, přičemž doba, kterou v nich vaše dítě bude skutečně trávit, záleží pouze na vás. Základní myšlenkou je zpřístupnit péči o děti v předškolkovém věku i tam, kde podobná služba není dostupná. Mikrojesle také umožní dětem snadněji se adaptovat na kolektiv, protože malá skupina dětí se podobá rodinnému prostředí a je tedy možnost se dětem individuálně věnovat. Na jejich provoz bude stát přispívat dotacemi, aby byly cenově dostupné i pro ty, co si nemohou dovolit jesle soukromé.

Můžete je mít i vy

Provozovat mikrojesle může v podstatě kdokoliv, třeba váš zaměstnavatel nebo i vy sami. Podmínkou je složení zkoušky profesní kvalifikace „Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky“ nebo podstoupení rekvalifikačního kurzu. Pokud máte odpovídající pedagogické vzdělání, zkoušku skládat samozřejmě nemusíte. Jestli o provozu jeslí uvažujete, dobrá zpráva je, že jejich provoz můžete spojit s péčí o vlastní dítě, a přitom si i něco vydělat. V takovém případě ovšem mohou z celkového počtu dětí být vaše nejvýše dvě. Lze přitom využít vašich vlastních prostor, pokud splní podmínky projektu. Mělo by se jednat o byt nebo obytnou místnost, podle vyhlášky o technických požadavcích na stavby. Dalo by se říct, že pokud jsou prostory vhodné pro bydlení, jsou dostatečně dobré i pro péči o děti. Zároveň musíte ale splnit podmínku, že děti mají mít možnost jít ven a hrát si tam.

Zřizovatelem mikrojeslí má být obec, přinejmenším by se měla podílet jako partner. Na obec se tedy musíte obrátit ať už chcete mikrojesle provozovat, nebo do nich naopak svoje dítě umístit.

Jen těm, co pracují

Pro umístění dítěte do mikrojeslí je ještě třeba splnit podmínku, že jste buď zaměstnáni, studujete, procházíte rekvalifikací, podnikáte jako OSVČ nebo jste nezaměstnaní, ale aktivně si hledáte práci. Těmto kritériím musí vyhovět oba dva rodiče.

Nový program se bude testovat v následujících dvou a půl letech, a ministerstvo nabídlo dotace ve výši 140 milionu na jeho podporu. V příštích pěti letech plánuje do aktivit směřujících k slaďování profesního a rodinného života investovat dalších zhruba osm miliard korun.