Léto a letní úrazy

16. srpna 2016

Někomu se daří naplňovat heslo “Sportem ku zdraví!”, někomu ale, bohužel, i jeho druhou část. Své o tom vědí pohotovostní lékaři a… ano, pojišťováci. A jak jste na tom vy, sportujete pravidelně, často a rádi? Jestli ano, zkontrolujte raději svou pojistku. A jestli ne a ke pohybu vás přiměje jen léto, zkontrolujte ji tím spíš. […]

Někomu se daří naplňovat heslo “Sportem ku zdraví!”, někomu ale, bohužel, i jeho druhou část. Své o tom vědí pohotovostní lékaři a… ano, pojišťováci.

A jak jste na tom vy, sportujete pravidelně, často a rádi? Jestli ano, zkontrolujte raději svou pojistku. A jestli ne a ke pohybu vás přiměje jen léto, zkontrolujte ji tím spíš.

Na kolech jezdíme rok co rok, klídek, pohodička…

“Jen jsme si s kamarády vyjeli na pravidelnou letní dovolenou na kolech. Přes den pár desítek kilometrů, večer ohýnek někde v kempu, klídek, pohoda. Jezdí nás pravidelně pět až osm, nikomu se nikdy nic nestalo a vidíte, najednou mám na dvou místech zlomenou nohu a vlastně ani pořádně nevím, jak se mi to podařilo.” stěžoval si Petr. K. Naštěstí má velmi opatrnou manželku, která se o rodinné finance stará velmi pečlivě, pojistka jej snad s nuceným pobytem na lůžku trochu smíří.

Za plotem i za síťkou

O své dvě velmi živé a akční děti se bála i paní Martina. Zatímco šestiletý synek je spíš klidnější a rozvážnější, jeho osmiletá sestra je “divoch po tátovi”, kroutila Martina často hlavou a opatrná je proto i při plánování dětských aktivit nebo pořizování různých hraček a sportovní výbavy.
Trampolíně na zahradu ovšem odolat nedokázala. Radost v dětských očích a toužebné pohledy, které na nový zahradní doplněk házel dokonce i tatínek, když trampolínu skládal dohromady, byly nakažlivé a vysoká síťka kolem skákací plochy působila na Martinu velmi uklidňujícím dojmem, jenže…
“Fakt jsem se lekla, napřed tam děti skákaly a pištěly radostí a najednou spustila dcerka šílený křik.” Lékař na pohotovosti naštěstí holčičce vrátili vykloubené rameno zpět, ale na trampolínu se ani tak hned tak nedostane.

“…a pak moje hlava potkala skříň!”

Trochu kuriózní je úraz, který se stal pánovi, preferujícímu bezpečí vlastního bytu před letními sportovními aktivitami pod širým nebem.
“Kamarád je adrenalinový fanatik, vždycky jsem nad ním kroutil hlavou a dál jsem se věnoval jen svému pravidelnému pohybu doma na běhacím pásu. Zatímco on povlával na karabinách na horských štítech nebo sjížděl divoké peřeje, já si v bezpečí svého bytu klusal a ještě jsem u toho stíhal koukat na televizní noviny.
A vidíte, kamarád se vrátil bez škrábnutí a já skončil s otřesem mozku v nemocnici poté, co se mi nějak smekla noha a hlava potkala skříň.”

A co říkají o takzvaných “letních úrazech” statistiky lékařů?

Jedním z nejčastějších lékařských zákroků v létě je šití řezných ran. Neopatrnost při krájení špekáčků u táboráku, pády s otevřenými ranami, hluboké poranění o ostrý kámen v horách.
Následují úrazy z turistiky, běhu, tenisu a dalších pohybových aktivit, které končí zlomeninou nohy nebo výronem kotníku. Velmi časté jsou také úrazy rukou a nohou po pádu nebo otřesy mozku, které na vás ovšem mohou číhat i v bezpečí vlastní ložnice 🙂