Na co si mám dávat pozor při pojišťování rodinného domu?

7. dubna 2015

Při pojišťování nemovitosti platí pár zásad, které byste měli dodržet, abyste při vzniklé pojistné události opravdu dostali to, na co máte právo. Rozhodně nezapomínejte na to, že pojištění domácnosti je něco jiného než pojistka na rodinný dům.

Pojištění domácnosti pojišťuje obsah bytových jednotek – nábytek a obecně vybavení, kdežto pojištění rodinného domu nebo-li nemovitosti pojišťuje tuto nemovitost jako takovou – součástí je například střecha nebo fasáda.

Při podpisu pojistné smlouvy si pečlivě projděte celý seznam možných krytí. Nejčastějším důvodem, proč lidé pojišťují svou nemovitost, jsou živly a požáry. Pojištění proti živlům obsahuje například krytí proti povodni, vichřici, záplavě atp. POZOR!!! ZÁPLAVA NENÍ TO SAMÉ, CO POVODEŇ!!!

Určitě vhodným pojištěním je i pojištění proti vloupání. Pokud si chcete pojištění proti vloupání zařídit, rozhodně využijte všech prostředků, abyste pojištění srazili na co nejnižší částku. To lze v případě, že si obstaráte všechny náležitosti, které můžou pachateli zabránit ve vstupu do vaší nemovitosti – zámky, zabezpečovací systém, mříže, apod. O zlevnění pojištění se více dozvíte u svého finančního a pojišťovacího poradce.

Velký pozor si dejte na podpojištění majetku. Myslete na nejhorší a rozhodně si pojistěte svou nemovitost tak, aby vám v případě absolutního zničení majetku, tato částka dokázala zajistit stejnou úroveň bydlení, jakou jste měli doposud. Stejně tak je důležité myslet na aktualizaci pojistné smlouvy, protože při postupném stavění či budování domova, hodnota nemovitosti stoupá. Doporučená doba aktualizace pojistné smlouvy je 2-3 roky.

Pokud přemýšlíte nad pojištěním nemovitosti, pojistěte se jen proti takovým případům, které vás opravdu mohou připravit o velkou sumu peněz. Nenechávejte se natlačit do rizik, která vám třeba nehrozí, nebo o kterých víte, že vás nezruinují, když už se stanou.