OSVČ, nemocenská a mateřská

21. listopad 2015

Pokud nejste zaměstnanec, platí pro všechny případy pro vás pravidlo, že si můžete platit tzv. dobrovolné nemocenské pojištění.

Toto pojištění, v případě nemoci či mateřské dovolené, nahrazuje peněžitou pomoc v mateřství či nemocenskou dávku, kterou máte státem a zaměstnavatelem placenou automaticky, pokud jste zaměstnanec. Pokud jste OSVČ, musíte si toto pojištění platit sami. K nemocenskému pojištění se musíte předem přihlásit a pravidelně a včas jej měsíčně platit. V případě, že platbu vynecháte, nebo se s ní opozdíte, pojištění Vám zaniká, takže by bylo nutné přihlášení nové. Nemocenské pojištění je splatné od 1. do 20. dne následujícího měsíce. Minimální částka měsíční platby je v tomto roce 115,- Kč.

Dříve si OSVČ mohla na nemocenské pojištění přispívat kolik chtěla. V současné době se měsíční platba nemocenského pojištění počítá z vašeho vyměřovacího základu. Pokud tedy budeme chtít opravdu zvýšit svůj příjem v nemoci či na mateřské dovolené, musíme poměrně k nemocenskému pojištění doplácet i to důchodové. Což se již moc nevyplácí.
Většina podnikatelů tak sází na komerční pojistky. Problémem ale u komerčních pojistek je, že ve výlukách najdete například mateřskou dovolenou či rizikové těhotenství.

Pokud se budete touto problematikou zabývat více, naleznete na internetu spoustu debat a kalkulaček, které vám vaši nemocenskou vyčíslí. Dávejte si ale pozor na data, ve kterých byly tyto debaty psány, či vytvořeny kalkulačky. Stačí totiž rok a vše je jinak… Nejdůvěryhodnějším zdrojem informací, které se týkají nemocenského pojištění a dalších sociálních otázek, jsou stránky České správy sociálního zabezpečení

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2022 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena