PŘESNÝ ODHAD NEMOVITOSTI JE ALFOU A OMEGOU ÚSPĚŠNÉHO PRODEJE

4. prosince 2023

Pokud se chystáte z jakéhokoliv důvodu prodat svůj byt, dům nebo třeba pozemek, určitě vás primárně zajímají odpovědi na tyto dvě otázky: „Kolik za něj dostanu a kdy to bude prodané.”

Je zcela samozřejmé, že každý chce za svou nemovitost získat co nejvíce to jde. A ideálně co nejrychleji… Aby to však bylo reálné, je nutný přesný odhad tržní ceny nemovitosti. Ten totiž zohledňuje veškeré aspekty, které na výslednou cenu vašeho bytu, domu, pozemku nebo třeba garáže mohou mít vliv a je tak základním stavebním kamenem pro rychlé prodání (případné pronajmutí) za nejvyšší možnou cenu. 

Určitě se ho nevyplácí podceňovat!

Jakému postupu se při určování tržní ceny nemovitosti vyhnout 

Odhad tržní ceny nemovitosti může na první pohled vypadat jednoduše. Ale není tomu tak… Bohužel, majitelé, kteří se rozhodnou prodávat svoji nemovitost sami, mají často zkreslené představy o prodejní ceně. Myslí si, že když se podívají na realitní server (např. Sreality) a najdou podobné nemovitosti k prodeji ve městě, mají vyhráno. Netuší však, že srovnávají nesrovnatelné a jejich odhad nemovitosti se může od skutečné prodejní ceny lišit klidně i o statisíce. 

Prodejní cena totiž většinou neodpovídá ceně inzerované a vy tak nevíte, za kolik se nemovitosti v okolí skutečně prodaly. A výslednou cenu ovlivňují i „maličkosti” jako výhledy z oken, výtah, patro, blízkost silnice atd.

Proč musí být odhad tržní ceny nemovitosti přesný

S příliš vysokou a ani s příliš nízkou cenou nemovitost dobře neprodáte. Pokud totiž cenu nadsadíte s tím, že třeba to někdo koupí a ono se tak nestane, budete muset zlevňovat. Z takové nemovitosti se pak často stane tzv. ležák, který se ve výsledku prodá pod cenou. Nikdo totiž nechce nemovitost, která se neustále zlevňuje, protože působí jako problematická. 

Pokud nemovitost naopak podhodnotíte, prodáte ji sice rychle, ale určitě ne za nejvyšší možnou cenu = ztrácíte peníze.   

Jak tedy správně určit tržní cenu nemovitosti

Hlavní roli hraje tzv. srovnávací metoda a zkušení realitní makléři z KAPITOLu. Tato metoda využívá reálná data z trhu = realitní makléři porovnávají ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě a stejného typu. K tomu využívají přístup do cenových map v katastru nemovitostí a do databáze naší společnosti, kde z interní sítě získávají detailní informace o prodaných nemovitostech v nejbližším okolí (např. maximální cena a doba prodeje). Zároveň makléři využívají své zkušenosti z dané oblasti, ve které se vaše nemovitost nachází.

Všechny tyto aspekty pomáhají našim realitním makléřům zjistit nejvyšší možnou cenu nemovitosti, za kterou se dá reálně prodat.

Parametry, které mají vliv na přesný odhad nemovitosti

  • Velikost nemovitosti v m2
  • Dispozice nemovitosti
  • Výška stropů
  • Stav nemovitosti
  • Lokalita
  • Dopravní dostupnost (vzdálenost autobusu, vlaku,…)
  • Občanská vybavenost (školy, školy, obchody, úřady,…)
  • Chystané projekty v okolí (obchodní centrum vs. nová rychlostní silnice)
  • Aktuální situace na trhu
  • Ostatní „drobnosti” jako výhled z oken, způsob vytápění, vybavení, patro, výtah, terasa, orientace vůči světovým stranám atd.

Parametrů, které ovlivňují cenu vaší nemovitosti je opravdu mnoho. Proto nedoporučujeme spoléhat se pouze na porovnání cen z různých realitních portálů. Opravdu se vyplatí, když tuto disciplínu svěříte do rukou jednomu z našich zkušených realitních makléřů.

Udělejte dobré rozhodnutí a získejte rychlý online odhad ceny nemovitosti – zdarma

Nezávazný odhad tržní ceny vaší nemovitosti můžete získat online na našich webových stránkách: odkaz ZDE. Pokud máte jakékoliv doplňující dotazy, neváhejte kontaktovat svého poradce nebo naši klientskou linku.

Potřebujete poradit s bydlením?

Tým specialistů Vám bude k dispozici celou dobu od vyhledání vaší vysněné nemovitosti, přes výhodné nastavení financování až po finální vyřízování všech formalit.

Bydlení

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena