POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI NEBOLI „POJISTKA NA BLBOST” VÁM KRYJE ZÁDA 24/7

31. července 2023

Za komukoliv způsobenou škodu na majetku nebo zdraví, i když neúmyslnou, jste plně zodpovědní. Platit za ni ale nemusíte… Pokud máte pojištění odpovědnosti. Co všechno kryje? Na to vám v jednoduchosti odpoví následující článek.

Pojištění odpovědnosti, lidově také „pojistka na blbost”, vás chrání proti škodám, které neúmyslně způsobíte někomu jinému. Jste totiž za sebe plně zodpovědní. A také za svoji rodinu a zvířata. Proto se do pojištění často zahrnují také členové domácnosti, domácí mazlíčci i hospodářská zvířata. Pojišťovna pak do výše sjednaného limitu za vás hradí nejen případnou újmu na zdraví a majetku, ale také náklady nutné k právní ochraně. Co každopádně pojišťovna neuhradí, to jsou škody způsobené úmyslně, dále pak členovi domácnosti a sám sobě nebo škody vzniklé pod vlivem alkoholu a drog. 

V zásadě se rozlišují dva druhy pojištění odpovědnosti – první varianta se vztahuje na škody, které můžete způsobit v běžném životě, druhá varianta na škody v práci. Můžete si ale sjednat i pojištění z vlastnictví nemovitosti nebo jako podnikatel pojištění profesní odpovědnosti.

Pojištění v běžném životě

Pojištění odpovědnosti vám pokryje výdaje za škody, ať už způsobené náhodou nebo vlastní nerozvážností, které přivodíte třetí osobě ve svém běžném životě. Vztahuje se nejen na majetek, ale také na zdraví. Hodit se například může, když: 

 • omylem srazíte na sjezdovce lyžaře – pojišťovna za vás proplatí jak škodu na lyžích, tak případné léčebné výlohy i rozdíl mezi platem lyžaře a nemocenskou, a to do výše sjednaného limitu
 • na kole srazíte chodce
 • vaše dítě v obchodě shodí a rozbije drahou televizi nebo vysklí míčem okno sousedovi
 • díky vyteklé pračce nebo myčce na nádobí vytopíte souseda
 • necháte zapnutou žehličku, která způsobí požár i okolních bytů
 • váš pes pokouše jiného psa či dítě, vběhne na silnici a způsobí dopravní nehodu nebo na návštěvě rozkouše drahou kabelku 

Pojištění odpovědnosti v běžném životě stojí několik stovek korun ročně platí minimálně po celé Evropské unii – záleží na konkrétních podmínkách každé pojišťovny. 

Pojištění odpovědnosti v práci

Pojištění odpovědnosti z povolání využijete v případě, když způsobíte škodu svému zaměstnavateli. Může se vám hodit například, když:

 • vyřídíte špatně objednávku a způsobíte tak zaměstnavateli škodu
 • nabouráte služební auto
 • rozbijete či ztratíte firemní počítač nebo telefon
 • polijete hostovi restaurace, ve které pracujete, drahé šaty
 • chybně zapíšete materiál do evidence, a způsobíte tak chybu v účetnictví
 • špatně označíte výkop na pracovišti, kde se následně někdo zraní

Pojištění odpovědnosti pro zaměstnance také stojí několik stovek ročně a platí i na služebních cestách v zahraničí.

VÍTE, ŽE zaměstnavatel po vás může požadovat nejvýše 4,5násobek vašeho průměrného hrubého měsíčního platu?

Pojištění pro zaměstnavatele a podnikatele

Obě výše jmenovaná pojištění se vztahují na to, když nechtěně sami někomu způsobíte škodu. 

V případě, že zaměstnáváte alespoň jednoho člověka, musíte ze zákona platit pojištění, ze kterého bude uhrazena vašemu zaměstnanci škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání. Jako podnikatelé si pak můžete sjednat pojištění odpovědnosti, které vás mohou chránit například v těchto nechtěných situacích: 

 • na vytřené dlažbě ve vaší prodejně někdo uklouzne a ublíží si
 • pracujete u zákazníka doma a poškrábete mu podlahu nebo rozbijete okno
 • převezmete zboží do opravy, ale nedopatřením ho zničíte

Některé profese, například advokáti, lékaři, architekti, tlumočníci, daňaři, … si sjednávají speciální pojištění profesní odpovědnosti. Cena pojištění pak závisí na konkrétním oboru podnikání a obratu. 

Pojištění pro majitele nemovitosti

I za svůj majetek nesete odpovědnost a toto pojištění zajistí úhradu případné újmy na zdraví a majetku vzniklé třetí osobě. Může se vám například hodit, když:

 • z vaší střechy spadne námraza na auto zaparkované před domem
 • větev z vašeho stromu poškodí sousedův plot
 • z vašeho domu se rozšíří požár na sousední majetek
 • před vaším domem někdo uklouzne a zlomí si ruku

Udělejte dobré rozhodnutí – mějte vždy krytá záda

Každé rozhodnutí má konkrétní dopad na váš rodinný rozpočet. A to je moc důležité si zvědomit. Proto vám rádi profesionálně pomůžeme, abyste měli 100% jistotu, že vás žádná nepříjemná situace, kdy způsobíte škodu na zdraví nebo majetku třetí osobě, nijak finančně nezasáhne.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o osobní konzultaci, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena