ZA PŘEDČASNÉ SPLACENÍ HYPOTÉKY SI NOVĚ PŘIPLATÍTE

16. srpna 2023

Aktuálně není předčasné splacení hypotéky nijak sankciováno. To se ale může od příštího roku změnit. Pokud totiž budete chtít svůj úvěr v době fixace splatit dříve, banka si bude moct nově účtovat až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Počítá s tím novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterou schválila vláda.

Během splácení hypotečního úvěru se vám může stát ledacos. Například získáte větší obnos peněz z dědictví a rozhodnete se ho využít tak, že předčasně splatíte celou půjčku. Banka vám tento krok musí umožnit, i když na tom sama tratí. A to je důvodem k plánované změně. 

Současné možnosti předčasného splacení hypotéky

Aktuální nastavení zákona nabízí několik možností, kdy můžete hypotéku předčasně splatit. Bance jen zaplatíte administrativní poplatky, případně účelně vynaložené náklady, se kterými se ale bez problému vejdete do jednoho tisíce korun. 

A o jaké možnosti jde? Hypotéku můžete předčasně splatit:

  • když vám vyprší fixace úrokové sazby
  • do 3 měsíců od oznámení nové výše úrokové sazby bankou
  • u úvěru poskytnutého formou možnosti přečerpání
  • v rámci plnění z pojistky určené k zajištění splacení úvěru
  • v případě dlouhodobě nemoci, invalidity nebo úmrtí klienta či manžela/manželky

Zároveň můžete jednou ročně využít mimořádné splátky = můžete splatit 25 % z původní jistiny zdarma, a to za jakýchkoliv podmínek.  

SLOVNÍČEK POJMŮ: JISTINA je základ dluhu, tedy finanční částka, kterou jste si půjčili na koupi, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti.

Rozšíření možností předčasného splacení hypotéky

Kromě výše zmíněných případů, které zůstanou zachované, plánuje vláda přidat další dvě možnosti, kdy budete moct předčasně splatit hypotéku bez sankcí. A to v případě:

  • když budete nemovitost zatíženou hypotékou prodávat (nejdříve 2 roky po její koupi)
  • nebo při vypořádání společného jmění manželů (rozvod)

Pokud vaše situace nespadá ani do jedné z těchto podmínek, budete muset bance nově zaplatit daleko víc než jen administrativní poplatek. 

Výše nového poplatku

Typickým příkladem ke splacení úvěru před koncem fixace je přechod klienta k jinému poskytovateli úvěru, který aktuálně nabízí nižší úročení. Pro takové situace zákon nově stanoví maximální poplatek za předčasné splacení ve výši dvou procent z předčasně splacené části jistiny.“ Filip Běhal, mluvčí ministerstva financí

Novela zákona tedy umožní bance naúčtovat vám až 2 % z nesplacené části jistiny. Poplatek má podle Ministerstva financí ČR vyvažovat to, že banka ukončením splácení přijde o výnosy z úroků, se kterými počítala. Na správnost výpočtu poplatku bude dohlížet Česká národní banka a k dispozici by měl být i online kalkulátor, abyste si mohli zjistit alespoň orientační částku poplatku. 

Bude se nový poplatek týkat všech?

Ano, bude. Podmínky předčasného splacení se budou týkat nově uzavřených smluv, ale zároveň i těch, které už běží. A to nejen u hypoték, ale i u veškerých půjček určených na bydlení – tedy i úvěrů ze stavebního spoření. Podstatné nebude ani to, zda vám půjčku poskytla banka, nebo nebankovní společnost. 

Důležité je ovšem zmínit, že změna zákona ještě neprošla celým legislativním procesem. Schválit ji ještě musí Parlament a na závěr podepsat prezident. Její účinnost je prozatím plánovaná od 1. ledna 2024.

S námi se hypotéky nemusíte bát

Ať už chcete hypotéku předčasně splatit, refinancovat nebo se teprve hypotéku chystáte vzít, udělejte dobré rozhodnutí a kontaktujte nás. Díky silné pozici na trhu vám zařídíme nejnižší úrokovou sazbu a různá speciální zvýhodnění, která banky svým klientům běžně nedávají.

Pokud máte doplňující dotazy nebo zájem o osobní konzultaci, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena