OSOBNÍ BANKROT nebo-li INSOLVENCE

19. září 2015

Co v praxi znamená vyhlášení osobního bankrotu a proč stále více lidí využívá této možnosti?

Toto sousloví označuje možnost oddlužení. Od 1. ledna 2008 je tu pro lidi, kteří se dostali do dluhové pasti a neví jak z ní ven. Dlužník tedy požádá o pomoc soudy, které mohou v případě přijetí žádosti nechat dlužníka věřitelům zaplatit pouze 30% svého dluhu, a zbytek by soud prominul. Rozhodnutí, zda žádost bude přijata, či nikoli, dávají pouze soudy, které až třetinu žádostí zamítají. Připravte se tedy i na variantu, že vaše žádost bude zamítnuta.

Úskalím osobního bankrotu je životní minimum, které bude měsíčně dlužníkovi zůstávat, a to po dobu 5-ti let (což je maximální doba, po kterou může dlužník své závazky splácet). Pokud se dlužníkovi podaří splatit všechny své dluhy dříve, insolvenční doba končí.

Pokud vyhlásíte osobní bankrot, počítejte s tím, že se vám bude po zaplacení těchto závazků mnohem lépe dýchat, ale myslete na to, že osobní bankrot nedostane každý a tím spíše ne podruhé, takže další předlužení si dobře rozmyslete.

Podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu:
• dlužíte více věřitelům (dva a více)
• vaše dluhy jsou více než 30 dní po splatnosti
• platební neschopnost

Vaši věřitelé rozhodnou o variantě vyrovnání dluhů. Můžou si vyžádat prodat váš majetek a tím pádem okamžité vyplacení, nebo přistoupí na splátkový kalendář. Samozřejmě, že se s věřiteli můžete předem domluvit na jedné z variant.

Pokud jste ve svazku manželském, můžete počítat s tím, že na peníze mohou soudy sáhnout i vaší druhé polovičce, pokud ovšem nemáte papírově ošetřeno společné jmění manželů, kterým byste manželku či manžela ochránili.

Co když nemáte prostředky na to, zaplatit ani těch 30% v pěti letech? Dá se to vyřešit tzv. Darovací smlouvou, jejímž podpisem vám může někdo přislíbit měsíční příspěvek na toto splácení. V Darovací smlouvě bude jasně vymezen splátkový kalendář, který bude muset dotyčný dodržovat.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena