ŘÍTÍ SE NA NÁS ZMĚNY V POVINNÉM RUČENÍ. VÍTE JAKÉ?

20. listopadu 2023

Současný zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, nebo-li zákon o povinném ručení, je účinný už 23 let. Prošel sice řadou novelizací, ovšem žádné nebyly tak významné jako ta, která má začít platit od letošních Vánoc. Pokud tedy projde celým legislativním procesem. Každopádně ke změnám zákona je Česko zavázané směrnicí Evropské unie z roku 2021, kterou členské země musejí uvést do praxe právě do letošních Vánoc.

Jaké změny nám tedy budou naděleny? Povinné ručení se zřejmě rozšíří na více druhů vozidel, jeho placení přejde z vlastníka na skutečného provozovatele vozu, zvýší se minimální limity pro pojistné plnění a při cestách po Česku už nebudete muset u sebe mít zelenou kartu. 

A teď více do detailu, ať máte přesnou představu o všech změnách.  

Co konkrétně se má u povinného ručení změnit

POVINNÉ RUČENÍ PRO VOZIDLA NAD 25 KM/H

Elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, rolby, golfová vozítka, zahradní traktůrky, které se pohybují mimo soukromý pozemek… Zkrátka, pokud máte vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost překračuje 25 km/h (případně 14 km/h, pokud jeho hmotnost překračuje 25 kg), budete na něj muset nově mít sjednané povinné ručení. 

Pokud však máte elektrokolo, můžete si oddechnout. Těm se povinné ručení vyhne. Nový zákon se totiž týká pouze vozidel, jejichž hlavním zdrojem pohybu je motor. A u elektrokola je to šlapání. Stejně tak nemusí mít povinné ručení zahradní traktůrky, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku, dále pak invalidní vozíky, drážní vozidla, vozidla pohybující se s použitím lidské nebo zvířecí síly a vznášedla. 

POVINNÉ RUČENÍ PŘECHÁZÍ Z VLASTNÍKA NA PROVOZOVATELE VOZIDLA

Doposud se povinnost platit povinné ručení vztahovala na majitele vozidla. Nově se však bude týkat jeho provozovatele. Tedy toho, kdo s autem či jiným vozidlem podle definice zákona reálně jezdí. Prostě, kdo řídí, ten povinné ručení platí…

Vlastník a provozovatel vozidla bývá sice ve většině případů ten stejný člověk, ale neplatí to vždy. Například když rodiče oficiálně vlastní auto, ale ve skutečnosti v něm jezdí pouze jejich potomci. Díky bonusům totiž rodiče dosáhnou na levnější povinné ručení. Odpadnou tak mimo jiné i časté komplikace při dohledávání skutečných viníků dopravních nehod. 

A druhým příkladem je situace, kdy je vlastníkem leasingová společnost a provozovatelem vozidla klient. Leasingové společnosti budou tak muset popřepisovat údaje v technických průkazech.

MINIMÁLNÍ LIMITY SE ZVÝŠÍ NA 50 MIL. KČ

Změna, která se dotkne největší části řidičů – minimální limity pojistného plnění se z aktuálních 35 mil. Kč za škody na zdraví a 35 mil. za škody na majetku zvýší u obou částek na 50 mil. Kč. Nový limit v případě újmy na zdraví nebo úmrtí se bude týkat každé postižené osoby. Limit na majetkovou škodu se bude vztahovat jen na jednu škodní událost, a to bez ohledu na počet postižených osob.

Vyšší limity budou zahrnuté v nově uzavřených smlouvách, ale týkat se budou i smluv stávajících. Pokud jste pojištění na 35 mil. Kč, pojišťovna tuto sumu automaticky zvýší na 50 mil. Kč. Nemusíte tedy řešit vůbec nic. Jediné co, tak se pravděpodobně zvýší cena pojištění, ale nemělo být to být o více než pár stokorun.

ZELENÁ KARTA UŽ NEBUDE POTŘEBA

Další novinkou bude zrušení zelené karty při cestách po České republice. Zelenou kartu nově nebudete muset mít ve vozidle v papírové podobě a ani v elektronické podobě – například uloženou v mobilu, který máte u sebe. Policie při silniční kontrole ověří platnost vašeho povinného ručení online z evidence ČKP (Česká kancelář pojistitelů). Této změny se však dočkáte až od července 2024.

Pozor – pro zahraničí tato novinka neplatí. Tam budete muset mít zelenou kartu jako mezinárodní doklad stále ve svém autě.

NOVÉ VYMEZENÍ PROVOZU VOZIDLA

Novelizace také upřesňuje odpovědnost pro případy, kdy například necháte nebezpečně stát nepojízdné vozidlo a vytvoříte tak překážku. V takovém případě budete odpovědní za způsobené škody – budou se platit z vašeho povinného ručení.

Jak chystané změny ovlivní vaši smlouvu 

Kontaktujte svého poradce nebo naši klientskou linku. Zkonzultujeme s vámi, jaký vliv mají vládou schválené změny konkrétně na vaši smlouvu a provedeme případné aktualizace. 

Kontaktujte nás

910 880 088Po–Pá 8:00–16.00

info@kapitol.cz

KAPITOL, a.s.
Vlněna 526/3, Trnitá, Brno, 602 00
IČ: 60751070, DIČ: CZ699000955

© 2024 KAPITOL, Všechna příslušná práva vyhrazena