NEJSEM SCHOPEN SPLÁCET SVÉ ZÁVAZKY, JAK POSTUPOVAT?

14. srpna 2016

Každému z nás se může stát, že se dostane do tíživé finanční situace, v těchto případech neztrácejte optimismus a v klidu nad vším zapřemýšlejte. Občas lze někde ušetřit.

Účinnou variantou, jak mít vše pod kontrolou je sepsání seznamu měsíčních výdajů (na nic nezapomeňte a tento seznam stále aktualizujte). Započítejte veškeré měsíční výdaje a následně se zkuste zamyslet nad snížením výdajů. Třeba opravdu přijdete na to, že se dá měsíčně ušetřit nějaká ta koruna.

Pokud splácíte dluhy, pokuste se domluvit na nižších splátkách, které budete schopni dodržovat (pokud tedy není vaší prioritou zaplatit dluhy co možná nejdříve). Pokud dluhy nesplácíte, zjistěte si, jestli dluh nepostoupil někomu jinému a nezvýšila se tím pádem i suma, kterou dlužíte.

U každého dluhu je nejdůležitější komunikace s věřiteli. Stejně jako u exekuce, platí i v případě pouhých finančních obtíží, že komunikace je na prvním místě. Důležité je, neuleknout se a začít jednat.

Tyto dluhy přičtěte k současným měsíčním výdajům a zkuste se domluvit s věřiteli na vyhovující splátce.

Dále se zamyslete nad snížením výdajů v oblasti zábavy či dopravy. Pokud kouříte, spočítejte si, kolik měsíčně za tento zlozvyk utrácíte. Třeba vás toto sečtení přinutí přestat kouřit. Opravdu musíte do práce jezdit autem? Při dnešních cenách pohonných hmot a cenách MHD nejsou rozdíly až tak markantní, ale zkuste si propočítat měsíční výdaje za dopravu.

Musíte chodit v práci na „meníčka“? Neříkáme, že máte přestat jíst. Stravenky či peníze můžete použít na nákup surovin a použít tedy prostředky efektivněji.

Určitě existuje řešení i ve vašem případě. Stačí jen nebýt pesimista a vrhnout se do změny po hlavě. Uvidíte, že všechno jde!