POVINNÉ RUČENÍ 2024 – JAKÉ ZMĚNY PŘINESL NOVÝ ZÁKON

12. dubna 2024

Povinné ručení prošlo celou řadou změn, které ve většině nabyly účinnosti 1. dubna 2024. A nejde o žádné maličkosti – například se zvýšily minimální limity povinného ručení, během kontroly už není třeba předkládat zelenou kartu, změnily se povinnosti majitelů a provozovatelů vozidel nebo nově musíte mít povinné ručení pro elektrokoloběžky, segwaye, golfové vozíky atd.

Z výše uvedeného vyplývá, že změny se dotýkají téměř každého z nás. Pojďme tedy každou z nich probrat více do detailu, ať máte přesnou představu, co konkrétně každá změna přináší.  

CO JE POVINNÉ RUČENÍ? 

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (nazývané též povinné ručení) je pojištění vozidla, které je ze zákona povinné. Toto pojištění vás ochrání před placením statisícových, mnohdy až milionových částek v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Kryje totiž škody nejen na majetku, ale i na zdraví třetích osob, které se zúčastnily dopravní nehody.

A teď už vzhůru do jednotlivých změn.

  1. Minimální limity se zvyšují na 50 000 000 Kč

Limity pojistného krytí u povinného ručení představují maximální sumu, která se v případě škodné události vyplácí poškozenému z daného povinného ručení. Minimální zákonem stanovený limit pojistné ochrany je nově 50 mil. Kč při újmě na zdraví na každého poškozeného a 50 mil. Kč při majetkové škodě bez ohledu na počet poškozených.

Klientům, kteří mají sjednané povinné ručení s nedostatečnými limity, se navýšily limity automaticky ode dne účinnosti zákona na 50 milionů Kč, a to bez vlivu na výši pojistného.

  1. Nová kategorie vozidel s povinným ručením

Nově je potřeba mít sjednané povinné ručení i na některá další vozidla s motorovým pohonem a konstrukční rychlostí nad 25 km/h, nebo s konstrukční rychlostí nad 14 km/h, mají-li současně hmotnost nad 25 kg. Jde především o elektrokoloběžky, dále segwaye, zahradní traktory, pracovní stroje s pojezdem, sněžné skútry, rolby, golfová vozítka apod.

Výjimku mají zahradní traktory, pokud neopustí soukromý pozemek, a dále všechny invalidní vozíky. Elektrokola v ČR povinné ručení mít nemusí.

  1. Nové vymezení provozu vozidla

V nové definici se provozem vozidla rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku bez ohledu na vlastnosti vozidla, terén nebo to, zda vozidlo stojí, nebo se pohybuje. Takže například, když necháte nebezpečně stát nepojízdné vozidlo a vytvoříte překážku – budete zodpovědní za způsobené škody, tzn. škody se budou platit z vašeho povinného ručení. 

Nadále však zůstává v platnosti, že případná škoda se nebude platit z povinného ručení v případě, kdy vozidlo sloužilo v době nehody jako pracovní stroj.

  1. Mění se osoba odpovědná za sjednání povinného ručení

Dále zákon mění osobu odpovědnou za uzavření pojištění. Původní zákon stanovil, že povinnost uzavřít pojistnou smlouvu má vlastník vozidla. Nový zákon však tuto povinnost přenáší na provozovatele vozidla. Tedy toho, kdo s autem či jiným vozidlem podle definice zákona reálně jezdí. 

  1. Zelená karta už nebude v České republice potřeba

Motoristé mají zkušenost, že zelená karta už není zelená, ale je bílá a tisknou si ji sami ke smlouvě o povinném ručení. Nová změna přinese to, že od 1. 10. 2024 na území ČR nebude nutné prokazovat platnost pojištění zelenou kartou. Při kontrole si policisté sami ověří platnost pojištění v online evidenci, která je vedená Českou kanceláří pojistitelů. 

Přesto doporučujeme i pro cesty po ČR mít zelenou kartu, alespoň v elektronické podobě v mobilu. Policie ČR zdaleka neřeší všechny nehody a účastníci střetu by se měli navzájem prokázat zelenou kartou.

  1. Uzavření pojistné smlouvy zaplacením

Platnost pojištění bude od 1. 10. 2024 kontrolovaná online, proto bude potřeba uhradit první splátku pojistného už před okamžikem počátku pojištění.

Máte jakékoliv dotazy? Kontaktujte svého poradce

Vysvětlí vám, zda se vás změny týkají, případně co musíte ideálně podniknout.

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena